Ježibaba s chuťou na detské mäso v ruskom horore ‚Baba Yaga‘

Ruský horor 'Baba Yaga' dostal nový anglický trailer.

Ťažký život slovanskej čarodejnice.

Ježibabu, Baba Jagu alebo len Babajagu, pozná každý z našich končín. Nielen vďaka nespočetnému množstvu rozprávok, ale i vďaka ikonickému „vianočnému“ filmu Mrázik. Nie je teda žiadnym prekvapením, že v našom kolektívnom vedomí má Ježibaba podobu škaredej starej ženy žijúcej v chalúpke na slepačej nôžke. Veď nechcela nič iné, len hodiť chudáka Ivana do pece.

Táto podoba pritom nie je zlá alebo nesprávna. V mnohých ľudových príbehoch je zlomyseľnou čarodejnicou ovládajúcou čiernu mágiu a s nekonečným apetítom na ľudské, hlavne detské, mäso. No sú aj príbehy, v ktorých figuruje ako ochrankyňa lesného života so záľubou v pátraní po nezvestných nevestách.

Ruský filmár Svyatoslav Podgaevskiy príbeh Ježibaby zmodernizoval vo svojom temnom fantasy horore Baba Yaga: Terror Of The Dark Forest (Yaga. Koshmar tyomnogo lesa). V ňom „Baba Yaga“ naberie podobu mladej a očarujúcej opatrovateľky Tatyany, ktorú rodičia zamestnajú po narodení ich dcéry.

Starší brat Egor si však všimne bizarné, občas až desivé správanie novej opatrovateľky. Keď sa s tým podelí s rodičmi, tí mu vôbec neuveria. Veď v dome majú bezpečnostné kamery a ani jedna z nich nezachytila niečo nekalé.

Záhadu sa Egor rozhodne vyriešiť sám, no keď sa v jeden deň vráti domov, po jeho sestre niet ani stopy. Čo je horšie je to, že jeho rodičia si nespomínajú na to, že nejakú dcéru vôbec mali.

Egora čaká pátranie po svojej sestre a vzhľadom na to, kto Tatyana v skutočnosti je, záchrana nebude tak jednoduchá.

Svyatoslav Podgaevskiy nie je pre našich čitateľov neznáme meno. V minulosti sme písali o jeho projektoch Rusalka: Ozero myortvykh, Nevesta či Konvert. S réžiou mu pomohla Nathalia Hencker. Scenár dal dokopy s Natalyou Dubovayou a Ivanom Kapitonovom.

Vo filme si zahrali Svetlana Ustinova, Oleg Chugunov, Artyom Zhigulin, Maryana Spivak, Marta Timofeeva, Aleksey Rozin a ďalší.

Baba Yaga: Terror Of The Dark Forest (Yaga. Koshmar tyomnogo lesa) je z produkcie Central Partnership Productions, Non-Stop Productions a QS Films. V Rusku vyšiel vo februári. Cez Shout! Factory vyjde s anglickým prekladom na VOD a DVD 01.09.2020.

Trailer:

Zábery z filmu:

Zábery z kinorium.com

Plagát:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *