Strašenie v Dome na kopci príde na Netflix už čoskoro

Strašenie v dome na kopci sa blíži.

V apríli minulého roku sme priniesli správu o tom, že Netflix si objednal seriálové spracovanie hororovej klasiky The Haunting of Hill House. Na režisérsku stoličku sa posadil Mike Flanagan (Absentia, Oculus, Hush, Before I Wake, Ouija: Origin of Evil) a s televíznou adaptáciou mu mal pomáhať Trevor Macy (Gerald’s Game).

Román The Haunting of Hill House (1959) napísala Shirley Jackson, ktorá patrí medzi najlepšie spisovateľky dvadsiateho storočia, za svoju prácu získala až šestnásť ocenení. V roku 2007 dokonca vznikla literárna cena s jej menom. Preslávila sa hlavne krátkym príbehom The Lottery (1948) a hlavne spomínaným románom The Haunting of Hill House (1959), ktorý sám Stephen King označil za jeden z najlepších hororových románov dvadsiateho storočia.

Kniha sa niesla na koncepte panského sídla, údajných nadprirodzených úkazov a túžby vedca Dr. Montagueho tieto úkazy zaznamenať za pomoci ďalších troch hlavných postáv. Prvá filmová adaptácia prišla v roku 1963 od režiséra Roberta Wiseho pod názvom The Haunting. Toto filmové spracovanie sa považuje za legendárne a ako za príkladný a zaujímavý prístup k adaptácii románu na strieborné plátno.

V roku 1999 vznikla druhá verzia s rovnakým názvom The Haunting, herecké úlohy si v nich podelili Liam Neeson, Catherine Zeta-Jones, Owen Wilson a Lili Taylor. Na filme mal pôvodne pracovať režisér Wes Craven, ktorý ale dal prednosť filmu Scream (1996). Ako duo ho mali prevziať Stephen King a Stephen Spielberg. Tí však mali kreatívne nezhody a Stephen King odišiel písať televíznu minisériu Rose Red (2002).

Filmu sa tak ujal Jan de Bont. Povedzme, že finálny počin sa nedočkal pozitívnych ohlasov.

The Haunting of Hill House na Netflixe bude vo formáte 10 epizódneho seriálu. Každá časť by mala trvať približne hodinu a aj z tohto dôvodu sa Mike Flanagan rozhodol klasiku zmodernizovať a obohatiť. 247 stranový román je predsa len náročné spracovať do 10 hodinového projektu.

Z toho dôvodu sa bude dej odohrávať v dvoch časových obdobiach – v minulosti a v prítomnosti. Divák bude sledovať udalosti týkajúce sa súrodencov, ktorí svoje detstvo strávili v známom strašidelnom dome Hill House. Po rodinnej tragédii sa však na toto desivé miesto vrátia. Nezostane im nič iné, než sa postaviť zoči voči strachu a tajomnej minulosti.

V seriáli si zahrali Carla Gugino, Henry Thomas, Kate Siegel, Paxton Singleton, McKenna Grace, Samantha Sloyan, Logan Medina, Katie Carpenter, May Badr, Catherine Parker, Anna Enger, Arianne Martin, Olive Elise Abercombie, Jordan Christie a ďalší.

The Haunting of Hill House by mal vyjsť na platforme Netflix už 12. októbra tohto roku. Keďže sa tento dátum nenávratne blíži, Netflix uverejnil niekoľko záberov.

Ak si dovtedy chcete prečítať román, knihu nájdete v ktoromkoľvek online kníhkupectve v českom preklade pod názvom Dům na kopci.

Zábery zo seriálu (Netflix):