Preskočiť na obsah

Recenzia: Insidious: Posledný kľúč (2018)

Insidious: The Last Key (ne)odomyká odpovede celej série.

Insidious patrí medzi najpopulárnejšie a najúspešnejšie hororové série produkčného domu Blumhouse a hororových ikôn Jamesa Wana a Leigha Whannella. James Wan síce po druhej časti zosadol z režisérskej stoličky, no kreatívne žezlo naďalej nieslo jeho dvojča Leigh Whannel.

Mytológia všetkých filmov pracuje s dimenziou zvanou The Further, ktorá je svojským stvárnením očistca. Ide o miesto, do ktorého sa dostanú všetky duše a je na nich, či objavia lepší posmrtný život v dimenzii, ku ktorej sú vo filmoch referencie len ako „The Bright Place.

Nie všetky duše sú ochotne zmieriť sa so svojim posmrtným osudom a obývajú priestor The Further dúfajúc, že sa dostanú opäť medzi živých. The Further je tak miesto preplnené dušami, ktoré dokážu vycítiť živých a tie zákernejšie vyhľadávajú ľudí so špeciálnymi schopnosťami, ktoré im uľahčujú a umožňujú návrat medzi živých formou posadnutia.

Poriadok v chaose

Či už ste fanúšikmi série alebo nie, môžeme sa spoločne zhodnúť na tom, že chronológia filmov je minimálne nezvyčajná a pre niekoho môže byť priam chaotická. Poďme si v nej urobiť poriadok.

Keď si odložíme posledný prírastok, séria Insidious pozostáva z troch filmov, ktoré vyšli v poradí Insidious (2011), Insidious: Chapter 2 (2013) a Insidious: Chapter 3 (2015).

Na prvý pohľad sa zdá, že ide všetko postupne, no nie je to úplne pravda.

Chronológia týchto troch filmov je totiž Insidious: Chapter 3, Insidious a Insidious: Chapter 2. Áno, 3, 1, 2. Poďme si zrekapitulovať, čo sa vo filmovej sérii vlastne udialo.

Insidious (2011):

Úplne prvý film a chronologicky predposledná časť je o rodine Lambertovcov a ich synovi Daltonovi. Dalton upadne do kómy, ktorú nevie vysvetliť ani sám špecializovaný lekár. To však nie je jediný problém rodiny. Rodičia začnú mať pocit, že ich dom je posadnutý duchmi.

Daltonova stará mama Lorraine však veľmi dobre vie, že za nadprirodzenými agresívnymi javmi je niečo viac a preto okamžite skontaktuje médium Elise Rainier. Vďaka nej sa rodina dozvie o tom, že ich syn Dalton má schopnosti astrálnej projekcie tj. opustenia svojho fyzického tela. Dalton zostal zaseknutý v dimenzii The Further a jeho duše sa nevie dočkať démonická entita Lipstick-Face. Čím dlhšie je Dalton v The Further, tým je slabší a entita má vyššiu šancu na totálnu kontrolu.

Tu príde k ďalšiemu odhaleniu. Lorraine mala kontakt na Elise z toho dôvodu, že ju už raz zavolala na pomoc. Pred takmer 30 rokmi bol totiž na Daltonovom mieste jeho otec Josh. Toho v minulosti prenasledovala entita Nevesta v čiernom. Elise nevedela silnú entitu poraziť a preto Josha zhypnotizovala tak, aby doslova zrušila jeho schopnosti astrálnej projekcie a znemožnila prevzatie kontroly entitou.

Josh je však „donútený“ The Further navštíviť a zachrániť svojho syna z náručia Lipstick-Face démona. Keď už si myslí, že našiel svoju cestu z The Further, stretne starú známu Nevestu v čiernom. Krikom ju vyženie preč a objaví sa v realite po boku svojej rodiny a Elise.

Tu zistíme, že Josha posadla Nevesta v čiernom a z pomsty zabije Elise. Áno, Elise j mŕtva.

Insidious: Chapter 2 (2013):

Druhá kapitola chronologicky nadväzuje na prvý film a sledujeme posadnutého Josha. Okrem toho navštívime Joshovo detstvo a prvé stretnutie Elise s rodinou Lambertovcov.

Keďže je Elise mŕtva, viac času divák strávi v The Further spoločne s príbehom Nevesty v čiernom. Nevesta v čiernom je v skutočnosti Parker Crane, ktorého matka od detstva presviedčala o tom, že je dievča. Parker sa obliekal do čiernych šiat a vraždil ženy.

Lorraine nájde Carla, kolegu a kamaráta zosnulej Elise. Ten si postupne uvedomí, že Josh je skutočne posadnutý démonickou entitou a rozhodne sa ho nadrogovať, čo nedopadne najlepšie. Podstatné je to, že v The Further sa stretnú Carl, Josh, dobrovoľne Dalton a nakoniec sa pridá aj Elise.

Tu sa k hre dostane spojitosť s prvým filmom. Paranormálne javy z prvého Insidious boli dielom Josha. Čas v The Further funguje trošku inak a nie je závislý od pozemského vnímania času.

Nevesta v čiernom skončí porazená rukami Elise v The Further, Josh sa vráti do svojho tela a Specs a Tucker sa vydajú na cestu. Destináciou ich cesty sa ukáže byť dom, v ktorom býva neznáma Allison. Tá sa nachádza v kóme a v spirituálnej podobe k nej podíde Elise. Tá započuje zvuk sprevádzajúci Lipstick-Face démona za chrbtom Allison a vydesene spustí záverečné titulky.

Insidious: Chapter 3 (2015):

Príbeh tretieho Insidious sa odohráva pred udalosťami druhého a prvého filmu. Alise sa stále vyrovnáva so smrťou svojho manžela, ktorého prítomnosť sa snaží nachádzať v The Further. Pobyt v tejto dimenzii je však riskantný a Elise si taktiež uvedomuje, že nejde o najzdravší spôsob vyrovnávania sa so stratou svojej lásky. Rozhodne sa preto dať The Further zbohom.

Jej adresu bohužiaľ nájde mladá Quinn, ktorá veľmi túži stretnúť svoju zosnulú matku. Elise je najprv odmietavá, no situáciu Quinn chápe. O to viac, že ona sama túžila po akomkoľvek spojení so svojim manželom. Pod návalom empatie nakoniec súhlasne prikývne.

Pri snahe o nadviazanie spojenia s matkou Quinn Alise zacíti prítomnosť zlej entity a spojenie preruší. Quinn upozorní na to, aby sa svoju matku nepokúšala kontaktovať sama, lebo jej volanie počujú všetci mŕtvi. Quinn ju nepočúvne a mŕtva duša, ktorú cítila už Elise, nad ňou začne preberať kontrolu. Posadnutie naberie na sile v momente, keď ju desivá bytosť posadí do situácie, v ktorej ju zrazí auto a skončí v kóme.

Táto bytosť z The Further je charakteristická nosením dýchacieho prístroja. V reálnom živote išlo o chorého starého muža, ktorý spáchal samovraždu. Teraz sa zabáva nútením svojich obetí k samovražde, čo mu v The Further dovoľuje nad nimi prevziať absolútnu kontrolu.

Elise odcestuje na jej záchranu do The Further, kde si uvedomí svoju silu života, niekoľkokrát stretne Nevestu v čiernom, zmieri sa so smrťou svojho manžela a nakoniec za pomoci duše matky Quinn porazí aj démona s dýchacím prístrojom, známeho ako The Man Who Can’t Breathe. Film sa skončí scénou so šokujúcim úkazom Lipstick-Face démona.

Príbeh pokračuje…

Insidious: The Last Key je z pohľadu Elise najosobnejšou častou celej série a táto intimita je popretkávaná celým filmom. Príbeh je chronologicky zasadený po udalostiach v treťom filme a pred prípadom úplne prvého Insidious.

Hneď v úvode sa divák dozvie, že Elise žila v rodinnom dome vo Five Keys v Novom Mexiku, hneď vedľa väznice slávnej pre svoje časté popravy. Otec Elise bol veľmi násilný, matka dokonalá a brat Christian zvedavý strachopud.

Elisino nedobrovoľné dobrodružstvo v pivnici sa skončí tragicky a to z pohľadu rodiny i z démonickej slobody po odomknutí červených dverí.

Do nešťastného domu sa Elise vráti o niekoľko desaťročí neskôr, keď jej z neho zavolá Ted Garza s paranormálnymi problémami. Návrat do svojho niekdajšieho domu a rodného mestečka nie je rozhodne ideálny, no aspoň chtiac-nechtiac spozná svoje netere a pozdraví brata.

Insidious sa môže začať.

 

Keď snaha nestačí

Režisér Adam Robitel sa veľmi snažil napodobniť starý známy Insidious feel, no jeho túžba vybudovať akýkoľvek strach a napätie zlyhávala záber za záberom. Chýbalo čo i len jedno desivé prekvapenie a štandardné ľakačky jednoducho už nestačia. Bohužiaľ, Robitelovi naozaj nepomáhal scenár od Leigha Whannela, ktorý akoby sám nevedel, čo chce vlastne povedať.

Elise mala konfrontovať vlastných démonov minulosti, ktorým sa desaťročia vyhýbala a to na papieri neznie ako zlý nápad. Elise je silnou postavou moderného hororu a prebádanie jej bolestivej minulosti si rozhodne zaslúži masívnu porciu, no Whannel tu preukázal svoju neskúsenosť s náročnejším dialógom a vyznieva preto veľmi prázdno. Emocionálnu polohu postáv nikam neposúva a funguje len ako nekonečné more vaty.

Nekonečné more vaty preto, lebo poriadna návšteva dimenzie The Further sa koná prakticky až v poslednom akte, čo je síce odvážne a pre sériu Insidious výnimočné, no v kontexte filmu nedostatočné. Príbeh je pred svojim vyvrcholením taktiež obohatený o mrazivé sériovo vražedné prvky a viaceré prekvapenia z minulosti Elise majú svoje čaro, no Adam Robitel z nich nedokáže vyťažiť dostatok. Navyše cesta k tomu zaujímavému je tak veľmi nezáživná a zdĺhavá, že divákovi nezostane štipka chuti na užitie si toho pekného, čo film ponúka. Specs, Tucker a ich humor sa tu vyskytujú v hojnom množstve. Humor je síce toho jednoduchšieho typu, no nejedného určite pobaví. Čo nepobaví je ich dejová línia, ktorá je tak primitívna a účelovo tupá, že jej existencia je záhadou samou o sebe.

Sám hlavný démon KeyFace je naozaj podarený a po generickej entite z tretieho filmu ide o naozaj svieži zážitok. Idea démona, ktorý má vlastnú „väznicu“ v The Further plnú uväznených duší je rozhodne vzrušujúca a fakt, že táto entita miluje odomykať dvere do sveta živých, vytvára vo filme potenciál originálnejšieho hororového majstrovstva. Vo filme je ho však tak veľmi málo, až má človek pocit, či pozerá úplnú verziu.

Keby toho nebolo málo, tak Elise už v tretej časti (a teda chronologicky prvej) zistila, že je démonov v The Further veľmi jednoduché poraziť. James Wan a Leigh Whannel si proste dizajnovo pod sebou pílili konár od úplného začiatku a iná fyzická interakcia s démonom ani nehrozila. Ak divák videl čo i len jednu časť, vie ako démon dopadne. Démonické entity sú handrové bábiky. Napätiu vo finálnom akte nepomáha ani to, že ide o druhý prequel a divák vie, kto prežije.

Akoby toho nebolo málo, ani vo štvrtom filme si tvorcovia neodpustili teatrálnu sladkosť dobrých duší, viď. matka Quinn v tretej kapitole. Žiariví duchovia s pátosom zachraňujúci „živých“ jednoducho pôsobia komicky. Bodka.

Kľúče k odpovediam

Od prvého traileru bolo zrejmé, že film bude pokračovaním tretej časti a v závere sa napojí na prvý Insidious. Divák tak prirodzene očakával odpovede na viaceré otázky, ktoré sprevádzala túžba zistiť, čo sa vlastne udialo v závere trojky (Lipstick-Face démon za Elisiním chrbtom).

Divák sa, bohužiaľ, toho veľa nedozvie. Ako funguje hierarchia v The Further? Kto je Lipstick-Face démon? Akú má súvislosť s novou „kľúčovou“ entitou? Prečo sa tieto démonické entity líšia od duší? Čo červené dvere?  Nuž, môžeme len hádať. Dozvieme sa však to, kto je zodpovedný za posadnutie Daltona a to sa predsa ráta. Ale vážne, toto odhalenie stojí zato.

Film skončí tam, kde začala jednotka a kruh sa tak uzavrie. Avšak, nie tak úplne. Ak sa totiž pozrieme na chronológiu teraz, zistíme, že úplne posledným dielom je druhá kapitola. Tá sa skončila vydesenou návštevou duše Elise u dievčiny Allison v jej rodinnom dome. Je teda pravdepodobné, že sa ešte jedného filmu dočkáme. Minimálne by sa patrilo vysvetliť záver tretej časti, ktorý pri pohľade na priebeh štvrtého filmu nedáva zmysel.

Záver

Idea intímnejšieho hororu a vysvetlenia ľudskosti Elise je skazená finálnou exekúciou, ktorá z potenciálne osobného príbehu robí nezáživné čudo bez chuti. KeyFace ako nový démon pôsobí veľmi sviežo a zaujímavo, no jeho nedostatočný priestor je zodpovedný za minimálny stupeň strachu. Napätie negraduje, je ploché a prerušujú ho očakávané ľakačky, ktorých obyčajnosť diváka skôr naštve.

Scény s démonom, uvoľnený humor a konečné napojenie na prvý Insidious robia z tohto pokračovania povinnú jazdu, ktorá extra neprekvapí, ale ani totálne nenaštve. Nevyužitý potenciál, slabý prvý akt a nezodpovedané otázky len dotvárajú priemerný mišmaš, akým Insidious: The Last Key je.

Hodnotenie: 5.5/10