Preskočiť na obsah

Pozrite si trailer na brutálny film od Larsa von Triera

Dom, ktorý postavil Jack.

Lars von Trier je kontroverzný dánsky režisér a scenárista, ktorý si získal srdcia fanúšikov a filmových odborníkov svojou odvážnou, vizuálne jedinečnou tvorbou. Už svojim prvým celovečerným debutom The Element of Crime z roku 1984 dal všetkým najavo, že s ním jednoducho musia rátať. Filmy ako Epidemic (1987), Europa (1991), Manderlay (2005), Melancholia (2011) či nezabudnuteľné počiny Antichrist (2009), Nymphomaniac: Vol. I (2013) a Nymphomaniac: Vol. II (2013) von Trierovi zabezpečili status jedného z najvplyvnejších tvorcov.

Lars von Trier sa teraz v máji po 7 rokoch vrátil na pôdu filmového festivalu v Cannes, kde mal zákaz vstupu od roku 2011. Počas svojej návštevy so spomínaným filmom Melancholia totiž na novinársku otázku o jeho nemeckých koreňoch zareagoval vtipmi o nacizme a sympatiách k Hitlerovi počas jeho finálneho rozhodnutia v bunkri. Síce humor, no organizátorom sa nepáčil až tak, že vedľa svojho mena dostal okamžite dodatok „persona non grata“.

Larsov obrovský návrat na Festival v Cannes nemohol byť viac verný jeho menu. Prišiel naň totiž so svojim psychologickým hororom The House That Jack Built. Ide síce o film minimálne názvom inšpirovaný populárnou britskou riekankou This Is the House That Jack Built, no detským divákom naozaj nie je určený.

The House That Jack Built je príbeh zasadený do 70. rokoch minulého storočia a sleduje 12 rokov zo života vysoko inteligentného sériového vraha Jacka, ktorého vnútorné myšlienky, názory a životnú filozofiu bude divák spoznávať vďaka rozhovorom s neznámym Vergom.

Jack si však začne byť čoraz viac vedomý toho, že sa jeho vyčíňanie blíži ku koncu. Polícia mu je na stope a už nemá príliš veľa času. Jeho M.O (modus operandi) je to, že svoje obete pretvára na „nádherné“ umelecké diela. S policajným dychom na krku sa tak pustí do odvážnejších činov. Chce vytvoriť to najkrajšie umelecké dielo. Svoj magnum opus.

The House That Jack Built je údajne sofistikovaný, vtipný, cynický a brutálny film. Jeho ideou je bezcitnosť sveta a spoločnosti. Ak očakávate klasický horor o sériovom vrahovi, tak asi nepoznáte Larsa von Triera. To by nebol on, keby tú bezcitnosť života nestvárnil najkontroverznejšie, ako sa len dá. Diváci v Cannes údajne opúšťali svoje sedadlá pre nestráviteľnú brutalitu. Podľa ohlasov je film plný týrania, grafických vrážd a mrzačenia tiel, dokonca i detí.

The House That Jack Built je teda slávnostným návratom Larsa von Triera na Festival v Cannes a lepšie si to predstaviť ani nemohol. Spolu s Jenle Hallund vytvoril niečo, na čo diváci len tak nezabudnú.

Herecké obsadenie je taktiež svetoznáme. V úlohe Jacka sa predvedie Matt Dillon a spoločnosť mu budú robiť Uma Thurman, Riley Keough, Bruno Ganz, Sofie Gråbøl, Siobhan Fallon Hogan, Jeremy Davies a Ed Speleers.

The House That Jack Built si odbil premiéru v Cannes včera 14. mája, kedy vyšiel aj oficiálny trailer. Film vyjde 14.12.2018 na VOD cez IFC Films.

Trailer:

Zábery z filmu:

Plagát:

Značky: