Preskočiť na obsah

Nový Halloween sa vráti k základom. Bude ignorovať väčšinu pokračovaní

Bude Michael Myers v novom Halloweene smrteľný?

Carpenterov Halloween z roku 1978 zaviedol zlatý štandard slasherov a jeho kultovosť bije hlasne aj po takmer štyridsiatich rokoch. Filmy o zamaskovanom a nesmrteľnom sériovom vrahovi nezdravo posadnutom opatrovateľkami patria stále medzi klasiky tešiace sa veľkej obľube hlavne počas sviatku Halloweenu. Postavy Laurie Strode ako „final girl“ a psychiatra Dr. Sama Loomisa sú rovnako nesmrteľné ako postava vražedného Michaela Myersa.

Michael Myers započal svoje vraždenie v detskom veku šiestich rokov zabitím vlastnej sestry. Po úniku z psychiatrického zariadenia, keď mal dvadsaťjeden rokov, sa vo svojom vraždení rozhodol pokračovať a úspešne sa mu to darilo presne 10 filmov. Horších, lepších, chaotických a takých, ktoré sa rozhodli do celej mytológie postavy maskovaného vraha priniesť trochu okultizmu, viď. Halloween VI: The Curse of Michael Myers, 1995.

Fanúšikovia veľmi zriedkavo kričia od radosti po ohlásení prerábok klasických filmov, no i napriek tomu v roku 2007 vyšiel remake/reboot spod rúk kontroverzného a talentovaného Roba Zombieho. Rob sa vo svojom Halloweene sústredil viac na detstvo Michaela Myersa, pridal o niekoľko litrov krvi naviac a namiesto kľudnej kamery využil prvky rýchlych strihov a chaosu.

Zombie sa do prerábky dvojky (2009) podľa vlastných slov nehrnul a skôr dal na tlak produkčnej spoločnosti. No oproti svojej jednotke sa pri Halloween II rozhodol venovať psychológií postáv, vplyvu traumatických udalostí na ich psyché a na realizmus.

O novom Halloweene sa sporadicky šuškalo niekoľko rokov. Vystriedali sa rôzne názvy, odhadované dejové línie, spojitosti s ostatnými časťami filmovej série a zastavenia produkcie.

O tom, ako Jason Blum (zakladateľ a CEO Blumhouse Productions), David Gordon Green a Danny McBride zachránili Halloween sme písali vo februári. Carpentera prišli osobne do kancelárie potešiť novým scenárom a ponukou vytvoriť hudobnú zložku k filmu. Carpenter bol tak nadšený, že to musel okamžite ohlásiť na FaceBooku.

Nový Halloween má byť pokračovaním čerpajúcim z udalostí prvých dvoch filmov. Najnovšie sa scenárista Danny McBride kriticky vyjadril na adresu niekoľkých častí Halloweenu, hlavne tých, ktoré prišli po prvých dvoch filmoch. Údajne stratili svoje desivé čaro, schopnosť vystrašiť a viac sa sústredili na absurditu postavy Michaela Myersa a jeho supernaturálny pôvod. Danny McBride to chce zmeniť, vrátiť sa k základom a spraviť Michaela Myersa smrteľným. Prirovnal ho k Frankensteinovi, kedy divák vie, že hlavná záporná postava je nesmrteľná a nedotknuteľná, čo výrazne uberá z napätia. Danny McBride sa tak bude držať kostry, ktorá spravila zo slasheru inšpirujúcu hororovú klasiku a nebude sa snažiť vymýšľať rôzne šokujúce odhalenia.

Danny McBride znovu potvrdil, že nový Halloween nebude remakom, ale pokračovaním klasiky. Odmietol sa vyjadriť k časovej línii a odkiaľ bude Halloween začínať, no stále to má byť v blízkosti záveru Halloween II (1981). Prezradil však, že natáčanie sa začne na jeseň tohto roku. Teoreticky by sa mohol stihnúť naplánovaný dátum premiéry 19. októbra v roku 2018.

Pripomíname, že film vznikne aj vďaka Blumhouse Productions (Paranormal Activity, Insidious, Sinister, Split). O scenár sa postarala dvojica Danny McBride a David Gordon Green. Posledný menovaný sa posadí aj na režisérsku stoličku. Hudobne sa o Halloween postará legenda John Carpenter