Preskočiť na obsah

Režisér hororu Get Out bude spolupracovať na seriáli Lovecraft Country

Román Lovecraft Country dostane svoju seriálovú podobu za pomoci režiséra hororu Get Out.

Literárny génius H. P. Lovecraft, pre väčšinu známy hlavne vďaka príbehom The Call of Cthulhu, The Shadow Over Innsmouth a vytvoreniu fiktívneho mýtického univerza Cthulhu mythos, patrí medzi najoslavovanejšie a najkontroverznejšie osobnosti svetovej literatúry. Aj keď počas svojej kariéry celkom neznámy, po smrti sa stal uznávanou ikonou hororu a fantasy. Jeho vplyv mal i mimo literárny presah a to do videohier, stolných hier, filmov a hudby.

Kontroverzným tieňom jeho života bol rasizmus, ktorý bez problémov zakomponoval do viacerých svojich diel z ktorých sa ako ukážka výslovného rasizmu používa krátka báseň z roku 1912 s názvom On the Creation of Niggers, kde ľudí tmavej pleti označil za nedokonalé a takmer neľudské tvory.

Práve kvôli tejto škvrne sa stal figúrou literatúry, ktorá sa ocitla v zvláštnej šedej zóne. Odborníci a fanúšikovia literatúry ho milujú, no s pachuťou v ústach. Akoby bolo nepredstaviteľné, že niekto svojou dôležitosťou tak obrovský, by bol aj takto malý. Uznávaná cena World Fantasy Award, odovzdávaná autorom žánru fantasy, mala od svojho počiatku v roku 1975 podobu busty H.P. Lovecrafta. V roku 2015 sa organizátori rozhodli fyzickú podobu ceny zmeniť na niečo menej kontroverzné.

Práve tým je zaujímavý román od Matta Ruffa pod názvom Lovecraft Country, vydaný v roku 2016. Samotný termín Lovecraft Country označuje geografický región zvaný Nové Anglicko v ktorom sa striedajú reálne oblasti a fikcia zo sveta H.P. Lovecrafta. Matt Ruff to však šikovne využil na označenie USA v čase vládou podporovanom rasizme.

Príbeh je totiž zasadený do roku 1954, kedy stále vládli rasovo segregačné zákony zvané zákony Jima Crowa. Školy, dopravné prostriedky, obchody, verejné služby, reštaurácie, pitné fontány boli pod vplyvom týchto zákonov, ktoré diskriminovali a segregovali na základe farby pleti.

22 ročný veterán Atticus Turner sa rozhodne absolvovať cestu do Nového Anglicka, aby našiel svojho strateného otca Montrosa. Na cestu sa s ním vybrala kamarátka Letitia a strýko George, vydavateľ publikácie The Safe Negro Travel Guide, ktorá mapuje všetky existujúce zariadenia a ich bezpečnosť pre občanov tmavej pleti.

Atticus nájde svojho otca uväzneného vo veľkom panskom sídle, ktoré patrí Samuelovi Braitwhiteovi. Ten so svojim synom Calebom vedie kabalistický kult the Order of the Ancient Dawn. To, že ich Atticus nájde, očakávali a pripravili si rituál, ktorý zabije jedno veľké tajomstvo. Rodina Braitwhiteovcov totiž Turnerovcov v minulosti vlastnila ako otrokov. Stalo sa však niečo, čo Samuel bude chcieť napraviť. Definitívne.

Do seriálovej podoby sa tento román rozhodla pretvoriť stanica HBO za asistencie spoločností Warner Bros, Bad Robot a Jordana Peela, ktorého režisérsky debut Get Out sa stal najziskovejším hororom v histórii kinematografie a tiež sa sústredí na rasizmus v spoločnosti.

Lovecraft Country má byť vo forme seriálovej antológie.

Značky: