Oceneniami ovenčený horor vás vezme na prechádzku uličkami strachu

The Dark Tapes oživí found footage horor.

Found footage horor získal svoje kontúry v osemdesiatych rokoch vďaka filmu Cannibal Holocaust, no spopularizoval ho až kultový snímok The Blair Witch Project z roku 1999. Práve tento obrovský komerčný úspech inšpiroval hororový filmový svet natoľko, že začiatok dvadsiateho prvého storočia bol érou strateného videozáznamu.

Slávnu formulku autenticity a atmosféry sa snažili napodobniť mnohé filmy. Vo svojej snahe vytvoriť čo najväčší pocit hodnovernosti však zašli až tak priďaleko, že miesto hororu a napätia sa divák dočkal skôr chaosu a trasúcej sa kamery.

Viaceré horory však tento subžáner oživili. Série Paranormal Activity, REC, V/H/S, či technologicky relevantné hororové filmy ako Unfriended (2014), The Den (2013) a The Visit (2015) rozhodne dali najavo, že tento subžáner dokáže stále dobre fungovať a vyprodukovať komerčne úspešné filmy.

Medzi také snímky sa bude chcieť radiť aj film The Dark Tapes a má k tomu našliapnuté viac než dobre. Tento režisérsky debut dua Vincenta J. Guastiniho a Michaela McQuowna totiž počas svojej festivalovej púte získal viac ako päťdesiat cien a nominácií, čo sa nepodarilo žiadnemu found footage hororu od roku 1999 a filmu The Blair Witch Project.

The Dark Tapes je antalógiou pozostávajúcou z piatich („Amanda’s Revenge“, „Cam Girls“, „PsychoTherapy“, „The Hunters & The Hunted“, „Wrap Around“) so sebou súvisiacich segmentov, ktoré v sebe skrývajú napätie, horor, mytológiu, monštrá a duchov. Ide o ultimátny hororový zážitok oslavujúci silné stránky subžánru, ktorý mal pôvodne dať šancu filmárom s menším rozpočtom.

Vo filme si zahrali Emilia Ares Zoryan, Danielle Baez, Katelyn Bailey, David Banks, či Jonathan Biver.

The Dark Tapes vyjde 17. marca v USA.

Trailer: