Kingova „Temná polovica“ sa dočká nového filmu

Temná polovica Stephena Kinga sa vráti.

Vyzerá to tak, že diváci neprestávajú bažiť po príbehoch kráľa hororu. Len tento rok sme sa dočkali filmov To: Kapitola II, Cintorín zvieratiek, Vo vysokej tráve, Doktor Spánok či druhej série seriálu Castle Rock. Navyše sme pred dvoma mesiacmi písali o pripravovanej seriálovej podobe Kingovho románu The Outsider, ktorá príde na HBO už v januári budúceho roku. A to už vôbec nespomíname správy o plánovaných adaptáciách románov Dievča, ktoré malo rado Toma Gordona či Podpaľačka.

Je však viac než jasné, že do zbierky moderných filmových spracovaní Stephena Kinga pribudne aj román The Dark Half z roku 1989, u nás v roku 1992 vydaný pod názvom Tretie Oko a v Česku ako Temná Půle. Kniha sa dočkala filmovej podoby v roku 1993. O réžiu a scenár sa postaral legendárny George A. Romero. Informáciu o prácach na novej filmovej verzii sa exkluzívne dozvedel magazín Deadline.

The Dark Half nežije v podvedomí popkultúry ako ostatná Kingova tvorba, čo je bizarné hlavne z toho dôvodu, že pre samotného Kinga ide o dôležité dielo mapujúce šokujúcu zmenu v jeho spisovateľskej kariére.

Stephen King totiž tento román napísal po tom, čo sa verejnosť dozvedela o jeho spisovateľskom pseudonyme Richard Bachman. Za pravé Bachmanove knihy sa považujú Rage, The Long Walk, Roadwork a The Running Man. Vyznačovali sa silnými nihilistickými témami zasadenými v realizme. King si svoje alter ego predstavoval ako farmára na kuracej farme, ktorý píše výhradne v noci a odmieta rozhovory pre svoju zdeformovanú tvár.

Kingov život v „anonymite“ skončil krátko po vydaní piatej „Bachmanovky“ s názvom Thinner. Román sa až podozrivo podobal na tvorbu slávneho Stephena Kinga, čo si všimol knihovník a veľký fanúšik Steve Brown z Washingtonu. Svoje podozrenie si overil vyhľadaním autorských práv k románom. Všetky boli pripísané Kingovmu agentovi. Práva k románu Rage vlastnil dokonca samotný Stephen King.

Steve Brown okamžite kontaktoval Kingovho agenta, na čo sa takmer obratom dočkal telefonátu od Kinga a dohodli sa na exkluzívnom rozhovore.

King napísal The Dark Half ako odpoveď na Bachmana. Príbeh sa totiž venuje úspešnému spisovateľovi Thadovi Beaumontovi, ktorý svoje „seriózne“ knihy publikuje pod vlastným menom. Skutočným strojom na slávu a peniaze je však jeho pseudonym George Stark, pod ktorým píše šialenú krimi sériu o vrahovi s menom Alexis Machine.

Keď Thadove tajomstvo zistí fanúšik-vydierač, Thad sa rozhodne za účasti médií zinscenovať pohreb Georga Starka.

Thad síce dal Georgeovi svoje zbohom, no slávnejšia a temnejšia polovica rozdvojenej kreatívnej osobnosti rozhodne „nenapísala“ svoj posledný epilóg.

Produkčná a distribučná spoločnosť MGM poverila adaptáciou románu Alexa Ross Perryho, ktorého filmografia spočíva prevažne z drám, viď. Her Smell, Nostalgia, Golden Exits či Queen of Earth. Bude zaujímavé sledovať, akou cestou sa Alex R. Perry vydá. The Dark Half má totiž úmyselnú béčkovú kvalitu, ktorú je možné vidieť aj v prvej adaptácii z roku 1993.

Spoločnosť MGM mala svoje produkčné prsty aj vo filmovej adaptácii Kingovho románu Carrie z roku 2013. Nej sa režisérsky ujala Kimberly Peirce, predtým so skúsenosťami z vojnovej drámy Stop-Loss. Zrejme tak ide o obľúbený experimentálny vzorec MGM.

Momentálne sa nič konkrétnejšie o filme The Dark Half nevie, no všetky dôležité informácie sa budete postupne dozvedať aj vďaka nám.