Preskočiť na obsah

Kingov Cintorín zvieratiek dostal dátum premiéry

Cintorín zvieratiek nás pripraví na pokračovanie To.

Už niekoľkokrát sme spomínali fakt, že rok 2017 patril kráľovi hororu Stephenovi Kingovi. Adaptácia románu To (It) sa stala historicky najziskovejším hororom v histórii, keď film zarobil cez 680 mil. USD dolárov. Tento obrovský šum okolo klauna Pennywisa pomohol aj ostatným Kingovým projektom. Len na Netflixe získali značne pozitívne ohlasy filmy Geraldova hra (Gerald’s Game) a 1922 podľa rovnomennej novely zo zbierky Bezhviezdna Tma (Full Dark, No Stars, 2010). Za spomenutie stojí taktiež film Temná veža (The Dark Tower), i keď v tomto prípade sa fanúšikovia knižnej série dočkali skôr sklamania, než šťastlivého prekvapenia. Seriál Hmla (The Mist) sme sa rozhodli vymazať z našej pamäte.

To však zo sveta Stephena Kinga nie je všetko. V apríli sme písali o tom, že sa chystá nová adaptácia románu Podpaľačka (Firestarter). V budúcom roku nás čaká 10 epizódny seriál Castle Rock, ktorý skombinuje rozličnú tvorbu S. Kinga. Gaumont Television pripravuje televízny seriál s názvom “8” podľa poviedky N. z Kingovej zbierky poviedok Just After Sunset (2008). Stephen King pre portál Vulture nedávno prezradil, že sa vedú rozhovory o seriálovej adaptácii románu Svedectvo (The Stand, 1978), ktorý je považovaný za jedno z najlepších post-apokalyptických literárnych diel vôbec. Majster hororu sa v tom istom rozhovore vyjadril aj o možnej celovečernej filmovej adaptácii románu Prekliatie Salemu (Salem’s Lot, 1975).

Na čo však mnohí zabudli je to, že prakticky od začiatku 21. storočia sa šušká o možnej novej adaptácii románu Cintorín zvieratiek (Pet Sematary, 1983). Tento román sa dostal do filmovej podoby v roku 1989 a pokračovanie s názvom Pet Sematary II vyšlo v roku 1992.

Konkrétnejšie informácie o pripravovanej modernej verzii prišli v roku 2010, keď na scenári začal pracovať Matt Greenberg (1408, 2007). V tom istom roku vyjadril záujem o réžiu aj legendárny Guillermo del Toro (The Devil’s Backbone, Hellboy, Pan’s Labyrinth, Crimson Peak). V roku 2013 sa pre-produkcia pohla smerom k rozhovorom o réžii s Juanom Carlos Fresnadillom (28 Weeks Later, Intruders), no nakoniec sa štúdio Paramount rozhodlo pre dvojicu Dennis Widmyer a Kevin Kolsch, ktorá je zodpovedná za horor Starry Eyes z roku 2014. O scenár sa nakoniec postará Jeff Buhler. Ten má skúsenosti s adaptovaním literárnych diel vďaka filmu The Midnight Meat Train (2008), keď spracoval scenár podľa predlohy Cliva Barkera.

Samotná predloha Cintorín zvieratiek (Pet Sematary) je považovaná ja jeden z najdesivejších románov z mysle Stephena Kinga. Príbeh je o rodine, ktorá sa presťahovala neďaleko mesta Ludlow v štáte Maine. Po čudesných skúsenostiach jej členovia objavia lokálny cintorín, kde deti pochovávajú svojich domácich miláčikov. Dej sa neskôr dotýka údajného indiánskeho pohrebiska a legendy, podľa ktorej pochovanie zosnulého v pohrebisku privedie neživého k životu.

Stephen King sa v tomto románe sústredil na zdrvujúce emocionálne nočné mory a bolesť, ktorú každý jeden človek zažil alebo raz zažije. S. King v tomto románe predviedol, že horor ako žáner dokáže ísť do absolútnych hlbín psychológie strachu a svojimi desivými slovami pridusil všetky vekové kategórie, ktoré sa ku knihe dostali.

Scenárista Jeff Buhler sa k novej adaptácii vyjadril s tým, že sa bude sústrediť práve na emocionálne elementy románu, nakoľko sú podľa neho integrálnou súčasťou predlohy, ba dokonca viac, než klasickejšie hororové scény. I napriek tomu však sľubuje čistokrvný horor, ktorý si uctí osobu Stephena Kinga.

Štúdio Paramount sa rozhodlo pre dátum premiéry 19. apríla v roku 2019. Pet Sematary vás tak pripraví na pokračovanie To: kapitola II, ktoré vyjde 6. septembra 2019.

Dovtedy si môžete pozrieť film z roku 1989, prípadne odporúčame investovať do českého vydania knihy Řbitov zviřátek od vydavateľstva BETA – Dobrovský. Knihu nájdete v každom online kníhkupectve.

Zábery z prvej filmovej adaptácie:

Obal na výtlačku z roku 1984:

Značky: