Film To je oficiálne celosvetovo najziskovejším hororom všetkých čias

Film To prekonal desaťročia trvajúci rekord.

Presne tak, filmová adaptácia románu To od Stephena Kinga, ktorá si na Slovensku odbila premiéru 7. septembra tohto roku, sa stala oficiálne celosvetovo najziskovejším hororom všetkých čas. To (It) prekonal 44 rokov trvajúci rekord, ktorý patril ikonickému hororu Exorcista (The Exorcist, 1973) od Williama Friedkina a Williama P. Blattyho. Eexorcista vo svojej dobe zarobil 441 mil. USD, čo To (It) prekonal o viac než 60 mil. USD. Samozrejme, keby berieme do úvahy infláciu, Exorcista by bol v roku 2017 na úrovni takmer 2 miliardového zisku, lenže oficiálne čísla sú vytesané do kameňa a tak sa klaun Pennywise môže tešiť z dosiahnutej hranice 500 mil. zisku v amerických dolároch.

Prezidentka globálneho marketingu a distribúcie vo Warner Bros. Sue Kroll vydala oficiálne stavisko so slovami „Prekonať 500 mil. hranicu je raritou pre akýkoľvek film, no pri hororovom filme ide o historickú udalosť a nedokážeme byť na úspech viac hrdí.“

Zaujímavejšie je však to, že rekord ešte bude rásť. Na film úpenlivo čakajú hororoví a filmoví fanúšikovia v Nemecku, Taliansku a na masívnom japonskom trhu. Konečné číslo tak bude ešte vyššie. Táto 500 miliónová hranica je o to obdivuhodnejšia, že ešte len na začiatku tohto týždňa bol horor To (It) 40 mil. amerických dolárov za rekordným Exorcistom.

Warner Bros., divízii New Line Cinema a hlavne režisérovi Andrésovi Muschiettimu sa podarilo vytvoriť filmový fenomén, ktorý kultúrne a ziskovo otriasol hororovým žánrom. Sme zvedaví, či na pokorenie súčasného rekordu budeme musieť čakať ďalších niekoľko desaťročí. Ktovie, pokračovanie To (It) vyjde  6. septembra 2019, možno si prvé dve rekordné miesta bude držať v náručí Pennywise po boku Stephena Kinga.

Ak vás zaujímajú novinky ohľadom pokračovania hororu To (It), ich súhrn nájdete v našom článku.