Preskočiť na obsah

Pokračovanie Kingovho The Shining bude mať vlastný film

Kingov Doktor Spánok vo filme.

The Shining, Osvícení alebo po slovensky Žiarenie, je jeden z najslávnejších románov Stephena Kinga. Pôvodne vydaný v roku 1977, bol len Kingov tretí román a zároveň prvý bestseller v pevnej väzbe. King sa vďaka nemu etabloval na domácej literárnej scéne ako majster hororu a aj teraz po viac než 40 rokoch sa považuje za jeden z najdesivejších hororových literárnych diel vôbec.

Samotný román je je pre Kinga veľmi osobný, nakoľko bol inšpirovaný jeho životnými problémami a bojom s alkoholizmom. Hororovou inšpiráciou bol pobyt v hoteli The Stanley, nachádzajúci sa v Estes Park v štáte Colorado. Stephen tam strávil so svojou manželkou Tabithou len jednu noc, nakoľko na druhý deň hotel zatváral svoje brány kvôli zime. Dlhé chodby a chladná atmosféra Kinga inšpirovali hneď po prvej prehliadke, no bola to nočná mora v tú noc, ktorá ho nakoniec inšpirovala k napísaniu The Shining.

S. King mal desivý sen o svojom trojročnom synovi, ako uteká po dlhej chodbe, kričiac a obzerajúc sa za seba. Naháňala ho požiarna hadica. Ako väčšina snov, aj tento bol značne bizarný, no King viac nepotreboval. Po uhasení rannej cigarety mal kostru príbehu vymyslenú a o tri roky neskôr ho zmaterializoval.

Kingov The Shining nabral druhý dych v roku 1980, kedy vyšla filmová adaptácia s rovnomenným názvom, od nikoho iného, než od samotného režisérskeho majstra Stanleyho Kubricka.

Zaujímavé je však to, že Stanley Kubrick vo filme vykonal niekoľko zmien, lebo Kingov príbeh vo viacerých aspektoch považoval za slabo napísaný.

Stephen King mu „kompliment“ vrátil a film The Shining nazval sklamaním, Cadillacom bez motora a sexistickým. Kingova predloha bola o trápiacom sa spisovateľovi s menom Jack Torrance. Jack a jeho rodina sa rozhodli postarať o Overlook Hotel mimo sezóny – počas zimy. V Kingovej knihe bol Jack dobrý muž, ktorý bol na postupnej ceste k strate svojho zdravého rozumu. Kingovi na filmovej adaptácii preto vadil fakt, že Jack je šialený od prvého momentu. King považoval Jackov tragický príbeh za „hnací motor“ celého románu a preto jeho absencia vo filme v ňom vyvolávala nepríjemnú pachuť. Okrem toho King nedokázal prehltnúť stvárnenie Jackovej manželky Wendy. Podľa neho z nej Kubrick spravil uvrieskanú, pasívnu, slabú a bezvýznamnú rekvizitu.

Stephen King sa k The Shining vrátil po 36 rokoch v roku 2013, kedy vydal pokračovanie s názvom Doctor Sleep resp. Doktor Spánok. V ňom sa čitateľ stretol s dospelým Dannym, synom Jacka, ktorého stále prenasledujú trauma a duchovia z Overlook Hotela. Kráčajúc v šľapajách závislosti svojho otca, Dan bude musieť čeliť svojej mysli a rozhodnutiu, ako využiť svoj dar.

Super správou pre hororového fanúšika je to, že štúdio Warner Bros. oficiálne započalo prípravy pre filmovú adaptáciu románu Doctor Sleep. Scenár, pôvodne od Akivu Goldsmana (Ja, Robot, Som Legenda, Rings, Temná veža), podľa dostupných informácií dostal za úlohu prepísať Mike Flanagan. M. Flanagan patrí medzi najlepších hororových režisérov v súčastnosti. V jeho kariérnom životopise svietia filmy ako Absentia, Oculus, Hush, Before I Wake či Ouija: Origin of Evil. Okrem toho, Mike Flanagan má so S. Kingom skúsenosti. V roku 2017 na platformu Netflix priniesol filmovú adaptáciu románu Geraldova hra (Gerald’s Game), ktorá sa dostala aj do nášho zoznamu najlepších hororov za rok 2017.

Dobrou správou je aj to, že produkcie sa zúčastní Trevor Macy, ktorý taktiež pracoval na Geraldovej hre. Produkčný tím doplnil Joe Berg (Wonder Woman, Justice League).

Viac informácií o Doctor Sleep zatiaľ nie je dostupných a na film si ešte pomerne dlho počkáme. Dovtedy si môžete prečítať knihy Žiarenie a aj Doktor Spánok. Slovenskú i českú verziu oboch románov nájdete v každom online kníhkupectve.

Obal ang. vydania knihy:

Značky: