Extrémne šokujúci horor Monster varuje ľudí so slabými povahami

Spoznajte monštrum.

Milujeme extrémne horory, a to hlavne v literárnej podobe. Už sme spomínali mená ako Nicole Cushing, Barbie Wilde, Clive Barker, Richard Laymon, Jack Ketchum či Edward Lee. Pri filmoch si hororoví fanúšikovia určite spomenú na A Serbian Film od Srdjana Spasojevica, prípadne Headless od Arthura Culliphera. Hen, však aj nami obľúbený James Quinn sa môže pokojne zaradiť do tohto subžánru a nikto by nenamietal.

I keď je občas náročné pretransformovať idey extrémneho hororu na plátno, nič to nemení na tom, že žijeme v dobe, kedy vizuálny a silne grafický šok nestačí. Predsa len, dávno sme prekročili prah filmového znázornenia znásilnenia bábätka, vlastného syna, odrezania hlavy či priamo namierenej ejakulácie do mŕtvoly. Splatter je len splatter a gore skalných fanúšikov už (väčšinou) nezaujme.

Preto je skvelé naraziť na umelcov, ktorí extrémny horor chápu ako zásnuby vizuálnej surovosti a psychologickej ťaživosti. Spoznajte Matta Shawa a Michaela Braya.

Obaja sú svojskí (nielen) hororoví autori, ktorí spoločne v roku 2015 vydali knihu s názvom Monster s podtitulom A Novel of Extreme Horror and Gore. Na jednoduchom temnom dizajne obálky je výrazné upozornenie a v tomto prípade naozaj nejde o marketingový ťah. Monster je príbeh plný tých najväčších šialeností, nechutností a silnej neľudskosti. Násilie, domáce násilie a sexuálne násilie je vykreslené tak surovo, že to rozhodne nezvládne každý. Paradoxne, za aspekt ťažkosti konzumácie napísaných slov môže hlavne náročný a emocionálne zdrvujúci príbeh schovávajúci sa pod všetkým vizuálnym hnusom.

Témy šikany, domáceho násilia a vplyvu dysfunkčnej rodiny vyrozprávané jazykom extrémneho hororu ponúkajú jedinečný zážitok.

Samotná premisa románu je o Christine, ktorá sa živí monotónnou a nudnou prácou na pumpe. Nezáživnosť svojho profesionálneho života si obohacuje svojou fantáziou a príbehmi o zákazníkoch pumpy. Rada z nich robí sériových vrahov a fantazíruje o tom, ako vraždia, koľko obetí majú na svedomí a kam majú namierené. Tieto myšlienky sú podporené nevyriešenými zmiznutiami 16 ľudí od roku 1991. Niekto je stále na love.

Bohužiaľ, Christina svoje myšlienky v jeden deň oľutuje, keď ju unesie šialená trojčlenná rodina a prebudí sa v bizarnom svete vrážd a pestrého násilia. Žeby osud zodpovedal jej zvedavé otázky? Manželia Richard a Mary sú presným opakom predstavy zdravého vzťahu. Ich syn Andrew je monštruózny takmer 2 metre vysoký výsledok rodinného a spoločenského pekla. V odpornom príbehu sa však ukrýva bolesť, smútok a odkaz, ktorý si pod pojmom „extrémny horor“ málokto predstaví.

Matt Shaw a Michael Bray sa rozhodli svoje literárne dielo preniesť na plátno pomocou crowdfundingovej kampane na Kickstarteri, kde vyzbierali takmer 17 tisíc amerických dolárov a aj vďaka nim si splnili sen o filmovej adaptácii.

Film Monster zrežíroval sám Matt Shaw. Scenár dali dokopy Matt Shaw, Michael Bray a konzultovali ho so Shaunom Hutsonom (Slugs). Vo filme si zahrali Laura Ellen Wilson, Danielle Harold, Tony Cook, Rod Glenn, Mark cassell, Justin Hayward, Mike Butler, Tracy Shaw a ďalší.

Monster je z produkcie Black Mandala a Purgatory Pictures. Dátum premiéry nie je známy.

Trailer:

https://youtu.be/2B0WAlszjjE

Zábery z filmu:

Plagát: