Preskočiť na obsah

Zvláštny prípad spánkovej paralýzy alebo parazitický démon?

Slumber si posvieti na spánkovú paralýzu.

V minulosti sme sa u nás stretli s viacerými filmami zaoberajúcimi sa spánkovou paralýzou. Nájdeme medzi nimi horory Dead Awake, či Be Afraid. Nie je to nič prekvapivé, spánková paralýza je skutočne desivý stav a zároveň reálny problém mnohých ľudí. Sprevádza ju celková svalová paralýza, tlak na hrudi, sluchové a vizuálne halucinácie, pocit prítomnosti inej bytosti alebo nemožnosť otvoriť oči. Už podľa stručného popisu je zrejmé, že nejde o príjemný zážitok a svojimi hororovými snovými výjavmi počas bdenia sa doslova pýta na čo najbohatšie filmové stvárnenie.

Ďalší horor, ktorý sa spánkovou paralýzou inšpiroval je Slumber z britsko-americkej produkcie. V ňom spoznáme rodinu so spánkovými problémami. Navštívia preto doktorku Alice v jej vlastnom spánkovom laboratóriu. Alice je racionálna profesionálka, ktorú v práci motivuje tragická nočná smrť jej mladšieho brata. Pri prvej konzultácii s rodinou je v tom, že ide o rutinnú záležitosť spánkovej paralýzy. I keď jej je trošku podozrivé, že ňou údajne trpia všetci členovia a v tie isté noci, nemá dôvod stavať sa k tomu odlišne.

Nechá si ich na noc na pozorovaní a skutočne sa stane svedkom zvláštneho javu. Otec rodiny ju však napadne a po následnom zatknutí usúdi, že za poruchy spánku môže práve jeho správanie. Počas jeho pobytu vo väzení sa však celá situácia zhorší a Alice sa stane svedkom bizarných spánkových úkazov, aké by ani nočná mora nevymyslela.

Vždy racionálna Alice začne uvažovať i nad paranormálnou príčinou. Čo ak ide o parazitického démona, ktorý si rád pochutnáva na spiacich ľuďoch? Čo ak je tento démon taktiež zodpovedný za smrť jej mladšieho brata?

Pre Jonathana Hopkinsa ide o režisérsky celovečerný debut. Na scenári s ním spolupracoval nováčik Richard Hobley. Vo filme si zahrali Maggie Q, Sylvester McCoy, Will Kemp, William Hope, Honor Kneafsey, Sam Troughton a Kristen Bush.

Slumber z produkcie Goldcrest Films International a Tea Shop & Film Company vyjde 1. decembra 2017 na VOD vďaka Vertical Entertainment.

Trailer:

Zábery z filmu: