Adaptácie ktorých diel Stephena Kinga nás ešte čakajú?

King bude vládnuť aj naďalej.

I napriek nie príliš oslavovanej adaptácii Temnej Veže (The Dark Tower) z augusta tohto roku, Stephen King ovládol Box Office s novou filmovou adaptáciou jeho románu To (It). Od svojej premiéry 7. septembra dokázal príbeh o partii kamarátov a záhadnej vražednej entite To zničiť doterajší rekord najziskovejšieho hororu, ktorý doteraz patril Exorcistovi (The Exorcist, 1973). Nakoľko film To ešte nie je dostupný vo viacerých európskych a ázijských trhoch, je takmer isté, že Kingova kreácia bude útočiť na zisk 600 mil. USD.

Ako to vo filmovom priemysle však býva, ak je niečo úspešné, je nutné z toho vyťažiť čo najviac a preto nie je vôbec prekvapivé, že sa na literárny materiál S. Kinga schyľujú kŕdle supov z filmových a televíznych štúdií. Meno Stephen King je jednoducho príliš v kurze na to, aby sa len tak obišlo.

Gaumont Television pripravuje televízny seriál s názvom „8“ podľa poviedky N. z Kingovej zbierky poviedok Just After Sunset (2008). Príbeh N. je skrz záznamy psychiatra prerozprávaný príbeh o mužovi známom len ako N., ktorý trpí obsedantno-kompulzívnou poruchou (OCD). Náhodou nájde na Ackermanovej lúke 8 kameňov pripomínajúcich Stonehenge. N. začne veriť tomu, že tieto zvláštne poukladané kamenné monumenty sú bránou do dimenzie plnej nahnevaných bohov a príšer ako z mysle H.P. Lovecrafta. Jediným spôsobom, ako zabrániť globálnej katastrofe je poctivo vykonávať svoje kompulzívne rituály a tiky: dotýkať sa náhodných vecí, počítať a správne ukladať rôzne objekty. I keď si jeho psychiater pochopiteľne myslí, že ide len o ďalší prejav jeho diagnózy, niečo pravdy na tom predsa len bude.

Televízny seriál sa bude od predlohy celkom líšiť. Bude sa venovať príbehu troch kamarátov, ktorí v roku 1992 ušli z pazúrov temnej sily žujúcej medzi 8 kameňmi. O 25 rokov neskôr sa znovu stretajú, aby čelili tajomnému zlu opäť. Tento incident sa v predlohe skutočne spomína, no je jasné, že svojou podobnosťou k To (It) sa Gaumount Television bude snažiť zviesť na vlne úspechu filmu To (It).

O réžiu minimálne pilotnej časti sa postará David F. Sandberg (Lights Out, Annabelle: Creation). Scenár napíšu Andrew Barrer a Gabe Ferrari (obaja Ant-Man, 2015).

Stephen King pre portál Vulture prezradil, že sa vedú rozhovory o seriálovej adaptácii románu Svedectvo (The Stand, 1978), ktorý je považovaný za jedno z najlepších post-apokalyptických literárnych diel vôbec. Nepodarený armádny experiment na vytvorenie „superchrípky“ sa skončí katastrofou a smrtiaca epidémia vyhubí takmer celé ľudstvo, len aby sa preživší rozdelili na skupiny (dobro a zlo) a putovali vlastnými cestami – jednou k Abigail zo snov a druhou k Temnému mužovi.

V roku 1994 bol román pretvorený do minisérie pre televíznu stanicu ABC. V súčastnosti sa hovorí o staniciach CBS a Showtime. Hlavne v prípade Showtime by sa divák mohol dočkať drastickejšej verzie.

Majster hororu sa v tom istom rozhovore vyjadril aj o možnej celovečernej filmovej adaptácii románu Prekliatie Salemu (Salem’s Lot, 1975), v ktorom sa spisovateľ Ben Mears vracia do mestečka Jerusalem’s Lot v štáte Maine, kde ho namiesto nostalgie čakajú obyvatelia meniaci sa na vampírov a záhadná postava Cudzinca.

Prekliate Salemu už existuje ako dve trojhodinové minisérie. Jedna je z roku 1979 a druhá z roku 2004. Určite by nebolo k zahodeniu mať aj plnohodnotný celovečerný počin.

Jediný projekt s črtajúcimi sa reálnymi kontúrami je len televízny seriál 8 podľa poviedky N. Prekliatie Salemu a Svedectvo sú len vo forme nápadov a rozhovorov.

Ak sa Vám nechce čakať, už teraz si môžete na Netflixe pozrieť filmovú adaptáciu románu Geraldova HraV októbri nás taktiež čaká film 1922 podľa rovnomennej poviedky. Bude taktiež dostupný exkluzívne na Netflixe.

Okrem nich sa chystá seriál Castle Rock, inšpirovaný svetom S. Kinga. Natáčanie sa začalo v lete tohto roku. Naopak, seriál The Mist, letmo inšpirovaný novelou Hmla (The Mist, 1980), sa nedočká svojej druhej série na stanici Spike.

One comment

Comments are closed.