Preskočiť na obsah

Sériový vrah Ted Bundy v novom filme. Zahrá si ho bývalá Disney hviezda

Príbeh Teda Bundyho z pohľadu jeho priateľky Elizabeth Kloepfer.

Filmové diela inšpirované skutočnými udalosťami majú vo svete kinematografie svoje špeciálne miesto. Prežiť historické udalosti formou komornej drámy, či epického výpravného filmu má svojské čaro. O niečo náročnejšie je to pri sfilmovaní udalostí pri ktorých sa bežnému človek rozum zastáva a žalúdok obracia.

Nedávno sme písali o novom filme inšpirovaným sériovým vrahom Zodiacom, Awakening the Zodiac. Dnes sa pre zmenu pozrieme na film Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile, ktorý sleduje príbeh jedného z najznámejších sériových vrahov, Teda Bundyho.

Theodore Robert Bundy (narodený ako Theodore Robert Cowell) je meno, ktoré pozná zrejme aj ten s absolútne nulovým záujmom v sériových vrahoch a jeho podobizeň sa stala súčasťou akéhosi kolektívneho vedomia. Niet sa tomu prečo čudovať. Ted Bundy zo svojho súdneho procesu spravil mega show, svojimi činmi vyvolal nejednu nočnú moru a svojou charizmou si vydobyl nejedno ženské srdce.

Ted Bundy mal zvláštny život, pre spoločenskú stigmu okolo nemanželských detí, žil v domnienke, že jeho starí rodičia sú jeho biologickí rodičia a jeho matka je jeho sestra. Jeho „otec“ Samuel bol podľa viacerých tvrdení násilník, ktorý bil svoju manželku a psa.

Podľa svojich vyjadrení bol v škole tichý a radšej sám, no spolužiaci ho označili za pomerne populárneho študenta. Neskôr vystriedal niekoľko univerzít, drobných zamestnaní a hlavne sa zamiloval do Stephanie Brooks. Štíhla, tmavovlasá a ambiciózna Stephanie dala Tedovi košom a podľa viacerých expertov je práve tento moment tým, ktorý odomkol dvere skrývajúcemu sa monštru. Situácii nepomohlo ani to, že podľa viacerých zdrojov sa v tomto čase dozvedel o svojich skutočných rodinných vzťahoch.

Ted sa už v roku 1968 venoval malým krádežiam a postupne začal skúmať svoju túžbu zabiť. Aj keď sa oficiálne jeho vražedná púť začala v roku 1974, sám sa vyjadril, že začal omnoho skôr (v roku 1969 alebo v roku 1961), no bol veľmi amatérsky a nešikovný. Obdobie medzi rokom 1974 a 1978 označil za predátorske. Zabil v ňom 30 žien. Všetky obete boli tmavovlasé, štíhle, krásne a vo veku od 15 do 25 rokov. Experti sa zhodli na tom, že jeho obete sa podozrivo podobali na Stephanie Brooks, ktorá mu zlomila srdce. Ted Bundy to neskôr vyvrátil a údajne vraždil mladé a pekné dievčatá bez ohľadu na fyzickú podobu so Stephanie Brooks.

K svojim obetiam sa vkradol do izieb, kým spali. V spánku na ne zaútočil tupým predmetom a následne ich sexuálne napadol. Postupne si však uvedomil čaro svojej osobnosti a silu charizmy. Ted bol inteligentný, uhladený, pohľadný chlap s modrými očami. Predstieral zranenia, problémy s autom, fyzické postihnutie, či sa hral na policajného dôstojníka. S budúcou obeťou si vedel behom chvíle vybudovať dôveru natoľko, že ju vedel zmanipulovať do svojej pasce.

Jeho znalosti policajnej investigatívnej činnosti mu dopomohli vyhnúť sa podozreniam. Obete vraždil a zbavoval sa ich pozostatkov v oblastiach, ktoré vždy patrili pod inú policajnú jurisdikciu a to dokopy až v 7 štátoch USA. Nikdy nepoužil strelnú zbraň, nezanechal ani jeden otlačok prstu a jeho obete okrem vzhľadu nič špecifické nespájalo.

Pozostatky obetí pravidelne navštevoval a sexuálne sa na nich ukájal až do fázy absolútnej dekompozície tela. 12 obetiam odrezal hlavu a ponechal si ich ako spomienku.

Dolapenie Teda Bundyho sa začalo v roku 1975, kedy ho policajný dôstojník zadržal pri snahe ujsť, nakoľko bol spozorovaný, ako si pred rannou hodinou obzerá okolité ulice. V kufri auta mu policajt našiel lyžiarsku masku, masku z siloniek, sekáčik na ľad, kus lana, igelitové sáčky na odpad a putá. Po zadržaní si druhý detektív spomenul na prípad z roku 1974, kedy svedok opísal muža podobajúceho sa na Teda Bundyho, dokonca vlastnil aj VW Beetle rovnakej farby. Teda pustili, no mali ho v hľadáčiku.

Policajné zložky využili moment, kedy sa Ted Bundy rozhodol predať svoje auto. To policajti po predaji skonfiškovali, FBI auto prehľadali a našli niekoľko vzoriek vlasov obetí vrážd a hlavne mikroskopickú vzorku vlasu Carol DaRonch, ktorá Tedov pokus o vraždu prežila. Pri identifikácii útočníka ukázala na Teda Bundyho a nazvala ho menom „Dôstojník Roseland“.

Vtedy sa začal doslova národný detektívny a policajný hon na fyzické dôkazy, ktoré by Teda Bundyho spájal s vraždami. Našťastie sa podarilo nájsť otlačok zubov na obeti, drevená vražedná zbraň z iného prípadu a dokonca aj vlákna textilu z oblečenia.

Ted Bundy mal pri každom súde za sebou desiatky fanúšičiek, počas pobytu vo väzení sa dokonca aj oženil. Ted Bundy zomrel 24. januára v roku 1989 na elektrickom kresle.

Zaujímavé je aj to, že Ted Bundy napriek svojim hrôzostrašným činom, celkom ironicky, zachránil život topiacemu sa chlapcovi a dokonca pracoval ako dobrovoľník na linke dôvery. Podľa jeho kolegov zachránil desiatky ľudí od spáchania samovraždy.

Podarilo sa mu dokonca aj dva razy ujsť. Pri svojich útekoch zabil ďalšie 3 obete a viacero žien a dievčat napadol.

Celý tento príbeh bol spracovaný vo viacerých filmoch z ktorých najznámejšie sú The Deliberate Stranger (1986), Ted Bundy (2002) a The Stranger Besides Me (2003).

Joe Berlinger sa chce na tento prípad pozrieť opäť. Známy hlavne svojimi dokumentárnymi filmami a hororom Blair Witch 2 (2000) má túžbu vytvoriť desivý triler s dokumentárnymi prvkami inšpirovaný sériou The Jinx (2015) a filmom The Nightcrawler (2014).

To všetko z pohľadu Elizabeth Kloepfer. Tá bola partnerkou Teda Bundyho. Niekoľkokrát ho nahlásila polícii a počas prvotného policajného zadržania policajtom povedala, že mu v aute našla tĺčik na mäso, rukavice, nôž a dokonca aj ženské oblečenie. I napriek tomu s ním však zostala.

V tomto zaujímavom prevedení známeho príbehu si postavu Teda Bundyho zahrá bývalá hviezda Disney, Zac Efron, ktorý sa preslávil úlohou vo filme High School Musical (2006). Nebude prvou Disney hviezdou premenenou na sériového vraha. Ross Lynch si napríklad zahral úlohu Jeffreyho Dahmera vo filme My Friend Dahmer z tohto roku.

Viac o filme Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile nie je známe.