Najlepšie horory za rok 2017

Aká bola tohtoročná hororová nádielka?

Je pred Vianocami a je na čase sa zahrať na Popolušku a trochu to v horore roztriediť.

Tradične, nebudeme zostavovať očíslovaný rebríček, nakoľko si myslíme, že je nefér porovnávať filmy odlišných subžánrov. Zároveň vám chceme pripomenúť, že tento zoznam nemusíte brať úplne vážne a v spokojnosti môžete milovať horory, ktoré v tomto zozname nenájdete. Človek nikdy nestretne dvoch hororových fanúšikov s rovnakým názorom, tak si užime túto farebnosť a poďme osláviť hororový rok 2017.

The Void

The Void je jednou veľkou poctou kozmickému hororu a hororu 80. rokov. Vizuál pripomínajúci nočnú moru dýcha aj vďaka prepracovaným maskám a praktickým efektom.

Od tvorcov tohto filmu by nikto viac ani neočakával, nakoľko Jeremy Gillespie je známy pre svoje dizajnérske schopnosti (Pacific Rim, Hannibal, Poltergeist, The Expanse, It) a S. Kostanski pre svoje masky a makeup (Resident Evil: Retribution, Silent Hill: Revelation 3D, Hannibal, Clown, Crimson Peak, It).

Killing Ground

Killing Ground je celovečerným debutom austrálskeho režiséra a scenáristu Damiena Powera. Film oživujúci klasickejšie žánrové trópy o rodine v lese a šialených vrahoch na love sa vymyká zo žánrových okovov dlhými zábermi a pomalou cestou k vyvrcholeniu, čo nádherne dvíha napätie.

Práve v perfektne uložených pomalých záberoch vyniká surovosť, ktorá na diváka pôsobí silnejšie než vo väčšine splatteroch.

1922

Stephenovi Kingovi patril rok 2017 a dôkazom toho je aj filmová adaptácia novely 1922 zo zbierky Bezhviezdna Tma (Full Dark, No Stars). Zack Hilditch dokázal skvele zachytiť sebeckosť farmára Wilfreda, ktorého začnú v paranoidnej/paranormálnej forme prenasledovať hriechy minulosti.

A Cure for Wellness

Gore Verbinski je považovaný jedného z najinovatívnejších režisérov spoza veľkej mláky. Vo svojom životopise sa môže pochváliť napr. filmom The Ring (2002). Film A Cure for Wellness bol pre Verbinskeho návratom k hororovému žánru po takmer 14 rokoch a trafil sa do čierneho.

Príbeh o úradníkovi, ktorý je vyslaný na misiu okamžite priniesť svojho šéfa z wellness centra naspäť do budovy firmy, sa pomerne rýchlo začne meniť na bizarnú jazdu plnú hororových úkazov. Záhadné wellness centrum ponúka liečbu choroby, ktorou trpí každý jeden z nás. Cenou za vyliečenie je zdravý rozum a možno niečo viac…

Mayhem

Joe Lynch si zavolal Samaru Weaving, Stevena Yeuna a vytvoril totálny anarchistický masaker. Niekedy má človek svojmu zamestnávateľovi vykričať do tváre tie najodpornejšie nadávky, no zamestnanec gigantickej právnickej firmy to vezme trošku z iného konca. Záhadná choroba totiž ničí všetky morálne zábrany a jeho chuť odtrhnúť hlavu šéfovi, ktorý ho pred pár minútami vyhodil, ho jednoducho premôže.

Mayhem sa na nič nehrá a ponúka kvalitne spracovaný a štýlový krvák s hercami, ktorí robia z filmu veľmi zábavný počin.

Split

Split je tohtoročným potvrdením domnienky, že ak sa slávny režisér M. Night Shyamalan drží temného žánru, má okolo seba len minimálnu konkurenciu.

Herec James McAvoy predviedol fenomenálny výkon pri stvárnení muža „posadnutého“ 23 osobnosťami. Nie všetky z nich sú príjemné, o čom sa presvedčia aj tri unesené dievčatá (medzi nimi aj hororovému fanúšikovi známa Anya Taylor-Joy).

Boj rôznych osobností vyvrcholí v záver, ktorý pred príchodom do kina zrejme očakával málokto. Keďže ide o film, ktorý je najlepšie vidieť, než o ňom počuť, radšej už pomlčíme.

The Babysitter

Film The Babysitter zrežíroval McG, ktorý je známy svojimi väčšími projektami ako sú Charlieho Anjeli (Charlie’s Angels, 2000) a Terminator Salvation (2009). The Babysitter prehodil charakter detských opatrovateliek v hororoch hore nohami, pokropil ho okultizmom a nemalou dávkou humoru.

Dynamika vražednej opatrovateľky a nevinného chlapca je jednoducho skvostná. Horor The Babysitter je sexy klbko brutality, zábavy a originality.

Gerald’s Game

Geraldova Hra je román z roku 1992 využívajúci obľúbené prvky izolácie, sebazaprenie mysle a blízkosti smrtiaceho strachu. A áno, opäť ide Stephena Kinga a filmovú adaptáciu, o ktorú sa postaral skúsený Mike Flanagan (Absentia, Oculus, Hush, Before I Wake, Ouija: Origin of Evil).

Geraldova hra je označovaná za jeden z najlepších filmov tohto roku, nielen čo sa týka hororového žánru, tak sa utekajte presvedčiť a ultimátne dať všetkým za pravdu. Geraldova hra je skvostné a nikdy nenudiace dielo.

The Evil Within

The Evil Within mal byť debutom talentovaného perfekcionistu Andrewa Gettyho. Podľa producenta Michaela Luceriho, Andrew natáčal každú jednú scénu tak strašne nespočetne veľakrát, že až nepríjemne zdržoval celú produkciu. Aj tento obsesívny zmysel pre detail bol dôvodom toho, že film neuzrel svetlo sveta ani po vyše desaťročí.

Bohužiaľ, Andrew Getty sa nedožil dokončenia svojho režisérskeho debutu a 31. marca v roku 2015 nečakane zomrel. Kamarát a producent M. Luceri sa tak pustil do dokončenia projektu svojho kamaráta a v roku 2017, po 15 rokoch od začiatku produkcie, film nakoniec vyšiel.

Film je značne inšpirovaný nočnými morami, ktorými Andrew Getty trpel. Boli tak strašné a šialené, že odmietal veriť tomu, že pochádzajú z jeho mysle.

The Evil Within nie je ani zďaleka dokonalý film, no originálne vizuálne poňatie a neustále hádanie toho, čo je realita a čo je halucinácia, robia z tohto filmu hororový zážitok, na ktorý len tak nezabudnete.

The Limehouse Golem

Dan Leno and the Limehouse Golem od Petra Ackroyda je mysteriózny román s prvkami hororu z roku 1994, zasadený do viktoriánskej éry, v ktorej môže byť čitateľ svedkom zaujímavého mixu fikcie a historických postáv.

Juan Carlos Medina sa rozhodol tento príbeh prerozprávať cez film a vznikol z toho záhadný, temne nádherný a miestami brutálny počin, v ktorom je herečka Elizabeth obvinená z vraždy svojho manžela. Počas čakania na rozsudok a následnú popravu, sa uličkami Londýna premáva sériový vrah známy ako Golem.

Vyšetrovateľ John Kildare sa tak snaží prepojiť oba hrozivé činy a zabiť tak dve muchy jednou ranou – zachrániť Elizabeth a dolapiť vraha.

Berlin Syndrome

Ak si myslíte, že žijete v katastrofálnom romantickom vzťahu, rozhodne si pozrite film Berlin Syndrome od Cate Shortland. Vášnivý vzťah dvoch ľudí sa pretvorí do príšernej, odpudivej, desivej a neľudskej nočnej mory, ktorá dokonale vykresľuje nezdravé vzťahy. Divák pretrpí mučivé dlhé minúty po boku fotografky, ktorá sa zobudí v byte v Berlíne a nebude jej umožnené odísť.

Hounds of Love

Hounds of Love je režisérsky debut Bena Younga a od svojej premiéry na festivale SXSW 11. marca naň nepočuť krivého slova.

John White a Evelyn White sú sadistickým párom a ulice mesta Perth v Austrálii ovládali svojou surovosťou a zvrátenosťou. Ich obeťami boli vždy mladé a naivné dievčatá. Občas si dovolili dievčatá len tak uchmatnúť z ulice. Obeťou únosu sa stala aj Vicki. Tá si však počas pobytu v pekle všimla chorobný a krehký vzťah dvojice, ktorá ju uniesla. Využije tak všetky možnosti, ako ich oboch spolčiť proti sebe.

Hounds of Love je napínavý, brutálny a zároveň plný emócií.

It

Film To (It) sa stal najziskovejším hororom v histórii, keď zarobil cez 680 mil. USD dolárov. Či už sa to niekomu páči alebo nie, horor To sa stal kultúrnym fenoménom zodpovedným za zrod nových fanúšikov žánru a čitateľov S. Kinga. Už len z týchto dôvodov si v zozname zaslúži svoje miesto.

Samotný film nie je ani zďaleka perfektnou adaptáciou slávneho románu od Stephena Kinga, čomu sme sa venovali aj v našej recenzii, no keď vezmeme do úvahy prieťahy so scenárom, nulovú rozpočtovú flexibilitu a odstrihnutie kontroverzných scén pre uspokojenie Warner Bros., Andy Muschietti a Chase Palmer odviedli super robotu.

To (It) je vysoko kvalitný mainstreamový horor a my sa nevieme dočkať pokračovania.

Get Out

Get Out od Jordana Peela skvele zapadá do súčasnej doby a spoločnosti (nielen) USA, kedy nenávisť prekvitá, rasizmus sa stáva súčasťou agendy politikov a minority zvyšujú svoj hlas. Horor Get Out je nepríjemný, surrealistický, vtipný, citlivý a spoločensky relevantný.

Film bol nominovaný na dva Zlaté glóbusy a vyhral dokopy 55 ocenení, právom patrí medzi najlepšie filmy tohto roku.

The Blackcoat’s Daughter

The Blackcoat’s Daughter od Oza Perkinsa je slowburn horor, ktorého každý záber číha potenciálnym terorom a zároveň slúži ako ďalší dielik do skladačky, ktorej skladanie si užijete v temnej atmosfére. The Blackcoat’s Daughter je horor veľmi mysteriózny, efektívny a v jadre hrôzostrašný.

Córki dancingu (The Lure)

The Lure sa síce pohyboval po poľských, českých a slovenských festivaloch už od roku 2015, no až v tomto roku sa vďaka VOD vydaniu a distribúcii v USA dostal viac do sveta a preto je aj v našom zozname.

The Lure je dielom Agnieszky Smoczyńskej a divákovi ponúka pohľad na dve mäsožravé morské panny, ktoré sú sestry a zároveň nositeľky odlišných pováh. The Lure je vo svojej podstate príbehom o snahe prispôsobenia sa spoločnosti, požiadavkám a očakávaniam, s dotykom transgender problematiky, sexuality a sexuálneho vykorisťovania.

The Lure je poskladaný z muzikálnych epizód, takže je to film pre experimentálnejšieho hororového fanúšika.

The Devil’s Candy

Myslíte si, že diabol láka na krivé chodníčky? Ak áno, existuje vyššia moc, ktorá mu v tom vie zabrániť? Film The Devil’s Candy od Seana Byrna je hororový príbeh o posadnutí, o rodine, o strate, o metale a o samotnom diablovi.

RAW

Francúzka Julia Ducournau nás potešila svojim štýlovým kanibalistickým počinom o dospievaní, hľadaní samého seba a prepadnutiu „ľudským“ chutiam. RAW je nádherný, mäsitý a originálny.

The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer od Yorgosa Lanthimosa je inšpirovaný gréckou mytológiou a vo svojej podstate je o obete, odplate a vzťahoch. Steven je chirurg, ktorý si pred operáciou vypil a chybou zapríčinil smrť pacienta. Martin je synom zosnulého a zároveň predstavuje silu Bohov, keď ako odplatu prinesie pomalú smrť členom Stevenovej rodiny. Steven tomu môže zabrániť – zabitím syna, dcéry alebo manželky.

The Killing of a Sacred Deer je surreálny, očarujúci, bohatý na dialóg a zároveň slúži ako sonda do ľudských a rodinných vzťahov.

A Dark Song

Joseph je slušne zarábajúci okultista a Sophia je osudom skúšaná žena, ktorá prišla o svojho syna. Odhodlá sa podstúpiť niekoľko mesiacov trvajúci rituál v Josephovej spoločnosti v  priestoroch starého priestranného domu, a to pre šancu odplaty vrahom.

Rituál je zničujúci, bolestivý a vyčerpávajúci. Čo je Sophia ochotná stratiť pre odplatu vraždy svojho syna? Je vôbec odplata tá správna cesta?

A Dark Song od Liama Gavina je unikátny hororový film, ktorý si zaslúži pozornosť každého filmového fanúšika.

Thelma

Thelma je mladá baba, pokúšajúca sa osamostatniť počas školského štúdia. Je nábožensky založená a jej rodičia ju od útleho veku tvarovali zákazmi a morálnymi „pravdami.“ No práve dospievanie a nové prostredie jej ukážu, že v sebe skrýva emocionálny a sexuálny konflikt. Zapáči sa jej Anja a ona sa zapáči Anje. Vo vnútri je presvedčená o tom, že ide len o akúsi chybu, ktorej sa môže zbaviť.

Keď sa však Anja stratí, Thelma sa vydá hľadať pravdu. Nie len o sebe a o svojej rodine, ale i tom, čo ju robí výnimočnou.

mother!

Darren Aronofsky je síce ateista, no i tak sa rozhodol vo filme mother! znázorniť kresťanský príbeh od „zrodenia“ našej Zeme až po jej zánik. Film od počiatku dýcha bizarnosťou, napätím, metaforami a do oči bijúcim symbolizmom. Ide však o dokonalú drámu, horor a odkaz pre spoločnosť.

It Comes at Night

Trey Edward Shults chcel rozvíriť hladinu hororového žánru a veru sa mu to aj podarilo. Síce po ceste tŕnistej naštval viacero hororových fanúšikov, ktorí odchádzali z kín, no my mu s radosťou zatlieskame.

Najlepšie bude mlčať a viac neprezrádzať, no It Comes at Night je preskúmaním ľudského psyché, empatie a hraníc ľudskosti, ak sa ocitne v zovretí paranoje a pudu sebazáchovy.

La región salvaje (The Untamed)

V drobnej chatke na okraji lesa sa nachádza niečo, čo nás spája so zvieratami. V temnej miestnosti sa skrýva fyzická manifestácia tých najnižších pudov, ktoré sú zodpovedné za osobné zlyhania, rozvraty vo vzťahoch, tragédie a smrť.

The Untamed od Amata Escelanta je erotický sci-fi horor, ktorý je vo svojom vnútri tragickým príbehom o limitoch človečích masiek.

Dave Made a Maze

Milujeme, keď sa niekto snaží prekopať hororový žáner a Bill Watterson ho jednoducho postavil na hlavu. Zabudnite na všetko, čo ste doteraz vedeli o horore. Dave Made a Maze je film plný ľudskosti, kartónových scén a konfetovej krvi.

Tenemos la carne (We Are the Flesh)

We Are the Flesh má na svedomí Emiliano Rocha Minter, ktorý mal počas režírovania len 20 rokov. Film je vysoko sexuálny, no nikdy nie príjemný. E.R. Minter je z Mexika, krajiny plnej korupcie, násilia, vrážd a obchodu s bielym mäsom.

Minter sa filmom pýta „Čo sa stane z človeka, ak je obklopený šialenstvom, amorálnosťou a násilím?“ Záver We Are the Flesh je odpoveďou a zároveň budíčkom.

Vizuálne príťažlivejšie a unikátnejšie tento rok nič neponúkol, no samotné spracovanie témy filmu je to, čo robí z tohto počinu to najčudnejšie a najdesivejšie, čo ste kedy videli.

2 komentáre

  1. […] Keď sme začínali v roku 2016, mali sme na Netflix a ich vzťah k hororu ťažké srdce. Nielenže ich ponuka bola mizivá, no produkcia resp. kúpa distribučných práv bola ešte biednejšia. To sa však v minulom roku zmenilo, keď prekvapivo až tri Netflix horory (Gerald’s Game, 1922, The Babysitter) sa objavili v našom zozname najlepších hororov za rok 2017. […]

Comments are closed.