Horor Get Out sa rafinovane dotýka rasizmu

Horor Get Out sa subtílne a s humorom dotýka témy rasizmu.

Téma rasizmu pre hororový žáner nie je vôbec cudzia. Sám legendárny film Night of the Living Dead (1968) bol jeden z prvých filmov vôbec, kde postava hraná hercom tmavej pleti nebola zamotaná do stereotypov, či etnickej identity. Odvtedy bol horor prostriedkom cez ktorý tvorcovia vedeli vyjadrovať svoje postoje a pocity zo spoločenskej situácie a zvyčajne aj prítomného rasizmu. Samotný subžáner hororu s názvom blaxploitation vznikol ako protipól voči priemyslu v ktorom dominovali tvorcovia a herci svetlej pleti. Legendárnym je film Blacula (1972).

Štyridsaťpäť rokov neskôr a rasizmus je stále živou témou. Jordan Peele, známy hlavne svojou komediálnou kariérou v duu Key and Peele, je však zároveň aj veľkým fanúšikom hororu. Pre svoj režisérsky debut sa rozhodol dotknúť práve hororu a jemu blízkej téme rasizmu.

Film Get Out je o páre Rose a Chrisovi, ktorí svoj vzťah dostali do štádia zoznámenia sa s rodičmi. Rose pozve Chrisa k rodičom, ktorí však nevedia, že Chris je tmavej pleti. Nepohodlie a nervozitu vystrieda desivý pocit zo zvláštnych pribúdajúcich udalostí. Lokalita v ktorej bývajú rodičia Rose má totiž za sebou históriu miznutia obyvateľov tmavej pleti.

Jordan Peele vytvoril mix hororu, komédie a subtílneho dotyku podvedomého rasizmu v liberálnych U.S.A.

Vo filme si zahrali aj Daniel Kaluuya, Allison Williams, Lakeith Stanfield a Catherine Keener. Get Out vyjde 24. februára tohto roku.

Trailer:

https://www.youtube.com/watch?v=A2JbO9lnVLE

Klipy:

Zábery z filmu:

Plagát: