Preskočiť na obsah

Mary Shelley a príbeh za Frankensteinom dostanú vlastný film

Príbeh za Frankensteinom.


Mary Shelley (rod. Godwin) je autorkou legendárneho románu Frankenstein; or, The Modern Prometheus, ktorý patrí medzi najikonickejšie literárne práce. Postavy vedca Victora Frankensteina a jeho inteligentnej a cítiacej príšery patria medzi tie najrozoznateľnejšie vôbec.

Tak ako samotný román, aj jeho vznik je zaujímavý. Vtedy ešte stále Mary Godwin, Percy Shelley, ich syn a Claire Clairmont odcestovali do Ženevy stráviť leto po boku Lorda Byrona . Leto sa však neukázalo v najjasnejšom svetle a Ženevské jazero bolo zväčša pod oblakmi. Skupinka dovolenkárov tak trávila čas dlhými rozhovormi a rozprávaním rôznych, ale hlavne strašidelných príbehov.

Práve to Lorda Byrona inšpirovalo k priateľskej súťaži o napísanie toho najlepšieho strašidelného príbehu. Práve vtedy Mary dostala nápad, z ktorého sa vykľul legendárny Frankenstein.

Život Mary však nebol idylický a i čas strávený v Ženeve bol plný drámy, romantiky, osobných problémov a túžby dokázať, že ona ako ženská autorka nie je o nič horšia ako muži. Dávkami sexizmu si prechádzala neustále a ani tí najbližší sa nevedeli vyhýbať nelichotivým poznámkam na jej osobu. Aj samotný román Frankenstein; or, The Modern Prometheus v roku 1818 vydala anonymne s predhovorom svojho už vtedy manžela Percy Shelleyho, nakoľko sa od žien neočakávalo autorstvo. Jej meno sa na románe vyskytlo až v roku 1823, kedy vyšlo druhé vydanie.

Práve zlomové ženevské obdobie dostane vlastnú „adaptáciu“ v podobe filmu Mary Shelley.

Mary Shelley je od scenáristiek Haify Al-Mansour a Emmy Jensen. O réžiu sa z dvojice postarala Al-Mansour. Vo filme si v hlavných úlohách zahrali Elle Fanning ,Maisie Williams, Bel Powley, Douglas Booth, Joanne Froggatt, Joanne Froggatt,Tom Sturridge a Stephen Dillane.

Mary Shelley je z produkcie BFI Film Fund, Gidden Media, HanWay Films, Juliette Films, Parallel Films, Sobin Films, Head Gear Films a cez IFC Films vyjde 25. mája v kinách v USA a 1. júna sa dostane na VOD.

Trailer:

Zábery z filmu:

Plagát:

 

 

Značky: