Nový dokumentárny seriál sa pozrie na sériového vraha ‚Samovho syna‘

Netflix sa pokúsi nájsť odpoveď na najstaršiu otázku v prípade Samovho syna.

Sám alebo s pomocou…?

David Richard Berkowitz, narodený Richard David Falco, bol sériový vrah známy pod vlastnou prezývkou Samov syn (Son of Sam) a mediálnym aliasom .44 Caliber Killer. Aktívny v New York City od júla 1976 do 1977 a zodpovedný za šesť úmrtí a desať zranených sa dočkal rozsudku šiestich doživotí. Svoju neslávnu povesť si však vybudoval svojimi tvrdeniami o tom, že jeho vražedné činy boli motivované démonom manifestovaným v psej podobe vo vlastníctve suseda „Sama“. Berkowitz bol podľa vlastných slov obeťou démonického posadnutia a zároveň členom nebezpečného satanského kultu.

I keď Berkowitz v roku 1979 priznal, že svoje príbehy o démonoch si len vymyslel pre vidinu televíznej a literárnej kariéry, nedokázalo to zastaviť rozbehnutý satanský vlak. Berkowitz svoje hrozivé činy vykonal krátko pred érou v USA známou ako Satanská panika (Satanic Panic). Do konzervatívnej a kultúrne kresťanskej americkej spoločnosti sa od počiatku 70. rokov dostávali „kontroverzné“ materiály. V roku 1972 vyšli – neskôr vyvrátené – memoáre satanského kňaza pod názvom Satan Seller. LaVey publikoval svoju knihu Satanic Rituals a o rok neskôr sa stal hitom horor Exorcista (The Exorcist), ktorý do výšin popularity vystrelil originálny román od Williama Petra Blattyho. A to ani nespomíname vlny sériových vrážd, ktoré USA zaplavovali od 60. rokoch, vrátane Charlesa Mansona a jeho komunity Manson Family.

Preto keď Berkowitz začal rozprávať o démonoch a satanských kultoch, veľká časť spoločnosti začala premýšľať nad tým, či to predsa len nemôže byť pravda. Tejto teórii pomáhal legitímny skepticizmus ohľadom toho, či bol Berkowitz za vraždy a útoky zodpovedný on sám, nakoľko viacerí očití svedkovia opísali diametrálne odlišných podozrivých. Sám Berkowitz bol pri diskutovaný svojich činov zdržanlivý a v jednom rozhovore tejto teórii prilepil krídla svojim vyjadrením o tom, že on nebol vždy ten, kto stlačil kohútik.

Síce neexistoval jediný fyzický dôkaz o viacerých útočníkoch a vrahoch, viacerí novinári boli presvedčení o tom, že ostatní vražední satanisti taktiež zodpovední za ohavné činy stále behajú po slobode. Jedným z nich bol Maury Terry, autor knihy The Ultimate Evil: The Truth about the Cult Murders: Son of Sam and Beyond.

Maury Terry strávil niekoľko desaťročí snahou potvrdiť pravdivosť svojej teórie o Samovom synovi a spojitosti so satanským kultom. Len náznak viacerých možných útočníkov by stačil. Podarilo sa mu na niečo prísť, alebo povolil svojmu presvedčeniu prevziať kontrolu nad faktami? Filmár Joshua Zeman (Corpsey, Murder Mountain) sa za pomoci archívnych záberov, rozhovorov s osobami blízkymi k vyšetrovaniu a slov samotného Mauryho Terryho pozrie na prípad Berkowitza v dokumentárnom seriáli Samovi synovia: Blúdenie v temnotách (The Sons of Sam: A Descent Into Darkness).

Dokumentárny seriál Samovi synovia: Blúdenie v temnotách (The Sons of Sam: A Descent Into Darkness) vyjde 5. mája 2021 na Netflixe. V katalógu ho nájdete pod českým názvom Samovi synové: Bloudění v temnotách.

Trailer:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *