Preskočiť na obsah

Black metalový a tragicky desivý príbeh kapely Mayhem vo filme Lords of Chaos

Tragické peklo.

Každý fanúšik black metalovej hudby pozná slávne neslávny, kontroverzný a tragický príbeh nórskej kapely Mayhem, ktorú v roku 1984 založili Øystein Aarseth (Destructor, neskôr Euronymous), Jørn Stubberud (Necrobutcher) a Kjetil Manheim. Notoricky slávnou sa táto kapela stala v období medzi rokmi 1988 a 1991, keď v kapele začal spievať Per Yngve Ohlin, známy pod prezývkou Dead. Práve vďaka nemu sa stali ich koncerty legendárne. Dead si začal maľovať tvár, svoje oblečenie si pred vystúpením vždy zahrabal do zeme a na pódiu sa podrezával nožom. Ovčie a prasačie hlavy napichnuté na koloch k celkovému imidžu výrazne dopomáhali.

Pre kapelu Mayhem to však nebolo len o imidži. „Dead“ mal reálne mentálne problémy. Údajne sa svojim priateľom zveril s tým, že j z „iného sveta“ či s tým, že naozaj zomrel. V roku 1991 spáchal samovraždu podrezaním a následným výstrelom z brokovnice. Táto smutná udalosť však odhalila reálnu zvrátenosť kapely. Euronymous telo mŕtveho kamaráta odfotil a použil na obal albumu. Z úlomkov lebky vyrobil náhrdelníky. Euronymous bol odhodlaný udržať „satanistickú“ a nemorálnu povesť kapely.

V roku 1992 sa ku kapele pridal Varg Vikernes zo sólo hudobného projektu Burzum a okamžite zapadol. O rok neskôr sa jeho púť s kapelou však Mayhem skončila, keď zavraždil Euronymousa. Varg sa odvolával na sebaobranu s tým, že práve Euronymous mal v pláne týrať jeho a natáčať to. Varg bol odsúdený na 21 rokov za vraždu, vypálenia troch kostolov a z pokusu o vypálenie štvrtého kostola.

Tento príbeh a začiatky nórskej black metalovej kultúry boli opísané v knihe Lords of Chaos autormi Michaelom Moynihanom a Didrikom Søderlindom. Práve touto knihou je inšpirovaný rovnomenný film.

Hororovú drámu Lords of Chaos zrežíroval Jonas Åkerlund a so scenárom vypomohol Dennis Magnusson. Vo filme si zahrali Rory Culkin, Emory Cohen, Sky Ferreira, Jack Kilmer, Anthony De La Torre, Wilson Gonzalez, Jonathan Barnwell, Lucian Charles Collier a ďalší.

Lords of Chaos je z produkcie Scott Free Productions, RSA Films, Twentieth Century Fox, Vice Films a vyjde 08.02.2019 v US kinách cez Gunpowder & Sky a v UK cez Arrow Films. Na digitálnych platformách film uvidíte 22.02.2019.

Trailer:

Zábery z filmu:Plagát:

Značky: