5 ideálnych hororov na Halloween (Edícia 2023)

Halloween sa nikdy nekončí. Tu je niekoľko filmov na spríjemnenie desivých chvíľ.

Halloween je tu a spolu s ním obdobie, v ktorom sa k hororu priblížia aj ľudia za normálnych okolností strániaci sa strachu na obrazovkách. Či už patríte medzi nich alebo do kategórie hororových nadšencov, určite/možno si v tomto zozname niečo nájdete. Halloween ne-Halloween.

Hovor so mnou! (Talk To Me, 2023)

Keby ste mi povedali, že jeden z najsviežejších hororov poslednej doby budú mať na starosti YouTuberi, zrejme by som si pravým ukazovákom napravil klobúk a pustil sa do monológu o úrovni kinematografie na štýl M. Scorseseho. Realita je však taká, že RackaRacka, pod svojimi skutočnými menami Danny a Michael Philippou, vzali D. Pearsonov koncept k srdcu a zrežírovali efektívny, čerstvý horor s hutnou atmosférou.

Naozaj, koncept o zmumifikovanej ruke s dotykom na dimenzii duchov naozaj nesklame.

Black Sabbath (I tre volti della paura, 1963)

Black Sabbath je hororová antológia dokonale vytvorená na Halloween. Má hororovú legendu Borisa Karloffa, tri samostatné príbehy prinášajúce strach z kútov supernaturálneho, paranormálneho i reálneho a nezabudnuteľnú old school príchuť.

Barbar (Barbarian, 2022)

Barbar od Zacha Creggera sa stal minulý rok mierne virálnym hitom, a to i napriek veľmi opatrnému marketingu. I samotný trailer sa nespoliehal na nič iné, než na scény z prvého aktu. Práve táto vágnosť a následné prekvapenie poslúžili úspechu filmu. Túto emóciu by bolo škoda zničiť, ak ste tento horor ešte nevideli. Povedzme len toľko, že prenajímanie domu cez Airbnb môže občas skončiť „hororom“ a inokedy skutočným hororom.

X (2022)

Ak Ti West v niečom vyniká, tak v histórii hororu a následnej aplikácii trópov a klišé vo veľkom štýle. Príbeh filmu sa odohráva v roku 1979 a málokoho by ste mali veľký problém prehovoriť k prijatiu faktu, že X je remastrovaný počin zo začiatku slasher šialenstva z 80. rokov.

X sa do posledného písmena zahráva s abecedou hororovej doby minulej. Možno na oko nemá čo výnimočné ponúknuť, no ak ste v minulosti zahryzli do grindhouse tvorby, či do takmer polstoročia starej slasher mánie, X vás určite zabaví.

Nevesta na zabitie (Ready or Not, 2019)

Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett priniesli Nevestu na zabitie v roku 2019, teda krátko pred našim koncom sveta, a i preto sa naň veľmi rýchlo zabudlo. Stres vyvolávajúca zmes hororu a čiernej komédie je však ideálnym spoločníkom na Halloween. Samara Weaving ako nevesta vydávajúca sa do hororovo desivej rodiny by nemala skončiť osamotená pred oltárom. Je ideálny čas povedať jej svojej áno a prežiť noc s hrou na netradičnú schovku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *