WiHM#4: Majsterka extrémneho hororu

Nicole Cushing je budúcou legendou hororu a súčasnou kráľovnou extrému v horore.

Extrémny horor

Extrémny horor je špecifickým subžánrom hororu a rozhodne nie je pre každého. Ako názov napovedá, v extrémnom horore nie je nič zakázané a povolené je úplne všetko. Morálna skazenosť, násilie, sexuálne násilie, sexuálne úchylky, abnormálnosť, šialenosť, zvrátenosť, šok. To je len niekoľko charakteristických čŕt extrémneho hororu.

Medzi najvýznamnejších literárnych autorov extrému patria mená ako Clive Barker (Books of Blood, Hellbound Heart, Hellraiser), Jack Ketchum (The Girl Next Door, The Lost), či kráľ žánru Richard Laymon, ktorého nefanúšikovia žánru označujú za úchylného psychopata masturbujúceho pri písaní kníh. Jeho asi najkontroverznejším dielom je kniha Cellar v ktorej sa nehanbil prebádať pedofíliu v grafickej podobe.

Nicole Cushing, vydatá a žijúca v Indiane, je otvorene inšpirovaná svojimi hrdinami Richardom Laymonom, Jackom Ketchumom a hlavne Clivom Barkerom. Nicole však nejde len o efekt šoku, šikovne do svojich riadkov schováva sociálny presah a nebojí sa precvičiť tolerantnosť čitateľa.

Románový debut

Mr. Suicide je románovým debutom, ktorý vyšiel v roku 2015 a za ktorý v tom istom roku získala prestížnu literárnu cenu Bram Stoker Award za mimoriadny úspech v kategórii „Prvý román.“ Kniha je napísaná v druhej osobe a šikovne tak stavia čitateľa do polohy postavy, ktorá si všetkým prechádza. Mr. Suicide rozpráva príbeh chlapca v pubertálnom veku žijúceho v nefunkčnej rodine v ktorej otec prakticky neexistuje, matka využíva prísnu kresťanskú výchovu a brat je príliš tichý na to, aby si ho všimol.

Chlapec sa nachádza v zložitej vývojovej fáze snažiac sa nájsť samého seba. Okrem tragických rodinných pomerov a šikanovania v škole ho sprevádza Mr. Suicide. Hlas, ktorý sa ho snaží pri každej príležitosti presvedčiť o spáchaní samovraždy. Svet z pohľadu chlapca je plastický, prázdny a bezvýznamný. To sa čiastočne zmení, keď mu brat odovzdá ulepený erotický časopis Perfect Monsters na ktorého obálke sa nachádza žena s amputovanou nohou v ruke a v… intímnych ženských partiách. Podľa brata si ho zvolila entita Great Dark Mouth za vyvoleného vo svojom svete a spolu s časopisom sa vydá na svoju šialenú misiu bez jasného cieľa. Chlapec začne objavovať svoju sexualitu a temné stránky, ktoré sú čoraz výraznejšie. Svet z jeho pohľadu naberá podobu surreality a totálnej šialenosti. Brutalita a sexualita sú kamarátmi, ktorí čitatelia neopustia do poslednej strany a autentickosť rozprávania v druhej osobe v čitateľovi vyvolá pocit hanby zo samého seba.

Mr. Suicide pod svojim povrchom bizarnosti, násilia a zvrátenosti, taktiež ukrýva boj s depresiou a snahu zapadnúť do sveta, ktorý bol nenávratne poškodený rodinou a prostredím socializácie.

Zbierka poviedok

V roku v ktorom vydala svoj prvý román, Nicole Cushing vydala aj svoju prvú zbierku poviedok The Mirrors. Tá bola taktiež nominovaná na cenu Bram Stoker Award za mimoriadny úspech v kategórii „Kolekcia fikcie.“

Kniha sa skladá z dvoch častí. Prvá nesie názov Broken Mirrors a Nicole Cushing v nich ponúka najťažší kaliber pesimizmu, nihilizmu, nulovej nádeje vo svete plnom nočných môr a absurdity. Druhá polovica poviedok s podtitulom Funhouse Mirrors mierne odbočuje od extrémneho hororu, ale stále sa drží spoločnej témy izolácie a smrti individualizmu.

Tak ako aj jej román, tak aj The Mirrors nesie niekoľko sociálnych komentárov. Nicole sa primárne orientuje na chudobu a populácie na okraji spoločnosti. The Mirrors dýcha kozmickým hororom, weird literatúrou a filozofiou. Vyjadrenie svojich myšlienok, obáv a názoru na spoločnosť skrz formu extrémneho hororu je najsilnejšou stránkou autorky.

Novely

V roku 2010 jej vyšla novela How to Eat Fried Furries spadajúca pod Bizarro žáner (charakteristický absurdnosťou a satirou). V ňom sa pozrela na komunitu furries (ľudí prezliekajúcich sa za zvieratá). V tom istom roku prebádala weird literatúru plnú bolesti, mytológie a absurdnej literárnej estetiky s titulným názvom The Choir of Beasts.

Témy náboženstva, teokracie, politických systémov a povahy ľudskosti nahryzla v novele I am the New God (2013) a sadizmus, šialenstvo, bolesť v Children of No One, taktiež z roku 2013. Novela Children of No One bola nominovaná na ocenenie Shirley Jackson Award.

Homosexualitu, sexuálne násilie, fyzické týranie a emocionálnu manipuláciu si mohol čitateľ užiť a užije v novele s príznačným názvom The Sadist’s Bible z roku 2016. Za The Sadist’s Bible si vyslúžila nomináciu v kategórii „Dlhá fikcia“ pre ocenenie Bram Stoker Award.

Okrem noviel prispela do literárneho sveta aj formou autorských krátkych literárnych útvarov do kolekcií The Grimscribe’s Puppets (2013) a Werewolves and Shape Shifters: Encounters with the Beasts Within (2010).

Posledný projekt

Nicole Cushing sa pustila do odvážneho a značne odliśného projektu- vojenskej drámy vo forme grafickej novely a audio knihy. Projekt Titanium Rain je charakteristický pesimizmom, kritikou spoločnosti a vojenských konfliktov. V tomto sa Nicole pozrela na hrozbu z Číny a U.S.A v roku 2031.

Nicole Cushing je talentovanou autorkou ponorenou do extrému hororu a hlbín tej najzvláštnejšej literatúry. Tešíme sa na jej ďalšie diela.