Preskočiť na obsah

Vraždiaca figurína v krvavom giallo filme Mirada de Cristal

Záhadné vraždy v giallo filme Mirada de Cristal.

Termín giallo pomenúva celkom špecifickú taliansku horor/triler literatúru a filmy z 20. storočia. Tie v sebe nesú konkrétne prvky, ktoré ich oddeľujú od ostatných subžánrov hororu.

Síce sa odborníci doteraz nevedia presne zhodnúť na tom, čo giallo je a kedy už film giallo nie je, nič to nemení na tom, že medzi univerzálne akceptované žánrové charakteristiky patria prvky mysterióznosti, detektívky a slasheru, kde je motív antagonistu (vo výnimočných prípadoch protagonistu) nejasný, tak ako aj jeho identita. Giallo sa okrem toho vyznačuje realizmom, erotikou, šokujúcim hororom, krvavosťou, veľmi špecifickou štylistickou kamerou a štýlovým dobovým znázornením komunity v konkrétnych filmoch. Medzi legendárnych tvorcov giallo filmov patria osoby ako Dario Argento, Mario Bava či Lucio Fulci.

I keď giallo ako špecifický žáner nie je veľmi známy, súčasní tvorcovia si ho stále uctievajú a to aj formou „homage“ filmov, ktoré sú daným žánrom nasiaknuté. Posledný počin, ktorý vzdáva poctu mocnému giallo je horor Mirada de Cristal resp. Crystal Eyes od argentínskej dvojice Ezequiel Endelman a Leandro Montejano.

Príbeh filmu sa odohráva v roku 1985 v Buenos Aires, rok po tragédii, v ktorej na móle počas módnej prehliadky v plameňoch zahynula slávna supermodelka Alexis Carpenter. Prestížny miestny módny časopis preto chystá špeciálne vydanie, v ktorom plánuje vzdať poctu Alexis a uctiť si jej pamiatku. Šéfredaktorka časopisu Lucia L’uccello vybrala modelky Evu Lantier a Irenu del Lago, aby sa zúčastnili fotenia v šatách, ktoré nosila samotná Alexis Carpenter.

Deň pred dôležitým fotením však všetky šaty zmiznú. Za touto záhadou nasledujú ešte desivejšie udalosti; vraždy zamestnancov časopisu a agentúry, ktorá mala pod palcom zosnulú Alexis.

Kto je tajomným vrahom? Ide o pomstu niekoho z okruhu jej priateľov? Stojí za tým posadnutý šialenec… alebo Alexis vstala z mŕtvych?

Mirada de Cristal/Crystal Eyes je z produkcie ToyBoys, Inc. Movies a vo filme si zahrali Silvia Montanari, Anahí Politi, Erika Boveri, Adriana Salgueiro, Claudia Lapacó, Claudio Armesto, Valeria Giorcelli, Camila Pizzo, Agustina & Victoria del Rosal, Nerina Balza, Lux Valladolid, Diego Benedetto, Fanny Mandelbaum a Silvia Fernández Barrio.

Mirada de Cristal/Crystal Eyes sa nedávno objavil na argentínskych filmových festivaloch Mar del Plata Film Festival a Buenos Aires Rojo Sangre Film Festival. Dátum vydania na digitálnych či iných platformách nie je známy.

Trailer:

Zábery z filmu:

Plagát: