V opustenej psychiatrickej liečebni Gonjiam straší

Zo zábavy horor.

Psychiatrické liečebne sú desivé zaplnené i prázdne, a aj ten najväčší paranormálny skeptik by sa rýchlo striasol úvahy o strávení akéhokoľvek časového úseku v opustených priestoroch psychiatrického ústavu. Našťastie, vďaka populárnym trendom urban exploration a ghost huntingu, každý menej odvážny môže navštíviť schátralé budovy vďaka dokumentárnym sériám na YT.

Každý človek milujúci miesta zabudnuté v čase pozná YT kanály ako Exploring with Josh, The Proper People alebo This is Dan Bell. Práve podobného formátu sa drží hororový film Gonjiam: Haunted Asylum, ktorý sa, ako názov napovedá, bude venovať psychiatrickej liečebni Gonjiam.

Psychiatrická liečebňa Gonjiam sa nachádza v meste Gwangju v Južnej Kórei. V roku 1996 bola oficiálne zatvorená a odvtedy si na nej pochutnáva zub času. Keďže ide o nemocničné sterilné priestory, ich zatvorenie odštartovalo vlnu legiend a paranormálnych príbehov. Jeden z najznámejších hovorí o tragédii v roku 1979, kedy malo spáchať samovraždu až 42 pacientov. Okrem toho Gonjiam desivo zdobia legendy o šialených doktoroch a vražedných pacientoch.

V skratke, ak niečo dokáže zaručiť paranormálnu infestáciu priestorov, to sa v psychiatrickej liečebni Gonjiam aj stalo. Niet sa prečo čudovať tomu, že sa toto miesto stalo populárnou destináciou lovcov duchov. CNN Travel Gonjiam dokonca zaradil medzi 7 najstrašidelnejších miest na svete. Každý návštevník má podľa všetkého zaručenú skúsenosť s duchmi a inými paranormálnymi výjavmi.

Pravda, sú aj racionálne ohlasy o tom, že žiadne historické záznamy o samovraždách neexistujú, šialení doktori po chodbách nekráčali a zatvorenie liečebne malo viac viac spoločné s nedostatočnou sanitáciou, problémami s kanalizáciou a neschopnosťou priestory finančne udržať v prevádzke, než s hromadiacimi sa mŕtvolami. Ale nebudeme veriť všetkému na internete, všakže.

Film Gonjiam: Haunted Asylum nám predstaví internetového „influencera“ a jeho šesť spoločníkov. Spoločne sa vydajú do psychiatrickej liečebne Gonjiam za účelom streamovania paranormálneho dobrodružstva. Zrejme nikto z nich nikdy neočakával reálne stretnutie s duchmi. Pripravovali sa na čudné zvuky a následné zveličovanie svojich reakcií pre pobavenie divákov. Veď samotná hviezda webovej show si dokonca v priestoroch budovy nachystala „paranormálne nástrahy“. No Gonjiam im ukáže svoju pravú tvár a obrovským šťastím bude i to, ak kontakt s uväznenými dušami prežijú.

Gonjiam: Haunted Asylum zrežíroval Beom-sik Jeong (Epitaph, Horror Stories, Horror Stories 2) a so scenárom vypomáhal Sang-min Park . Vo filme si zahrali Seung-Wook Lee, Ye-Won Mun, Ji-Hyun Park, Sung-Hoon Park a Ha-Joon Wi.

Gonjiam: Haunted Asylum sa vďaka distribučnej spoločnosti Showbox dostane minimálne do 47 krajín. V USA sa film objaví 13. apríla vďaka Well Go USA.

Trailer:

Zábery z filmu:

Plagát: