Preskočiť na obsah

Trailer na nový Halloween je konečne tu!

Michael sa vracia!

Carpenterov Halloween z roku 1978 zaviedol zlatý štandard pre slasher a jeho kultový status neslabne ani po štyridsiatich rokoch. Postavy Laurie Strode ako “final girl” a psychiatra Dr. Sama Loomisa sú rovnako nesmrteľné ako postava vražedného Michaela Myersa.

Michael Myers započal svoje vraždenie v detskom veku šiestich rokov zabitím vlastnej sestry Judith. Po úniku z psychiatrického zariadenia, keď mal dvadsaťjeden rokov, sa vo svojom vraždení rozhodol pokračovať a úspešne sa mu to darilo presne 10 filmov. Horších, lepších, chaotických a takých, na ktoré by sme najradšej zabudli.

Žánroví fanúšika zriedkavo prejavujú radosť nad snahou o remake alebo reštart klasických filmov, no i napriek tomu v roku 2007 vyšiel remake spod rúk kontroverzného Roba Zombieho.

Zombie sa do prerábky dvojky (2009) podľa vlastných slov nehrnul s detským nadšením, skôr dal na tlak produkčnej spoločnosti.

O novom Halloweene sa sporadicky šuškalo niekoľko rokov. Vystriedali sa rôzne názvy, odhadované dejové línie, spojitosti s ostatnými časťami filmovej série a zastavenia produkcie.

Danny McBride, jeden zo scenáristov pracujúcich na novom Halloweene, sa v minulosti vyjadril kriticky na adresu niekoľkých častí ikonickej série. Išlo hlavne o tie, ktoré prišli po prvých dvoch filmoch. Údajne stratili svoje desivé čaro, schopnosť vystrašiť a viac sa sústredili na absurditu postavy Michaela Myersa a jeho supernaturálny pôvod.

O tom, ako Jason Blum (zakladateľ a CEO Blumhouse Productions), David Gordon Green a Danny McBride zachránili Halloween sme písali vo februári minulého roku. Carpentera prišli osobne do kancelárie potešiť s novým scenárom a ponukou vytvoriť hudobnú zložku k filmu. Zvyšok je už história.

Trailer na film Halloween, ktorý vyjde 19. októbra, sa dočkal špeciálneho premietania na CinemaCone v apríli tohto roku. Po pozitívnych ohlasoch sa na sociálnych sieťach spustila gigantická kampaň prosiaca tých na najvyšších miestach o oficiálne vypustenie traileru aj online. Toho sme sa konečne dočkali práve teraz.

No už po CinemaCone sme vedeli viac o novom Halloweene. Tak ako scenárista Danny McBride v minulosti naznačil, tento Halloween ignoruje všetky existujúce pokračovania. Ide tak o priamy sequel k prvému filmu z roku 1978. V traileri je to potvrdené aj tým, že Laurie Strode nie je prezentovaná ako sestra Michaela Myersa (čo sa udialo v Halloween II, 1981).

Ignorovanie všetkých sequelov je skvelá voľba. Ako dôkaz si vezmime fakt, že Laurie Strode mala dcéru Jamie Lloyd vo filme Halloween 4: The Return, len aby ju zabili o dve pokračovania neskôr. Pre zmenu v Halloween H20, Laurie nikdy dcéru nemala, porodila totiž syna Johna. Johna, o ktorom sme po tomto filme už nikdy nepočuli. Pokračovať v nastolenom besnom chaose by jednoducho nedávalo zmysel.

Podľa slov herečky Jamie Lee Curtis sa v novom filme objavia tri generácie silných žien s priezviskom Strode. Môže tak rátať s Laurie, jej dcérou a vnučkou.

Samotný koncept filmu je obohatený o dokumentárnu zložku. Britskí filmári v ňom totiž dokumentujú vyčíňanie Michaela Myersa spred 40 rokov. Návšteva jeho vražednej výsosti v zamrežovanom výklenku mentálnej inštitúcie je tak samozrejmosť. Okrem toho je v traileri vidieť legendárnu masku a doslova cítiť strach Laurie Strode, ktorá 40 rokov strávila v absolútnej paranoji. Svoj dom si ozdobila nástrahami, pascami a pevne dúfa, že sa Michaelovi Myersovi podarí utiecť z priestorov mentálnej inštitúcie. Vraj aby ho mohla konečne zabiť a oslobodiť sa zo svojho psychického väzenia.

To sa jej aj splní. Autobus prevážajúci samotného Michaela Myersa totiž havaruje.

O réžiu sa postaral David Gordon Green (Pineapple Express, The Sitter, Our Brand Is Crisis, Stronger). So scenárom mu pomohli Jeff Fradley a Danny McBride. K produkcii sa pridal sám Jason Blum, hlava produkčnej spoločnosti Blumhouse (Paranormal Activity, Insidious, The Purge, Oculus, Split, Get Out). Ako exekutívny producent, kreatívny konzultant a hudobný skladateľ v tomto projekte nesmel chýbať otec Halloweenu John Carpenter. Za zmienku stojí aj fakt, že sa produkcie zúčastnila aj spoločnosť Trancas International Films, ktorá doteraz pracovala na všetkých častiach filmovej série Halloween.

Vo filme si zahrali Judy Greer, Andi Matichak, Will Patton, Virginia Gardner, Nick Castle a ikonickú postavu Laurie Strode opäť stvárnila úžasná Jamie Lee Curtis.

Halloween je teda z produkcie Trancas International Films, Blumhouse Productions, Miramax a vyjde 19. októbra tohto roku cez Universal Pictures.

Trailer:

Zábery z filmu:

Plagát: