Preskočiť na obsah

Tiene ožijú vo filme Awaken the Shadowman

Tiene ožijú vo filme Awaken the Shadowman.

O koncepte nadprirodzena, duchov a paranormálnych entít sa človek v jeden deň musí dozvedieť, nakoľko nejde o vrodené vnímanie reality. Tento koncept sa človeku vkradne do hlavy v mladom veku, zväčša keď začne vstrebávať konštrukt smrti. Aj keď si málokto pamätá presný moment, minimálne detský život sa jedným rázom zmení.

Detská živá predstavivosť tomu veľmi napomáha, kedy čo i len jedna nenápadná myšlienka a odraz v okne dokážu spustiť lavínu zrýchleného dychu a tepu. Určite si každý spomína aspoň na jednu noc, ktorú strávil s očami otvorenými dokorán a každý centimeter tieňa bol klincom do spánkovej rakvy.

J.S. Wilson, režisér filmu Awaken the Shadowman (pôvodne The Ones Above), mal podobné detstvo. Jediným rozdielom je to, že svoju údajne nadprirodzenú skúsenosť si vzal do dospelého života a pretvoril ju na hororový film.

Awaken the Shadowman je príbehom o dvoch dospelých bratoch, ktorých matka sa za záhadných okolností stratí. Aj keď sa obaja bratia príliš v láske nemajú a roky takmer nulovej interakcie ich odcudzenie len prehĺbili, táto hrozná udalosť spojí ich dvoch a ich rodiny. Počas spoločného hľadania po svojej matke však narazia na zvláštny kult a supernaturálnu entitu. Situácii nepomôže ani skutočnosť, že členovia kultu začnú o dcéru jedného z bratov prejavovať nezdravý záujem.

J.S. Wilson o svojom filme rozpráva ako o inšpirovaným svojim vlastným detstvom a reálnym fenoménom. Tým má na myslí tzv. Shadow People resp. Tieňových ľudí. Ide o fenomén pri ktorom jedinec na moment zaznamená tieň ako živú entitu. Tento zážitok sa vyskytuje pri nespavosti, vysokom emocionálnom napätí v spojení s nevhodnými svetelnými podmienkami a pri spánkovej paralýze, kedy je celý zážitok intenzívnejší a tieň naberie humanoidnú formu, ktorá sa približuje.

Aj keď nadprirodzený pôvod tento fenomén s vysokou pravdepodobnosťou nemá, nič to nemení na existencii niekoľkých desivých legiend a súčastí folklóru viacerých kultúr.

Shadow People boli prvkami viacerých filmov, seriálov a dokumentov. Za zmienku stojí román John Dies at the End z roku 2007, film Shadow People z roku 2013, dokument The Nightmare (2015) a epizóda seriálu The Twilight Zone s názvom The Shadow Man.

Ide o režisérsky debut J.S. Wilsona, ktorému so scenárom pomohli Skyler Caleb, James Zimbardi a Woodrow Hancock. Prví dvaja menovaní si vo filme aj zahrali, k nim sa pridali Jean Smart, Emily Somers, Andrea Hunt, Robert R. Shafer, Grace Van Dien, Raam Weinfeld, Carlos Pratts, Sophie Labelle a Casey Kramer.

Awaken the Shadowman vyjde 25. júla tohto roku na VOD.

Trailer:

Zábery z filmu:

Plagát:

Značky:

1 názor na “Tiene ožijú vo filme Awaken the Shadowman”

  1. Pingback: Bojte sa! Odkazuje hororový debut režiséra Drewa Gabreskiho - Horormagória

Komentáre sú uzavreté.