Preskočiť na obsah

Stephen King sľubuje desivý zážitok pri filme Geraldova Hra

Geraldova Hra je podľa Kinga desivým zážitkom.

Tak ako aj pri článku o filmovej adaptácii knihy To od Stephena Kinga, aj tu začneme jemným predstavením majstra hororu. Stephen King je meno rezonujúce naprieč generáciami a rovnako aj žánrami. Prístupnosť Stephena Kinga vždy spočívala v nesmiernej originalite a schopnosti adaptovať sa rôznym žánrom. Komplexnosť jeho tvorby si vyslúžila vytvorenie vlastného žánru“Kingovky.“ Nie len u nás, ale aj v mnohých zahraničných zoznamoch a publikáciách nájdete Kinga vo vlastnom žánri.

O Kingovej veľkosti nehovoria len jeho literárne diela ako Podpaľačka, Tretie oko, Cintorín zvieratiek, Žiarenie, Mizéria, Hmla, Cujo, Carrie, Prekliatie Salemu, Christina, Zelená míľa, či Vykúpenie z väznice Shawshank, ale aj dlhý rad filmov podľa jeho kníh.

Stephen King totiž drží rekord vo filmových adaptáciách a či tomu veríte alebo nie, to číslo je presne päťdesiatosem. Medzi ne sa nerátajú krátke filmy, pripravovaná adaptácia Temnej Veže, To a ani Geraldova Hra o ktorej si povieme práve teraz.

Geraldova Hra je román z roku 1992 využívajúci obľúbené prvky Stephena Kinga- izoláciu, silu mysle a blízkosť smrteľného strachu.

Tak ako mnohé romány a poviedky Stephena Kinga, aj Geraldova Hra sa odohráva v štáte Maine. Konkrétne na odľahlej chatke v ktorej sa manželia Gerald a Jessie Burlingame rozhodnú stráviť príjemný romantický čas a trochu reštartovať pomaly stagnujúci vzťah. Gerald sa pokúsi okoreniť ich spoločný život malou hrou spočívajúcou v putách. Jessie na spoločnú erotickú hru pristúpi, avšak ako sa Gerald po nej šplhá, vzrušenie ju rýchlo prejde a vyjadrí svoj nesúhlas. Gerald si však túto príležitosť nenechá ujsť a násilím sa pokúsi dostať to, po čo si na chatu prišiel. Jessie zabojuje, Geralda odkopne, udrie si hlavu, dostane infarkt a Jessie zostane pripútaná.

Úplne sama, izolovaná od spoločnosti a uväznená silnými putami sa nesvojvoľne začne ponárať do hĺbky svojej mysle. Sprevádzať ju začnú pes Prince, ktorý sa odváži prikrmovať na mŕtvom tele Geralda, deformovaná postava, ktorú začne volať Space Cowboy a halucinácie. Tie na seba prevezmú podobu postavy The Goodwife (puritánska verzia Jessie), Ruth Neary (jej stará kamarátka) a Nora Callighan (bývalá psychiatrička). Toto klbko hlasov, možných vizuálnych halucinácií, samota a mŕtvola manžela majú za následok hĺbkovú sondu do života Jessie. Jej život v sebe ukrýva viac, než sa zdalo.

Geraldova Hra je desivá, napínavá, komplexná a ľudsky reálna literárna záležitosť, preto niet počudovania nad tým, že sa dočká svojej vlastnej filmovej adaptácie.

O ňu sa postaral skúsený Mike Flanagan (Absentia, Oculus, Hush, Before I Wake, Ouija: Origin of Evil). Zahrali si v ňom aj Carla Gugino a Bruce Greenwood.

A dôvod článku? Stephen King totiž videl prvú verziu filmu a podľa jeho slov je film Geraldova Hra „… desivý, hypnotický, šialený…“ My sme sa mu rozhodli veriť. Stephen King je známy svojou apatiou k viacerým filmovým adaptáciám jeho literárnych diel. Doteraz nie je fanúšikom Kubrickovho Žiarenia (The Shining, 1980), všetkých sequelov Children of the Corn (Kukuričné deti, 1993-2001), či filmu Nočná Zmena (Graveyard Shift, 1990).

Film by mal vyjsť neskôr v tomto roku.