Preskočiť na obsah

Sociálny horor ‚Antebellum‘ od producentov filmov ‚Uteč‘ a ‚My‘ s finálnym trailerom

Návrat pred vojnu.

Antebellum (Vyvolená) mal byť obrovským aprílovým komunitným zážitkom, hlavne v Spojených štátoch amerických pre témy, s ktorými film pracuje. Keďže kiná boli zatvorené, čakalo sa na nový premiérový dátum. Čakanie však skrátila tragédia vraždy Georga Floyda a následné celonárodné a dokonca aj medzinárodné protesty, ktoré dodnes pokračujú vo viacerých mestách, hlavne v Portlande v štáte Oregon.

Lionsgate sa s filmármi dohodli na novom distribučnom pláne. Namiesto kín sa film dostane na digitálne platformy už 18. septembra. Režiséri Gerard Bush a Christopher Renz si totiž myslia, že teraz je ten správny čas, aby diváci v USA film videli. Mimo USA je situácia s kino premiérami zatiaľ nejasná.

O čom teda Antebellum je, keď aj obrovské filmové štúdio usúdilo, že čakať nemá zmysel?

Nuž, antebellum sa dá z latinčiny preložiť ako „pred vojnou“. I keď samotné slovo nie je ofenzívne, v USA so sebou nesie ťažkú váhu minulosti. Antebellum sa v USA chápe ako romantizácia obdobia pred občianskou vojnou, ktorá sa viedla primárne za zrušenie otroctva medzi rokmi 1861 a 1865.

Príbeh je o úspešnej autorke Veronice Henley, ktorá sa po útoku ex-manžela ocitne v šialenej realite minulosti pred polovicou 19. storočia v tzv. období „Podzemných železníc“. Obdobie nesie názov po metaforickom označení bezpečných úkrytov a ciest, ktoré využívali protiotrokárski aktivisti na premiestňovanie a oslobodzovanie otrokov. Hnutie „Podzemná železnica“, v originálnom znení Underground Railroad, využívala aj vlastnú terminológiu spojenú s konceptom železníc, ako formu komunikácie.

Veronica Henley bude musieť čeliť hrôze, ktorá doteraz straší v kolektívnej mysli Američanov.

Antebellum je celovečerným režisérskym debutom oboch Gerarda Busha a Christophera Renza. Produkciu však mali na starosti ľudia, ktorí majú skúsenosti s vyrozprávaním ťažkých príbehov o rasizme. Producenti Raymond Mansfield a Sean McKittrick pracovali na filmoch Uteč (Get Out), My (Us) a BlacKkKlansman. Alex G. Scott bol pre zmenu producentom filmov Revenant Zmŕtvychvstanie a Lady Bird.

Vo filme si zahrali Janelle Monáe, Jena Malone, Jack Huston, Gabourey Sidibe, Lily Cowles, Robert Aramayo, Devyn A. Tyler a mnohí ďalší.

Antebellum je z produkcie Lionsgate, QC Entertainment a vyjde v USA na VOD 18. septembra.

Trailer:

Zábery z filmu:

Plagát:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *