Preskočiť na obsah

Slávny Nosferatu dostane svoj remake

Ikonický Nosferatu dostane svoj ďalší remake.

Originálny film Nosferatu (Nosferatu, Eine Symphonie des Grauens) z roku 1922 patrí medzi najlepšie hodnotené a najvplyvnejšie filmy vôbec. Nosferatu sa stal tak ikonickou snímkou, že sa praktický zabúda na to, že ide o neautorizovanú adaptáciu slávneho románu Dracula od Brama Stokera. Štúdio Prana Film nebolo schopné získať práva na adaptáciu a tak režisér F.W. Murnau a scenárista Henrik Galeen museli pozmeniť mená, názvy a niektoré dejové prvky. Za známy smrteľný vplyv slnečných lúčov na vampírov môžeme ďakovať práve tejto adaptácii.

Ani všetky zmeny však nestačili a do Nemecka prišlo oznámenie o porušení autorských práv. Všetky kópie filmu Nosferatu museli byť zničené a to všetko kvôli malej chybičke pri evidovaní ohlásenia o autorských právách. V USA patril Dracula od Brama Stokera medzi verejné vlastníctvo, v Nemecku sa tak malo stať omylom až v roku 1962. Zničenie prežila len jedna kópia, ktorá okamžite putovala do USA, kde príkaz na zničenie kópií nemal žiadnu legislatívnu oporu. Vďaka tomu nastal zrod legendy.

Nosferatu je považovaný za druhú filmovú adaptáciu Draculu, prvenstvo si drží stratený maďarský film Dracula’s death (Drakula halála).

Posledný a jediný remake Nosferatu je z roku 1979 od Wernera Herzoga a nesie názov Nosferatu the Vampyre (Nosferatu: Phantom der Nacht) a obdržal skvelé ohlasy.

Nový remake filmu nemá potvrdený dátum, ale na režisérsku stoličku zasadne Robert Eggers zodpovedný za The Witch (The VVitch: A New-England Folktale). Eggers vo filme The Witch ukázal svoje majstrovstvo vo vytvorení temnej atmosféry a izolácie postáv od spoločnosti a reality. Tieto atribúty môžu len pomôcť novému remaku Nosferatu.

nosferatu-eine-symphonie-des-grauens-dies-death-sunlight-ending-count-orlok-max-schreck-vampire-german-expressionism-dracula-classic-review

1 názor na “Slávny Nosferatu dostane svoj remake”

  1. Pingback: Režisér hororu The Witch sa postará o prerábku ikonického Nosferatu - Horormagória

Komentáre sú uzavreté.