Preskočiť na obsah

Bude siedma séria American Horror Story o voľbách v USA?

American Horror Story: Election nie je žart. Asi.

Budeme úplne úprimní. Keď sme pred týždňom zachytili správu o tom, že asi najpopulárnejší hororový seriál American Horror Story bude vo svojej siedmej sérii strašiť americkými prezidentskými voľbami, neverili sme tomu. Nieže by sme proti prípadnému kreatívnemu rozhodnutiu mali námietky, ale boli sme si na 51% istí, že tvorca Ryan Murphy vtipne zareagoval na politické dianie v Spojených štátoch amerických a nič viac. Preto sme o tom neinformovali, nechceli sme písať článok, ktorý by sa ukázal byť „Fake news“.

Ryan Murphy sa však vyrozprával pre The Hollywood Reporter a serióznosť svojej myšlienky potvrdil. Ryan skutočne pracuje na projekte AHS s dočasným podtitulom „Election“ a príbeh bude prekvapivo o voľbách v USA z minulého roku. Podľa jeho vlastných slov však nepôjde o priamočiaru politickú záležitosť s propagandistickým podtónom. Ryan Murphy chce vykresliť všetky strany mince a do jadra diania vrhnúť skupiny spoločnosti, ktoré podľa Murphyho majú najväčšie obavy zo súčasnej administrácie.

Očakávame tak AHS a témy LGBTQ+, ilegálnej imigrácie, africko-americkej komunity, rasizmu a náboženstva. Na implementáciu hororových prvkov sme naozaj zvedaví a taktiež na prepojenie/referencie k predošlým sériám, ako je už v prípade American Horror Story zvykom. Sme v napätí o to viac, nakoľko podľa prvých informácií sa mala siedma séria dotýkať dávnejšej Freak Show.

Stále túto informáciu berieme s rezervou. Ryan Murphy je známy svojou tajomnosťou a zahmlievaním. Možno ide o geniálne zorganizovaný žart a počas premiéry pilotnej epizódy sa spustí video montáž všetkých filmov The Purge.

Taktiež môže Ryan myslieť viac na prejavy volieb- strach, negativitu, diverzitu, sociálnu izoláciu a doslovné voľby nebudú hrať prím v univerze AHS.

Do prvého traileru tak bude Ryan Murphy čeliť kritike svojich fanúšikov, ktorí sú údajne unavení z politiky na každom kroku a pri AHS sa chcú odreagovať. Aj keď sa dá s týmto pohľadom súhlasiť, hororový žáner vždy reflektoval dianie v spoločnosti a to aj s filmami ako Cat People (1942), Invasion of the Body Snatchers (1956), Night of the Living Dead (1968), či v modernom horore filmy The Purge (2013-2018). Nezabúdajme, že politiku a voľby v U.S.A využil aj ďalší hororový seriál Ash vs Evil Dead (2015-).

Horor a politika idú ruka v ruke a tváriť sa, že to tak nie je, by bolo značne pokrytecké. Preto či už subjektívne súhlasíme s implementáciou tejto konkrétnej témy do etablovaného monštra AHS, musíme Ryanovi Murphymu zatlieskať za jeho odvahu risknúť divácku priazeň pre jeho víziu.

Či sa American Horror Story: Election naozaj udeje budeme pozorne sledovať a vás o prípadných zvratoch informovať.

Značky: