Preskočiť na obsah

Seriálový Vreskot čaká reštart v tretej sérii

Seriál Scream sa vo svojej tretej sérii dočká reštartu.

Seriál Scream vyrobený pre MTV za pomoci produkčnej a distribučnej spoločnosti Dimension Television (Halloween, Scream, Scary Movie) a dohľadu Wesa Cravena si hlavne svojou prvou sériou našiel niekoľko stotisíc divákov a to aj vďaka tomu, že bol seriál vytvorený na základe predlohy hororového kultu s rovnakým názvom.

Kevin Williamson a Wes Craven v roku 1996 stáli za zrodom hororu, ktorý geniálne parodoval slasher filmy a hororové klišé. Wes Craven (The Last House on the Left, The Hills Have Eyes I, II,  Swamp Thing, A Nightmare on Elm Street) tak reflektoval na subžáner, ktorého je legendou. Filmová séria Scream (Vreskot) si okamžite získala srdcia hororových fanatikov a divákov pre ktorých bol práve „slasher“ známkou vyschnutej studnice nápadov.

Seriál Scream sa držal toho istého konceptu. Showrunneri Jill Blotevogal a Jaime Paglia stavili na napätie, zvraty a záhadnosť okolo maskovaného sériového vraha. Duu sa podarilo do seriálu vložiť kus atmosféry filmovej predlohy, lásku k originálu a samotnému žánru. Tak ako aj filmový Scream mal neustále komentujúceho hororového maniaka Randyho Meeksa, tak aj seriálová podoba si bola vedomá svojich žánrových nedostatkov, nutností a diváckych očakávaní vďaka postave Noaha Fostera, cez ktorého sa aj samotný divák mohol stať súčasťou šialeného vražedného príbehu.

Práve tá snaha byť Vreskotom novej generácie, poznanie svojich kvalít, limitov a ťahanie diváka za nos stáli za pomerne peknými číslami. Pilotnú časť videlo viac než milión divákov a k finále si sadlo niečo cez sedemstotisíc tisíc fanúšikov.

MTV pred druhou sériou vymenilo dvojicu showrunnerov za Michaela Gansa a Richarda Registera. Aj keď sa druhá séria snažila vyrozprávať viac koherentný príbeh so zreteľnejšími odkazmi na hororové klasiky (pozn.názvy epizód niesli mená hororových filmov), diváci nadšením neskákali. Akoby po prvej sérii seriál stratil svoje čaro a rozsah štrnástich epizód oproti desiatim v prvej sérii diváka viac naťahoval. Pilotnú epizódu videlo len štyristotisíc divákov a finále o stotisíc menej. Takýto úpadok vyvolal pochyby o zvolenom koncepte a vôbec o tom, či má seriál budúcnosť.

V októbri 2016 však stanica MTV zareagovala na kritiku a objednala aj tretiu sériu v rozsahu šiestich epizód. Doteraz však nie je známy kreatívny tím, herci a ani dej. Podľa najnovších informácií je však jasné, že seriál nebude pokračovať tam, kde druhá séria skončila. Diváci sa tak dočkajú úplne nového príbehu a pravdepodobne aj s novými hereckými tvárami. MTV údajne umožnilo svojim hercom odísť do iných projektov a samotná hviezda seriálu Willa Fitzgerald sa upísala seriálovému projektu stanice Fox Behind Enemy Lines.

MTV sa však zbaviť seriálovej značky Scream nechystá. Momentálne spolu s Dimension Television pátrajú po showrunneroch, ktorí by tretej sérii dokázali vdýchnuť niečo, čo by prilákalo generácie hororových fanúšikov.

Či stanica MTV bude úspešná a seriál vo svojej tretej sérii nájde stálych divákov lieta v oblakoch. Do odvysielania prvej epizódy tak môžeme len dúfať a projekt zblízka sledovať.