Seriálový Exorcista sa pobije s démonom aj v druhej sérii

Seriál The Exorcist nakoniec bude mať aj druhú sériu.

Filmový Exorcista (The Exorcist, 1973) od Williama Friedkina je legendárny hororový film a zároveň adaptácia rovnomenného románu Williama Petra Blattyho z roku 1971. Príbeh o Regan MacNeil a démonovi s menom Pazuzu vďaka svojej filmovej podobe otvoril bránu démonickým posadnutostiam do kinematografie a odvtedy je possession subžáner jedným z najpopulárnejších hororových podžánrov vôbec.

Román a rovnako aj film boli inšpirované skutočnými udalosťami zo St. Louis z roku 1949, kedy jezuitský kňaz William S. Bowdern vykonal exorcizmus na chlapcovi, ktorý je známy len ako Roland Doe. Rodičia si jeho agresívne správanie vysvetľovali ako vplyv démonických síl. Katolícka cirkev v Spojených štátoch tento exorcizmus odobrila len ako tretí v histórii. Chlapec nakoniec zomrel.

Dôkazy o skutočnom posadnutí však nie sú a viaceré analýzy skeptikov sa priklonili skôr k mentálnemu ochoreniu, než k démonickému posadnutiu.

Samotný režisér Friedkin dostal prístup k zápiskom a záznamom sestričiek, doktorov a kňazov, ktorí boli súčasťou udalosti okolo Rolanda. Friedkin sa nikdy nevyjadril k faktickosti aspektov exorcizmu. Jeho úmyslom, i napriek zmene pohlavia posadnutého, bolo zvečniť tento desivý príbeh.

William Peter Blatty o dvanásť rokov, teda v roku 1983, vydal pokračovanie svojho románu s názvom Legion. Jej filmovou adaptáciou je Exorcista III (Exorcist III, 1990). Okrem nich sú vo svete Exorcistu ešte filmy Exorcista II: Kacír (Exorcist II: Heretic, 1977), Exorcista: Počiatok (Exorcist: The Beginning, 2004) a Exorcista: Nadvláda zla (Dominion: Prequel to the Exorcist, 2005).

Čakanie na správnu seriálovú adaptáciu sa skončilo 23. septembra v roku 2016, kedy stanica FOX dala šancu seriálovej verzii od Jeremyho Slatera. Ten vytvoril seriál The Exorcist ako pokračovanie ku klasickému filmu.

O niekoľko desať rokov neskôr po pôvodných udalostiach v Exorcistovi sa divák stretne s mladou študentkou Casey Rance, ktorú posadne starý známy démon Pazuzu. Pomôcť sa jej rozhodne uznávaný a veľmi uhladený miestny kňaz Tomas Ortega. K nemu sa však pridá nekonvenčný kňaz a skúsený exorcista Marcus Keane, ktorý je tŕňom v oku katolíckej cirkvi. Postupne zistia, že prípad Casey nie je len radovým posadnutím, ale prípravou na globálnu démonickú apokalypsu.

Aby sme nepokazili prekvapenia pre tých, ktorí si so seriálom ešte nepotykali, povieme len toľko, že diváci sa mohli v prvej sérii stretnúť so známymi postavami Regan MacNeil a jej matkou Chris MacNeil.

Aj napriek tomu, že sa prvá séria tešila pozitívnym ohlasom a čísla sa držali na krásnych hodnotách v rozmedzí 2.88 milión- 1.66 milión divákov cez jednu epizódu, budúcnosť seriálu bola po skončení neistá. Stanica FOX sa síce vyjadrila, že sa jej páči kreatívny aspekt Exorcistu, oficiálne jej však nedala zelenú viac než 5 mesiacov po premiére finálnej epizódy prvej série.

Po dlhočíznej fanúšikovskej kampani na Twitteri a neustálemu tlaku sa stanica FOX rozhodla, že druhú sériu seriálu Exorcista odobrí. Síce zatiaľ bez jediného detailu a mena showrunnera, no s veľkým ohlasom u fanúšikov.

V seriáli si zahrali a zahrajú Alfonso Herrera, Ben Daniels, Hannah Kasulka, Geena Davis, Brianne Howey, či Alan Ruck.

Trailer k prvej sérii:

Zábery zo seriálu:

Plagát:

One comment

Comments are closed.