Preskočiť na obsah

Rok Stephena Kinga pokračuje novým hororom 1922

Stephen King si užíva svoju šialenú jazdu.

Rok kráľa hororu je v plnom prúde a my sa z toho totálne tešíme. Film To (It) láme rekordy v Box Office, nedávno sme písali o adaptácii románu Geraldova Hra, ktorá vyjde 29. septembra na Netflixe a teraz tu máme prvý trailer na filmové spracovanie hororovej novely 1922, ktoré si pod svoje krídla vzala taktiež streamovacia/produkčná/distribučná spoločnosť Netflix.

Stephen King včera (21. septembra) oslávil svoje 70. narodeniny a my pevne veríme, že v jeho prípade nastane biologický zázrak a modernej medicíne ukáže najvyššie hranice dlhovekosti. Kým sa tak stane, nezostáva nám nič iné, než rešpektovať jeho osobu a užívať si jeho literárnu tvorbu, ktorú svojim spôsobom držia nažive aj filmové štúdia.

Pri každom článku o S. Kingovi proste musíme spomenúť fakt, že má na svojom konte viac než 60 seriálových a filmových adaptácií, čo pravdepodobne neprekoná nikto. Jeho tvorba láka filmových tvorcov, hlavne svojou originálnou atmosférou, ktorú je však náročné reprodukovať.

O to sa však pokúsil režisér a scenárista Zack Hilditch (These Final Hours, 2013) so svojim spracovaním novely 1922, ktorá vyšla v roku 2010 v zbierke Bezhviezdna Tma (Full Dark, No Stars).

Samotný príbeh je o farmárovi Wilfredovi, ktorý v malej dedine v Nebraske vlastní 80 akrov pozemku, na ktorom farmárči po vzore niekoľkých generácií svojej rodiny. Jeho manželka Arlette si však takýto farmársky život extra neužíva a i pre svojho mladého syna chce lepší život. Hneď vedľa manželovho pozemku zdedila po svojom otcovi aj ona vlastný, rozsiahlejší 100 akrový pozemok a učiní rozhodnutie predať ho spoločnosti, ktorá by svojim zásahom s dobytkom a jatkami znemožnila farmárčenie aj Wilfredovi. Jemu je pokračovanie v tradícií prednejšie, než balík peňazí a odsťahovanie sa do mesta. Preto sa rozhodne manželku zavraždiť. Zmanipuluje svojho syna, aby mu pomohol a po usmrtení hodia manželku a matku do studne pred domom.

Wilfred však krátko po smrti začne pozorovať inváziu myší a začne byť presvedčený o tom, že po jeho dome sa pohybuje mŕtva Arlette.

Vo filme 1922 si zahrali Molly Parker, Dylan Schmid, Kaitlyn Bernard, Brian d’Arcy James, Neal McDonough a 1922 vyjde 20. októbra na Netflixe. Keďže ide o Netflix Original, film bude okamžite dostupný aj pre slovenských divákov.

Trailer:

Zábery z filmu: