Preskočiť na obsah

Režisér hororu The Witch sa postará o prerábku ikonického Nosferatu

Remake Nosferatu s nádychom Čarodejnice.

Viete o tom, že slávny hororový film Nosferatu dostane svoj remake? Ak sledujete našu stránku od jej začiatkov, tak určite súhlasne kmitáte hlavami. Správu o tomto úžasnom pláne sme totiž priniesli už 12. novembra minulého roku. Zmenilo sa odvtedy niečo?

Legendárny nemecký nemý film Nosferatu resp. Nosferatu, Eine Symphonie des Grauens z roku 1922, patrí medzi prvé hororové filmy vôbec a jeho samotné pozadie je ešte zaujímavejšie.

Nie každý totiž vie, že príbeh ikonického grófa Orloka, realiťáka Thomasa Huttera a jeho ženy Ellen, je v podstate voľnejšou a hlavne neautorizovanou filmovou adaptáciou románu Dracula od Brama Stokera z roku 1897. Vtedajšiemu filmovému štúdiu Prana Film sa nepodarilo získať práva na adaptáciu a tak režisér F.W. Murnau so scenáristom Henrikom Galeenom museli pozmeniť mená, názvy a niektoré dejové prvky. Za známy smrteľný vplyv slnečných lúčov na vampírov môžeme ďakovať práve grófovi Orlokovi. Pre Slovákov je ale aj tak najpodstatnejšie to, že čast filmu sa natáčala na Oravskom zámku.

Bohužiaľ, ani všetky vykonané zmeny oproti originálnej predlohe však nestačili na uspokojenie držiteľov autorských práv a do Nemecka tak prišlo oznámenie o ich porušení. Každá jedna kópia filmu Nosferatu, Eine Symphonie des Grauens, musela byť zničená a to pre malú chybičku pri evidovaní ohlásenia o autorských právách. V USA totiž patril Dracula od Brama Stokera medzi verejné vlastníctvo, v Nemecku sa tak malo stať omylom nešťastného pracovníka nelogicky až v roku 1962. Zničenie prežila len jedna jediná kópia, ktorá okamžite putovala do USA, kde príkaz na zničenie kópií nemal žiadnu legislatívnu oporu. Vďaka tejto šikovnosti tak o vysokom a doslova dlhoprstom Orlokovi vieme aj z pozície diváka.

Nosferatu je však považovaný za druhú filmovú adaptáciu Draculu, prvenstvo si drží stratený maďarský film Dracula’s death (Drakula halála) z roku 1921.

Posledný a jediný remake Nosferatu je z roku 1979 od Wernera Herzoga a nesie názov Nosferatu the Vampyre (Nosferatu: Phantom der Nacht) a obdržal pozitívne ohlasy.

Nová prerábka filmu nemá potvrdený ani len dátum začiatku natáčania, ale vieme, že na režisérsku stoličku zasadne Robert Eggers, zodpovedný za horor The Witch/ Čarodejnica (The VVitch: A New-England Folktale, 2016). Eggers vo filme The Witch ukázal svoje majstrovstvo vo vytvorení temnej atmosféry, spoločenskej izolácie a masovej paranoje. Tieto atribúty môžu modernej vízii Nosferatu len a len pomôcť.

Novou a úžasnou správou je to, že Robertovi sa podarilo získať talentovanú hviezdu Anya Taylor-Joy, ktorá si v jeho horore The Witch zahrala Thomasin. Anya sa navyše stáva miláčikom hororových fanúšikov, nakoľko sa objavila nielen v spomenutom horore The Witch, ale i vo Vampire Academy (2014), Morgan (2016), či Split (2016).

Žeby si Anya Taylor-Joy nakoniec zahrala Ellen? Uvidíme.

Značky: