Preskočiť na obsah

Režisér filmov Oculus a Before I Wake prinesie seriál založený na kultovom románe

The Haunting of Hill House na seba oblečie seriálový kabát a usadí sa na Netflixe.

Shirley Jackson je jednou z najlepších spisovateliek dvadsiateho storočia a za svoju prácu získala šestnásť ocenení. V roku 2007 vznikla aj literárna cena nosiaca jej meno. Preslávila sa hlavne krátkym príbehom The Lottery (1948) a hlavne už ikonickým románom The Haunting of Hill House (1959), ktorý sám Stephen King označil za jeden z najlepších hororových románov dvadsiateho storočia. Shirley Jackson ovplyvnila spisovateľov ako Neil Gaiman, Stephen King, či Richard Matheson.

Toto ikonické literárne dielo sa dočkalo dvoch filmových adaptácií z čoho prvá bola od režiséra Roberta Wiseho v roku 1963 pod názvom The Haunting. Literárny podklad sa niesol na koncepte panského sídla, údajných nadprirodzených úkazov a túžby vedca Dr. Montagueho (Dr. Johna Markwaya vo filme) tieto úkazy zaznamenať za pomoci ďalších troch hlavných postáv. Sídlo malo skutočne povesť prekliateho domu. V tejto adaptácii ho Hugh Crain postavil pre svoju ženu. Tá zomrela počas nehody vo svojom koči, keď si išla poprvýkrát pozrieť sídlo. Hugh sa znovu oženil, len aby jeho druhá žena zomrela po páde zo schodov. Jeho dcéra Abigail taktiež zomrela a rovnako aj jej opatrovateľka, ktorá sa po zdedení sídla obesila. Scenárista Nelson Gidding však knihu vnímal viac ako psychologický horor zobrazujúci mentálne zlyhávanie, než supernaturálne elementy. I keď neskôr Shirley Jackson potvrdila, že kniha v sebe naozaj obsahuje nadprirodzenosť, Gidding sa vo svojej verzii adaptácie rozhodol dať väčšiu prednosť psychologickým aspektom.

The Haunting si v súčastnosti užíva status kultovej klasiky a zahrali si v ňom Julie Harris, Claire Bloom, Richard Johnson a Russ Tamblyn.

V roku 1999 vznikla ďalšia verzia s rovnakým názvom, herecké úlohy si v nich podelili Liam Neeson, Catherine Zeta-Jones, Owen Wilson a Lili Taylor. Na filme mal pôvodne pracovať ako režisér Wes Craven, ktorý však dal prednosť filmu Scream (1996). Ako duo ho mali prevziať Stephen King a Stephen Spielberg. Tí ale mali kreatívne nezhody a Stephen King odišiel písať televíznu minisériu Rose Red (2002).

Filmu sa tak ujal Jan de Bont a The Haunting z roku 1999 patrí medzi najhoršie filmové adaptácie v dejinách. Hororoví fanúšikovia ho vedome ignorujú a uznávajú len adaptáciu z roku 1963.

Podstatné je to, že Netflix znovu myslí na hororových fanúšikov a šikovní chlapci z vedenia si objednali desať dielov seriálu založeného na románe The Haunting of Hill House. Nielenže na tomto seriáli bude spolupracovať Spielbergova Amblin TV, či Paramount TV, ale pod svoj kreatívny palec si so vezme Mike Flanagan (Absentia, Oculus, Hush, Before I Wake, Ouija: Origin of Evil). Pomáhať mu bude Trevor Macy, ktorý v súčastnosti pracuje na filmovej adaptácii (taktiež pre Netflix) Kingovho románu Gerald’s Game.

Viac o tomto projekte nie je známe, ale nevieme sa dočkať premiéry na Netflixe.