Recenzia: Armáda mŕtvych (2021)

Pohľad na Armádu mŕtvych.

Cesta za jackpotom.

Zack Snyder zažíva jedno zo svojich najlepších kariérnych období vo svojom živote. Po svojej gigantickej štúdiovej vojne za pomoci hashtagu a podpory celebrít sa naša civilizácia dočkala jeho finálnej verzie Justice League. Ťahajúc za sebou klbko internetovej lásky sa začal maznať s hororovými fanúšikmi pri ohlásení špeciálneho projektu Armáda mŕtvych (Army of the Dead). Mladšej generácii viac známy ako „To je Luthor?“ Zack Snyder má však kultúrne dôležitý zárez v horore vďaka svojej oslavovanej verzii Úsvit mŕtvych (Dawn of the Dead) z roku 2004. Rok 2021 mal byť akýmsi návratom strateného syna a ak Armáda mŕtvych niečo dokazuje, tak skutočnosť, že Zack Snyder nielenže vie, čo robí, ale pri troche šťastia sa môže v stať miláčikom hororových fanúšikov.

Armáda mŕtvych začína vtipným introm členov armádneho konvoja odchádzajúcich z Area 51 so špeciálnou, prísne utajenou nádielkou. Dvaja vojaci vezúci náklad síce vtipkujú o pôvode „batožiny“, no ich smiech uhasí havária spôsobená „nepozornou“ novomanželskou dvojicou. Z poškodeného obrneného vozidla na počudovanie armády nevyletí šedý mužíček, ale zombie. A veruže nejde o tradičného spomaleného hnilovníka, na ktorého by stačilo hodiť sieť a film by sa ocitol v záverečných titulkoch. Tento zombík ušiel z MMA klietky a celé Las Vegas má ako na tanieri. V tomto momente prichádza šikovne spravená montáž s Viva Las Vegas podmazom, ktorá diváka oboznámi o teror v Las Vegas. Polonahé zombie tanečnice a imitátor Elvisa Presleyho sú len drobným aperitívom.

Las Vegas sa nachádza v karanténe a prezident Spojených štátov amerických si vyprosil zhodenie lokálnej nukleárnej bomby priamo na zombíkmi posiatým mestom. Pod Las Vegas sa ale nachádza bohatstvo a tajomný zbohatlík Tanaka chce zachrániť pozostatok peňazí. S ponukou príde za Wardom, bývalým bojovníkom z kedysi hroziacej zombie apokalypsy. Tanaka má pre Warda 50 mil. z 200 mil. sumy. Stačí mu postaviť vlastný tím žoldnierov a prekročiť nemŕtve hranice.

Práve tam tkvie najväčšia slabina filmu – postavy. Ich charaktery sú tak prázdne, že ak by boli predmetom slohovej práce, mali by ste problém napísať jedinú súvislú vetu. To by možno nebol problém, ak by sa im nevenovala podstatná porcia prvého aktu a Snyder si bol vedomý toho, že jednotlivé postavičky sú len posuvníkom konfliktov. Kontrastná charakterizácia Scotta Warda je však príliš mimo satiry žánrových trópov na to, aby som mohol prižmúriť oko. Ward je na pohľad komplexná postava na chrbte nesúca PTSD a emocionálnu ťarchu vzťahu s jeho dcérou – a neskôr členkou tímu – Kate. Tieto náčrty protagonistickej hĺbky sa ale rýchlo stratia v hluku predvídateľných konfliktov.

Naopak, Snyderov počin vyníká vo všetkom, v čom by film s názvom Armáda mŕtvych vynikať mal. Snyder si pre fanúšikov žánru pripravil rýchlejších zombíkov, hibernujúcich zombíkov, super silných a inteligentných Alpha zombíkov, sociálnu zombícku hierarchiu a v neposlednom rade zvieracích zombíkov. Od zloženia tímu plynie dej rýchlym tempom a jeho priamočiarosť umožňuje predviesť všetky nemŕtve krásy. Film je presiaknutý litrami hnilobnej zábavy, ktorú je v preplnenom zombie subžánri niekedy naozaj náročné nájsť.

Nebyť miestami hluchého prvého aktu a odfláknutých postáv, Armáda mŕtvych by zanechala čisto pozitívny dojem. Je ale nemožné Snyderovi uprieť, že na Netflix priniesol vysoko zábavný film, ktorý sám seba neberie absolútne vážne a je si vedomý svojej misie priniesť do obývačiek mŕtvolný zápach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *