Preskočiť na obsah

Psychosexuálny horor Piercing nazrie do smutnej temnoty ľudskej existencie

Vražda ako hra.

Ryû Murakami je slávny japonský spisovateľ s citom pre temnotu a ľudskú náturu. Svoje myšlienky vyjadruje ikonickým surreálnym spôsobom a v čitateľovi sa nebojí vyvolať šok a znechutenie. Filmovú adaptáciu jeho románu Audition sme spomenuli v našom zozname najbrutálnejších hororov v histórii. Čoskoro vyjde film podľa jeho diela Piercing, v pôvodnom znení vydanom v roku 1994. O túto adaptáciu sa postaral talentovaný režisér a scenárista Nicolas Pesce.

Ak vám je toto meno povedomé, tak to preto, lebo patrí do novej generácie potenciálne kultových filmárov. Svoj atmosférický čiernobiely debut The Eyes of My Mother ohúril nejedného kritika a u nás v Horormagórii sme ho zaradili medzi najlepšie horory roku 2016. Neskôr v roku 2019 nás okrem toho poteší vlastnou víziou legendárneho hororu Grudge. Čo nás však čaká vo filme Piercing?

Pôvodný literárny psychosexuálny horor o dvoch zničených ľuďoch s utrápenou minulosťou pôsobí svojim čitateľom nočné mory už viac ako dve desaťročia. Názory čitateľov najčastejšie spomínajú slová „choré“, „šialené“, „brutálne“ a „nezabudnuteľné“. Veď len úvod vykresľuje pohľad na otca stojacom nad svojim novorodeniatkom so sekáčom na ľad v ruke. V tejto časti lamentuje nad tým, čo mu bráni v zavraždení vlastného dieťaťa.

Presne tak nepochopiteľne zvláštny je vo filmovom spracovaní Reed. Muž s chorou a smutnou minulosťou, ktorá z neho spravila nezapadajúci kúsok sociálnej skladačky. V jeden deň sa zbalí, do kufra si hodí zubnú kefku a vražedné nástroje. Manželku pobozká, s drobným synom sa rozlúči a odíde. Vraj na pracovnú cestu. No on pozná pravdu. Potrebuje zabiť. Len samotný krvavý akt ho môže zbaviť jeho vražedných tendencií. Ubytuje sa v hoteli, zavolá si nič netušiacu prostitútku a zabije ju. Taký je plán.

Plány sa však zvyknú nečakane meniť. Do jeho izby vojde mysteriózna Jackie, ku ktorej pocíti nevysvetliteľné spojenie. To sa po bizarnom incidente len prehĺbi. Jackie nie je obyčajná žena. Vo vnútri je zničená ako on, šialená ako on, nepochopiteľná ako on. Ich osudové stretnutie odštartuje surreálnu hru na mačku a myš, ktorá sa postupne vyvinie do bizarnej nočnej mory končiacej v krvavom záväzku.

Piercing zrežíroval Nicolas Pesce a nájdete v ňom známe herecké tváre. Postavu Reeda si zahral Christopher Abbott a Jackie stvárnila Mia Wasikowska, ktorú hororoví fanúšikovia môžu poznať z filmov Stoker (2009) či Crimson Peak (2015). Okrem nich si vo filme zahrali Laia Costa, Marin Ireland, Maria Dizzia a Wendell Pierce.

Piercing je z produkcie BorderLine Films a Memento Films International. Film vyjde 01.02.2019 na VOD cez Universal Pictures.

Trailer:

Zábery z filmu:

Plagát:

Značky: