Preskočiť na obsah

Psie masky a folk horor zo Spojeného kráľovstva už čoskoro

Psie masky zahaľujú desivé tajomstvá.

Folk horor je čoraz zaujímavejší subžáner hororu a zrejme za to môže aj značne špecifická atmosféra, ktorú v sebe nesie. Či už ide o filmy ako Kill List, The Witch, Kyrsyä: Tuftland, November alebo slovenské Šepoty, je zrejmé, že tvorcovia a fanúšikovia našli v tomto smere spoločnú reč.

Ďalším prírastkom do folk hororu je britský film Dogged od Richarda Rowntreeho, ktorý v roku 2015 vydal rovnomenný krátkometrážny film. Tentokrát sa však spolu Matthewom Daviesom a Christinou Rowntree rozhodli divákom ponúknuť celovečerný zážitok. Na filme pracovali viac než dva roky a to aj za pomoci crowdfundingovej kampane na Kickstarteri.

Nedávno však oficiálne oznámili dátum vydania a preto sa môžeme na film pozrieť bližšie.

V Dogged nazrieme do izolovanej komunity na ostrove Farthing Island. Sam ju pred niekoľkými rokmi opustil kvôli štúdiu, no keď sa dopočul, že 10 ročná Megan tragicky zahynula po páde z útesu, rozhodol sa vrátiť a uctiť si pamiatku dcéry rodinných priateľov.

Pi príchode na ostrov sa však od rodinného lekára dozvie, že tragický osud Megan nebol náhodou, a to i napriek presvedčeniu celej komunity.

Sama sa zmocní paranoja so strachom v momente, keď ho napadne skupina ľudí so psími maskami. Zdravú myseľ si dokáže udržať len vďaka priateľke Rachel, dcére kňaza. Ona veľmi dobre vie, že sa na ostrove Farthing Island deje niečo tajomné a brutálne zároveň. Okrem záhadnej smrti a zvláštneho kultu, komunitu na ostrove tmelia ostatné nevysvetliteľné javy a pod zem zakopané desivé udalosti. Prečo sa však ostatní tvária, že je všetko v poriadku? Akú má spojitosť psí kult s obyvateľmi Farthing Island? A čo sa vlastne stalo s Megan?

Vo filme Dogged si zahrali Sam Saunders, Jo Southwell, Toby Wynn-Davies, Aiysha Jebali, Abigail Halley, Abigail Rylance-Sneddon, Philip Ridout, Nick Stopien, Debra Leigh-Taylor, Lottie Bourne, Nadia Lamin a Tony Manders.

Dogged vyjde 9. júla na VOD a DVD cez Ash Mountain Films.

Trailer:

Zábery z filmu:

Plagát:

Značky: