Prvý horor od Slovenky vás vtiahne do sveta nočných môr

S Katrinou Grey sme sa naposledy rozprávali minulý rok pri príležitosti vydania hororu Ghost House. Odvtedy ubehlo veľa času a najnovšie si Katrina Grey pre žánrových fanúšikov pripravila napínavý psychologický horor Daytime Nightmare. Film zrežírovala, napísala i si v ňom zahrala. Pustite sa spoločne s nami do rozhovoru s touto talentovanou Slovenkou.

Horormagória: Náš posledný rozhovor sa odohrával v čase vydania filmu Ghost House,v ktorom si si zahrala. Spomenula si nám, že začínaš pracovať na vlastných scenároch a projektoch. Ubehol rok a a s ním tu je tvoj režisérsky debut s názvom Daytime Nightmare. Zabral ti tento projekt všetok čas alebo si sa stihla venovať aj iným projektom?

Katrina Grey: Tento rok ešte vyjde film Brutal, v ktorom mám rolu. Taktiež som v jednej epizóde KOBE na aplikácii Blackpills v seriáli, ktorý sa volá Future Love. Okrem toho som bola vo viacerých reklamách a hlavne som sa od januára naplno venovala filmu a svojmu rozvoju. Chodievam na kurz producentov, herecké kurzy, scenáristiku a k tomu pracujem na fyzickej premene pre moju ďalšiu akčnú rolu.

Horormagória: Film Daytime Nightmare si napísala, zrežírovala, produkovala i si si zahrala hlavnú úlohu. Réžia je však iný kaliber. Herečka Sarah Paulson si skúsila réžiu niekoľkých epizód seriálu American Horror Story a podľa jej vlastných slov je réžia konštantný stav chaosu a zodpovednosti. Prežívala si to podobne a ak áno, ako dlho ti trvalo, kým si sa cítila ako ryba vo vode?

Katrina Grey: Ako ryba vo vode som sa cítila od úplného začiatku, aj preto chcem režírovať svoje ostatné scenáre. Baví ma to, ide mi to a hlavne mi to dáva väčšie kreatívne možnosti sa prejaviť. Počas natáčania som nemala jediný problém, všetko išlo hladko a darilo sa.

Horormagória: Bolo náročné skĺbiť réžiu, produkciu i herectvo? Ako sa ti to podarilo dostať pod kontrolu?

Katrina Grey: Náročné to bolo, ale našťastie som mala dobrú prípravu z pred-produkcie. Určite, keďže išlo o nezávislý film, musela som plniť viacero úloh, napríklad aj ako script supervisor (dohľad nad súdržnosťou filmu, kontinuitou scén, kostýmov… pozn. redakcie). Do budúcna v prípade réžie sa však budem venovať maximálne dvom rolám. Ale natáčanie ako také išlo veľmi ľahko. Trvalo 20 dní plus uvádzacie zábery. Mala som skvelý tím v Thajsku, bez ktorého by to nebolo možné. Veľmi mi pomohol aj ko-producent Randy Kalsi, ktorý navyše na tomto filme robí hudobnú post-produkciu.

Horormagória: Ako herečka máš skúsenosti s rôznymi šikovnými režisérmi. Dal ti niektorý z nich vzácne rady alebo si sa držala vlastného inštinktu? Dávala si hercom možnosť prispieť k tvorbe?

Katrina Grey: Ja som tento scenár napísala priamo na hercov, ktorí sú vo filme, resp. som ich mala na mysli pri písaní scenáru. Vďaka Bohu boli všetci dostupní aj na natáčanie, takže to pekne vyšlo. Áno, priestor na prejavenie sa som im dala. Pred natáčaním som mala dve stretnutia s každým hercom, prešli sme si celý scenár a robili zmeny. Improvizácia už byť nemohla, keďže bol scenár napísaný pomerne striktne tak, aby dával špecifický zmysel. Radu mi dal režisér Roel Reine, s ktorým som robila na filme Hard Target 2. Išlo však o radu do života. Povedal mi, že ak niečo chcem, nemám to odkladať, mám sa do toho pustiť a nemyslieť na to, či to viem alebo som pripravená. To sa mi aj vyplatilo.

Horormagória: Režisér fotografie je Yan Frame. Ako vyzerala táto spolupráca? Zhodli ste sa na vízii filmu takmer okamžite alebo ste sa vzájomne dopĺňali?

Katrina Grey: Dopĺňali sme sa, no mali sme spoločnú víziu. I napriek tomu by však bez neho film vyzeral odlišne. Spolupracovala som s ním od svojho prvého scenáru a určite budeme spoločne pracovať aj v budúcnosti.

Horormagória: Teraz, keď sa film nachádza v post-produkcii, ako by si opísala zážitok z réžie svojho debutu? Stretli ťa aj nejaké prekážky, ktorým si musela čeliť?

Katrina Grey: Prekážky boli asi tak, ako v každom jednom projekte. Ale nič, čo by sa nedalo prekonať alebo zmeniť. Keď už som sa rozhodla film zrežírovať, tak som sa aj snažila, aby všetko dopadlo dobre a tak ako malo. Ale napríklad, bola jedna scéna, ktorú sme natáčali takmer 5 hodín. Až na konci sme zistili, že herečka mala na sebe nesprávny kostým. To nám pridalo ďalšie 3 dni natáčania, ale zároveň by som to nenazvala prekážkou, skôr bonusom. Okrem toho som ešte pred natáčaním musela vymeniť polovicu hercov, čo bol stresujúci moment. V konečnom dôsledku to dopadlo v môj prospech, keďže sa mi podarilo získať lepších hercov a dokonca aj thajskú celebritu. Všetko zlé je na niečo dobré.

Horormagória: Film sa natáčal v Thajsku, dalo ti toto prostredie vzácne skúsenosti do budúcna? Máš vysnívané miesto, v ktorom by si rada natočila svoj ďalší film?

Katrina Grey: V Thajsku žijem posledné 4 roky, takže to tam poznám najlepšie. Poznám lokality, ľudí a veľmi dobre sa mi aj natáčalo. Moje ďalšie dva filmy by som preto určite natočila opäť v Thajsku, aj kvôli prostrediu.

Horormagória: Tvoj film Daytime Nightmare je charakterizovaný ako psychologický thriller/horor. Synopsa hovorí o Lucy, ktorej život sa zmení po tom, čo sa jej vlastná myseľ obráti proti nej samej. Môžeš nám o filme povedať viac? Na čo sa môže divák tešiť?

Katrina Grey: Daytime Nightmare je natočený z uhla pohľadu hlavnej hrdinky Lucy a jej vnímania vlastnej reality. Lucy pohltia nočné mory. Dej neustále graduje, obsahuje zvraty a ku koncu divák nebude vedieť, čo je realita, čo skutočnosť nie je a či vôbec jestvuje možnosť rovnocenných realít. Divák sa rozhodne nudiť nebude.

Horormagória: Ako prebiehal tvoj kreatívny proces pri vytváraní konceptu deja a následného prenesenia na scenár? Inšpirovala ťa tvorba tvojich obľúbených filmárov resp. ťa inšpirovali konkrétne diela?

Katrina Grey: Film je viacmenej autobiografia. Ešte som o tom nehovorila verejne a zatiaľ len veľmi málo ľudí vie, že film je založený na mojich nočných morách. Svoje nočné mory som do detailu napísala do scenára a následne ich vytvorila spolu s hercami. Takže ide o skutočné nočné mory. Má ich mnoho ľudí a možno sa v nich viacerí aj nájdu. Chcela som sa tak priblížiť divákom. Mám rada psychologické thrillery a horory, i keď sa pri nich bojím. Filmov, starých či nových, pozerám veľa a často, takže sa nimi inšpirujem. Samozrejme aj nočnými morami, ktorých mávam požehnane. Sú strašidelné, pekné a kreatívne, takže aj preto som sa z nich rozhodla urobiť film.

Okrem toho som chcela ukázať svoj herecký talent a schopnosti ako producentka – vytvoriť vlastný film, napísať ho, zahrať si v ňom a zrežírovať ho. Je to však len začiatok. Mám v pláne natočiť viacero filmov, v ktorých si zahrám aj hlavnú úlohu.

Horormagória: Od februára budúceho roka ťa čaká skúška ohňom – turné po filmových festivaloch. Aké máš očakávania, čo by si považovala za úspech a kde tvoj film budeme môcť vidieť?

Katrina Grey: Ja by som sa veľmi potešila, keby svoj film stihnem dostať do Cannes. Potom však Sundance, Toronto, Raindance, Frightfest London Film Festival, Bussan Film Festival a American Film Market. Na tieto mierim, no veľmi by som bola rada, keby sa film dostane do Karlových Varov a na Venice.

Horormagória: Po premietacích úspechoch tvojho debutu máš nejaké konkrétne plány,kam bude tvoja profesionálna kariéra smerovať? Ďalší vlastný filmový projekt alebo nejaká kolaborácia? Máš už v šuplíku ďalší scenár, ktorý by si rada priviedla k životu?

Katrina Grey: Teraz pracujem na scenároch k projektom Deathless Realm, Unforgotten Legend, Hostel Paradise a Ulterior Order. Niektoré sú horory, ďalšie akčné thrillery. Postupne ich píšem jeden za druhým. Momentálne som v procese hľadania producentov a investorov.

Horormagória: Blíži sa Halloween. Ako plánuješ stráviť tento sviatok?

Katrina Grey: Plánujem ísť na niekoľko networking eventov. Inak nič špeciálne, chcem si však pozrieť nový film Halloween, takže som zvedavá a veľmi sa teším.

Katrinu Grey môžete sledovať na Facebooku, Instagrame a Twitteri. Daytime Nightmare môžete sledovať na FB.

Zábery z natáčania:

Plagát: