Preskočiť na obsah

Príbeh vegetariánky, ktorá prišla na chuť ľudskému mäsu

Ľudské mäso je najlepšie za surova. Nahé a chladené, minimálne podľa Julie Ducournau a jej debutu Raw.

Kanibalizmus je vďačnou témou hororu už niekoľko desaťročí. Blood Feast (1963), The Man From the Deep River (1972), Cannibal Girls (1973), Cannibal Holocaust (1980), Eaten Alive! (1980), Cannibal Ferox (1981) až po We Are What We Are (2013), či Green Inferno (2013) je niekoľko ukážkových kusov žánru, ktorý má vďačnú fanúšikovskú základňu a zároveň má predajnú hodnotu šoku pre ľudí, ktorí bežne tieto filmy nevyhľadávajú.

Aj napriek svojej zdanej priamočiarosti môžeme v kanibalistických filmoch nájsť všetko od koncertu brutality, erotiky až po socio-politické komentáre k sexizmu, rasizmu, globalizmu, či k triednemu systému. To, čo predviedla talentovaná Francúzka Julia Ducournau vo svojom režisérskom debute Raw je pravdepodobne žánrovým vrcholom.

Raw sa zrodil z francúzsko- belgickej produkcie na ktorej čele stála Julia Ducournau s talentom, ktorý svieti na každom jednom centimetri filmu. V roku 2011 získala cenu Petit Rail d’Or na festivale v Cannes za svoj krátky film Junior. Za kanibalistický Raw získala ocenenie FIPRESCI na filmovom festivale v Cannes v roku 2016 a taktiež získala cenu Sutherland na filmovom festivale v Londýne v roku 2016 za najoriginálnejší a najvynaliezavejší debut.

V Raw budeme sledovať Garance Marillier, mladú vegetariánku a jej prvé kroky na veterinárnej škole. Začiatok školy je hlavne pre prvákov vždy náročný, čomu má pomôcť imatrikulácia a zvláštny tradičný rituál, ktorý spočíva v degustácii mäsa. Garance, ako vegetariánka po tomto zážitku začne pociťovať isté zmeny a jej neudržateľná túžba po mäse začne ovládať každú časť jej života.

Raw si plní úlohy šoku a brutality na jednotku až tak, že na filmovom festivale v Toronte v roku 2016 diváci počas premietania odpadávali. Okrem toho však ide o sondu do psyché dospievajúcej ženy, ktorá sa stane „obeťou“ túžob, vnútorných rozporov, vlastnej sexuality a spoločnosti do ktorej bola vrhnutá.

Vo filme si zahrali Garance Marillier, Ella Rumpf, Rabah Nait Oufella, Laurent Lucas, či Jean-Louis Sbille.

Raw vyjde 15. marca tohto roku.

Nový necenzúrovaný trailer: