Prehistorický žralok si pochutná na ľudskom mäse vo filme The Meg

Čeľuste Meg vás dostanú.

Creature horror (creatue feature, v niektorých prípadoch presnejšie natural horror) je veľmi bohatý subžáner, však len nedávno film The Shape of Water od Guillerma del Tora vyhral dokonca Oscara za Najlepší film. I keď je minimálne pre nás tento subžáner synonymný zväčša s príšerami a zlatou érou Universal Monsters, filmy ako The Birds od Hitchcocka, Jaws od Spielberga, Piranha od Danteho, The Shallows od Collet-Serru alebo 2-Headed Shark Attack od C. Raya držali tento podžáner dlhodobo v mainstreame.

Novým prírastkom bude sci-fi akčný horor The Meg, v ktorom bude oceán a civilizáciu ohrozovať prehistorický „vymretý“ žralok Megalodon. Ten podľa niektorých odhadov mohol dorastať až do dĺžky cez 20 m a jeho zúbky mali skromných 18 cm. The Meg je filmovou adaptáciou románu Meg: A Novel of Deep Terror od Stevea Altena, ktorého Meg-a knižná séria pozostáva dokopy zo siedmych častí.

Vo filme uvidíme profesionálneho potápača a bývalého námorného kapitána Jonasa Taylora, ktorý je vyslaný do podmorského komplexu Mana One Research Station v Tichom oceáne pri pobreží Číny. Tento komplex je súčasťou medzinárodnej vedeckej a prieskumnej misie. Jonas bol na toto miesto vyslaný z dôvodu jeho nefunkčnosti a tak celá posádka vrátane jeho bývalej manželky zostala na dne.

Prieskumný komplex však ohrozuje niečo omnoho desivejšie. Za útok zodpovedný za zlyhanie techniky totiž nemôže nič iné ako prehistorický Megalodon, ktorý mal vyhynúť pred vyše 2 mil. rokmi.

Jonas Taylor sa však s touto kreatúrou už raz stretol, a to pred 5 rokmi v Mariánskej priekope, kde zahynul celý jeho tím. Nikto vtedy jeho rečiam o žijúcom Megalodone neveril. Tentokrát o jeho slovách nebude nikto pochybovať.

O filmovej adaptácii Meg: A Novel of Deep Terror sa hovorí už od roku 1997. Keď práva držala produkčná spoločnosť New Line Cinema, šepkalo sa dokonca o spomínanom režisérovi Guillermovi del Torovi. Pre zmenu v roku 2015 sa zase spomínalo meno Eliho Rotha (Cabin Fever, Hostel). Na režisérsku stoličku si nakoniec zasadol Jon Turteltaub, ktorý je zodpovedný za celú filmovú sériu National Treasure (Lovci pokladov). Jon pracoval zo scenáru Deana Georgarisa, Jona Hoebera a Ericha Hoebera.

V The Meg si zahrali Ruby Rose, Jason Statham, Rainn Wilson, Robert Taylor, Cliff Curtis, Bingbing Li, Jessica McNamee, Masi Oka, Ólafur Darri Ólafsson, Page Kenedy. Shuya Sophia Cai a ďalší.

Film je z produkcie Apelles Entertainment, Flagship Entertainment Group, Gravity Pictures a Maeday Productions. V českých a slovenských kinách uvidíte The Meg 9. augusta (srpna) tohto roku, a to vďaka distribučným spoločnostiam Continental Film a Vertical Entertainment v Česku.

Trailer:

Zábery z filmu:

Plagát: