Pennywise z filmu To na omylom uniknutej fotografii

Pennywise na vymazanom zábere.

Filmová adaptácia Kingovho To od A. Muschiettiho sa stala historicky najziskovejším hororom v histórii a v súčastnosti v kolónke Box Office svieti takmer 700 mil. USD. Pokračovanie s pracovným názvom To: Kapitola II vyjde až 6. septembra v roku 2019, no už v tomto januári sa fanúšikovia budú môcť pokochať špeciálnym vydaním, ktoré bude obsahovať odstránené zábery a bonusové scény.

Keďže majitelia digitálnych verzií (najmä v Austrálii) už prístup k tejto verzii majú, internetom sa začali šíriť rôzne zaujímavé zábery. Jeden záber sa však objavil len na krátku chvíľu.

Fotograf Brooke Palmer sa venuje kinematografickému fotografovaniu už dlhú dobu. Bol dvorným fotografom pri seriáloch Hannibal, Hemlock Grove a pri filme SAW VII. Jeho vlastná webová stránka v kategórii „Work“ obsahovala galériu s názvom IT. V nej sa objavil jeden skutočne zaujímavý a doteraz nevydaný záber. I napriek tomu, že ide o jeho tvorbu, galéria filmu IT z jeho webu zmizla (minimálne do momentu písania tohto článku) a s ňou aj fotografia, ktorá celé vynútené vymazanie zrejme spôsobila.

Lenže všetci vieme, že ak sa niečo objaví na internete, už to z neho nikdy nezmizne. To je aj prípad fotografie, na ktorej sa nachádza entita To v doteraz nevidenej podobe.

Keďže ste na tento článok klikli, sme si vedomí toho, že ste fotku už videli, preto ju dáme na záver článku a teraz si povieme o tom, čo sa na nej vlastne nachádza. Čitatelia románu si totižto na žiadnu takú scénu vôbec nespomínajú. Prečo?

Odpoveď je veľmi jednoduchá; táto scéna sa totiž nenachádza v románovej predlohe.

Na fotografii môžeme vidieť entitu To v diabolsky červenej farbe a v humanoidnej podobe. Vo filme ste mohli vidieť, že entita To sa v meste Derry nachádza veľmi dlho. Je dokonca súčasťou historických ilustrácií mesta. Ak ste čítali knihu, tak viete, že prvých usadlíkov mesta Derry navštívila entita To v roku 1740 a po troch rokoch teroru zmizlo až 300 obyvateľov Derry.

Uniknutá fotografia sa spája práve s touto udalosťou. V prvom koncepte scenára z roku 2015 sa totižto spomína príchod To do mestečka Derry. Keďže entita To mení podobu na všetko, čo naháňa strach, v tomto prípade sa prispôsobila strachom doby a prevzala formu diabla príp. démona. To navštívilo jednu z rodín a požiadalo matku o obetovanie jej dieťaťa. Po odmietnutí sa To pokúsilo o obchod: dostane (zje) dieťa alebo zožerie celé mesto. Asi viete, ako to celé dopadlo.

Podľa dostupných informácií sa táto scéna mala nachádzať v prvom filme, no nakoniec sa ju rozhodli použiť až v druhej kapitole, ktorá sa bude orientovať na pôvod To. Avšak už aj v prvom filme bolo vidieť isté napojenia na túto scénu. Medzi ne patrí aj finálna scéna, kde Pennywise skúša obchodnícky získať a udržať si Billa.

Románových puristov to možno nahnevá, keďže veľmi dobre vedia, prečo dospelí „nevidia“ To, no na druhej strane treba uznať, že forma „prvotného hriechu“ mihnutia okom nad detským utrpením znie veľmi zaujímavo.

Všetky spomenuté informácie sú len domnienky a nie je jasné, čo nakoniec v druhom filme bude. Jednou z teórií je aj tá, že ide o natvrdo vymazanú scénu, ktorú sa rozhodli nepoužiť pre prílišnú brutalitu a možnú kontroverziu. Predsa len, jedenie mimina nie je žiadna sranda a už sme v minulosti spomínali, že jemnejšie drsné scény (viď. dieťa so zlomenou chrbticou a so zjedenými nohami) sa do finálnej podoby filmu nedostali, aby zaujal čo najväčšie publikum.

Budeme si tak musieť počkať na september roku 2019. Dovtedy môžeme dúfať a hádať.

Fotografia: