Preskočiť na obsah

Pennywisa si v dvojke IT zahrá sám Stephen King

Stephen King ako Pennywise?

Minulý rok prekvapil mnohých hororových i nežánrových fanúšikov film IT (To), adaptácia rovnomenného románu Stephena Kinga, ktorý pôvodne vyšiel v roku 1986. Ako väčšina Kingových diel, i toto sa veľmi rýchlo dočkalo teraz už legendárneho televízneho pretvorenia v podobe minisérie v roku 1990. V tejto adaptácii sa v úlohe entity IT (To) a ikonicky vo forme tancujúceho klauna Pennywisa predstavil Tim Curry.

Práve zmena na klaunovom tróne bola hlavnou témou mnohých diskusií ohľadom novej filmovej verzie To. „Kto sa vyrovná T. Currymu?“ pýtali sa málokedy skeptickí hororoví fanúšikovia. Rolu nakoniec dostal Bill Skarsgård, známy pre svoj herecký talent a hypnotizujúci hlboký pohľad.

Ten nakoniec prilákal celosvetovo viac ako 565 mil. eur, vďaka čomu sa film IT stal najziskovejším hororom všetkých čias. Nejeden by povedal, že išlo o enormný úspech na všetkých frontoch. Jeden človek mal však výhrady – Stephen King.

Stephen King mal výhrady voči Billovi Skarsgårdovi od úplného začiatku. Ako vlastník práv k románu IT (To), King mal s produkčnou spoločnosťou New Line Cinema dohodu o odsúhlasení hercov pre jednotlivé charaktery. S detskými predstaviteľmi nemal jediný problém, no Billa pri natáčaní konštante opravoval.

„Vykúkal spoza kameramanov, rozhadzoval rukami, ceril zuby a diabolsky sa smial…“ spomína na svoju skúsenosť Bill Skarsgård. Stephen King sa k situácii odmietol vyjadriť, no jeho manželka Tabitha priznáva, že to k jeho povahe sedí. „Stephen si myslel, že si Pennywisa zahrá v prvom filme. Veril, že len on vie najlepšie vyjadriť komplikovanosť entity To a absurdnosť Pennywisa. Vzadu za domom máme vo vlastníctve jazero a v jeden deň ho Stephen celé preplával, predstierajúc, že je Gill-Man z filmu Netvor z Čiernej lagúny. Do domu vrazil v plavkách, celý mokrý a kričal, že ho napadla Korytnačka„.

Tabitha však pokračovala v lovení spomienok. „Vrámci podpory charty detskej nemocnice Barbara Bush Children’s Hospital tu v Maine, sme si pripravili deň plný zábavy pre choré detičky. Stephen si myslel, že bude skvelý nápad schovať sa v skrini a kričiac z nej vyskočiť, navlečený v kostýme klauna. Keď sa skupinka približne desiatich detí rozplakala, Stephen sa rozosmial a vysokým tónom ziapal, že sa napije ich strachu a pľúca im naplní héliom, aby sa pekne vznášali.“

Bizarné správanie však nesúvisí s vekom majstra hororu. Podľa manželky sa vždy snažil získať hlavné úlohy vo všetkých filmových adaptáciách jeho diel. „Stephen chcel hrať bernardína Cuja. Myslím, že to bolo niekedy v osemdesiatych rokoch. Vlastnili vtedy starší model Buick Electru. Požadoval, aby som sa zamkla v aute. Následne vyskočil na kapotu a začal po mne vrčať. O tom, že sa na rolu nehodí ho presvedčil až režisér L. Teague. Údajne by kostým nevyzeral realisticky. King bol sklamaný, ale ustúpil.“

Stephen sklamaný odmietnutím však dostal nový nápad, zahrať si auto v adaptácii Christine. „Neviem, čo mu to napadlo…“ rozhovorila sa Tabitha “ … keďže hrať úlohu auta bolo absurdné, Stephen sa rozhodol nahovoriť jeho hlas. Niečo ako v seriáli Knight Rider. Bol ním posadnutý. John Carpenter mu nakoniec dohovoril s tým, že Christine je ženské meno. Teraz sa na tom už len spolu s manželom smejeme.“

Po viacerých neúspechoch je tak jasné, že Stephen King dostane to, po čom vždy túžil. Pod hrozbou verejnej anti-kampane proti pokračovaniu It: Chapter 2, ktoré má vyjsť v septembri roku 2019, sa režisér Andy Muschietti rozhodol nerobiť problémy a Kingovi dať rolu Pennywisa. „CGI to zachráni. Je mi len ľúto Billa Skarsgårda…“ so zarmúteným hlasom vyjadril svoj postoj Muschietti.

Tak či onak, úspech pokračovania je ohrozený. Bill Skarsgård si rozhodne získal fanúšikov na svoju stranu. Zvykať si na nového Pennywisa nebude jednoduché, ale možno nakoniec Stephen King všetkých prekvapí. My sa rozhodne tešíme na autentický prejav majstra hororu.