Preskočiť na obsah

Paranoja alebo skutočný teror? Horor Unsane je jazdou šialenosti

Sane alebo Insane v horore Unsane?

Zažili ste niekedy ten nepríjemne zakrádajúci sa pocit, že vás niekto alebo niečo sleduje? Kráčali ste po tmavej uličke a za vami ste počuli ťažké kroky zosynchronizované s tými vašimi? Bývate v dome resp. na prvom poschodí paneláku a každé zastavenie plynulého kráčania v sebe nesie potenciál nezvaného hosťa nazerajúceho do vašej izby? A čo ten pocit, keď sa vám vôbec nedá zaspať, pretože každé sklopenie očných viečok so sebou nesie paranoidný pocit toho, že nad vami „niečo“ stojí?

Brrrrr! Desivé! No nič nie je strašidelnejšie ako to, keď vás niekto dlhodobo prenasleduje na každom jednom kroku a popritom vám posiela zúfalé smsky. Je jedno, či daného človeka zablokujete, či mu dáte najavo nervozitu z jeho správania. Vždy je na tom (ne)správnom mieste, aby sa vám pripomenul.

Podobnou situáciou si prechádza mladá žena, ktorú stvárňuje renomovaná herečka Claire Foy zo seriálu The Crown.  Muž menom David jej absolútne nedáva vydýchnuť a hraničí to s obťažovaním. I napriek rozhodnutiu zablokovať ho na všetkých sociálnych sieťach máva neustále pocit, že jej je za pätami. Je na tom dokonca až tak zle, že jeho prítomnosť cíti takmer na každom jednom mieste, kde sa ocitne. Jeho tvár vidí i tam, kde vôbec nie je. Začne si preto uvedomovať, že strach, paranoja a nové prostredie mesta z nej vyťahujú to najhoršie a bude dobrý nápad nechať si poradiť v miestnom behaviorálnom centre.

Keď však príde do obrovskej budovy a vyplní potrebné papiere, proti jej vôli ju hospitalizujú na psychiatrickej liečebni. K ničomu nedala súhlas, no všetci naokolo sa tvária, akoby jej robili službu. Najhoršie je však to, že svojho osobného sliediča začne vídať aj v priestoroch psychiatrickej liečebne.

Ide o prejavy jej nedokonalého mentálneho zdravia alebo sa stala obeťou niečoho skutočne hrôzostrašného? Stojí za všetkým jej sliedič?

Za filmom Unsane stojí slávny režisér Steven Soderbergh, ktorého môžete poznať pre filmy ako Ocean’s Thirteen, Magic Mike, Behind the Candelabra a pre seriály Gray’s Anatomy či The Knick. O scenár sa postarali Jonathan Bernstein a James Greer. Vo filme si zahrali Claire Foy, Aimee Mullins, Erin Wihelmi, Juno Temple, Colin Woodell, Joshua Leonard a iní

V čom je  Unsane pomerne výnimočný, je fakt, že bol kompletné natočený pomocou mobilného zariadenia iPhone. Snáď vás Unsane inšpiruje k vlastnej hororovej tvorbe.

Unsane je z produkcie Extension 765 a New Regency Productions a vyjde 23. marca tohto roku.

Trailer:

Zábery z filmu:

Plagát:

Značky: