Preskočiť na obsah

Oscarová Helen Mirren stvárni záhadnú Sarah Winchester v pripravovanom horore od bratov Spierigovcov

Helen Mirren si zahrá tajomnú Sarah Winchester vo filme Winchester.

História je plná záhadných udalostí, nejasných prípadov a legiend, ktoré počas svojho dlhovekého života nabrali lesk možnej reálnosti. Jedná vec je paranormálny príbeh ku ktorému je nutné mať dávku fantázie a viery, aby ho človek mohol brať vážne, a druhá vec je mať prípad, ktorý je zvláštny a enormne zaujímavý i bez supernaturálneho elementu.

Presne takým úsekom histórie je aj príbeh o Sarah Winchester. Sarah Winchester, za slobodna Sarah Pardee, sa v roku 1840 narodila do rodiny bohatých pomerov. Ako v tej dobe bývalo zvykom, v roku 1862 si ma muža vzala Williama Winchestra, syna Olivera Winchestra, ktorý založil zbrojársku firmu známu pre výrobu pušiek Winchester.

V roku 1866 sa páru Sarah a Williamovi narodila dcéra Annie Pardee Winchester. Tá však o niekoľko týždňov zomrela na chorobu zvanú marazmus resp. nutričný marazmus, čo je forma malnutrície. Marazmus charakterizuje nedostatočné množstvo živín, hlavne proteínov a sacharidov. Tento zdravotný stav môžu spôsobiť aj vírusy, baktérie a iné infekčné ochorenia.

V roku 1880 zomrel Oliver Winchester a svoju slávnu firmu prenechal synovi Williamovi. Ten sa však nakazil tuberkulózou a zomrel pár mesiacov po smrti otca v roku 1881.

A od tohto momentu histórie sa začali diať zvláštne veci. Podľa legendy Sarah navštívila bostonského spiritualistu Adama Coonsa, ktorý jej povedal, že rod Winchestrovcov je prekliaty a posadnutý dušami obetí, ktoré padli pred hlavňami pušiek Winchester. Malo to vysvetliť zvláštne úmrtia. Adam Coons jej mal odporučiť, že ak chce žiť, musí sa odsťahovať na západ a začať stavať dom bez toho, aby niekedy prestala. Ak by prestala stavať dom, pridala by sa k svojmu manželovi a dcére. Jej životopisec však túto legendu odmieta.

Je však faktom, že v roku 1884 sa odsťahovala do Kalifornie spolu s jej sestrou a neterou. V San Jose kúpila farmársky osem izbový dom a začala stavať. Sarah Winchester údajne prirábala nové izby a miestnosti po celých 38 rokov až do jej smrti v roku 1922, i keď niektorí historici tvrdia, že tam boli isté pauzy. Údajne sa v dome nachádzalo až 500 rôznych miestností, no aj pre neustále prerábanie sa zachovalo „len“ 161 izieb. Dom, známy aj ako Winchester Mystery House, je však záhadný pre rôzne slepé uličky, schody končiace v strope, či dvere, ktoré vedú jedine tak k nešťastnému pádu na chodník. Mnohé zvláštnosti sa historici snažili vysvetliť zemetrasením v roku 1906 po ktorom zostala Sarah uväznená v jednej z jej miestností. Nariadila teda, aby sa predná časť domu nedorábala. Ostatní si myslia, že chcela blúdiace duše zmiasť.

Pochopiteľne, najpopulárnejšou teóriu je práve tá spirituálna a že to Sarah naozaj robila z dôvodu uniknutia pred kliatbou a uspokojenia duchov. Iní zase tvrdia, že to bol jej mechanizmus vyrovnania sa so stratou jej manžela a dcéry. Stavanie ju držalo zamestnanú a neustála prítomnosť pracovníkov jej pomáhala. Niektorí tvrdia to, že Sarah jednoducho fascinovala architektúra. Sú aj takí, podľa ktorých bola Sarah naozaj posadnutá, ale viac nejakou mentálnou poruchou, ktorá v nej túto obsesívnu kompulziu stavať vyvolávala.

Nech už je pravda kdekoľvek, životný príbeh Sarah Winchester je smutný, zvláštny a v konečnom dôsledku aj desivý. Úplne ideálny na hororové filmové spracovanie. Toho sa dočkáme v roku 2018 od režisérskych súrodencov Spierigovcov, ktorí sú zodpovední za filmy Undead (2003), Daybreakers (2009), Predestination (2014) a Saw: Legacy (2017). Podľa režisérskeho dua sa diváci môžu tešiť na strašidelný príbeh plný emócií.

Postavu Sarah Winchester stvárni oscarová Helen Mirren pri ktorej vybrať pár filmov na prezentáciu je kariéry by bolo urážkou.

To sú zatiaľ všetky dostupné informácie, no už teraz sa tešíme na horor s oscarovou herečkou v hlavnej úlohe.