Preskočiť na obsah

Originálny horor od tvorcov Grave Encounters chce oživiť zombie subžáner

Originálny zombie horor It Stains the Sands Red od tvorcov Grave Encounters.

Subžáner zombie patrí medzi najtrvácnejšie plody hororu. Aj napriek tomu, že vo svete kinematografie sa pojem zombie vyskytol už v roku 1932 vďaka filmu White Zombie a neskôr v roku 1943 skrz horor I Walked With a Zombie, skutočných mŕtvolných navrátilcov s kanibalistickými chúťkami priniesol až legendárny George A. Romero so svojim ikonickým snímkom Night of the Living Dead v roku 1968. Vo filme samotnom sa termín „zombie“ vôbec nevyskytuje, nahrádzajú ho pomenovania „living dead“ a „ghoul“, no práve tento hororový film dal milovaným zombíkom podobu, akú teraz poznáme.

Zombie subžáner si ide svojim rýchlym tempom od svojho počiatku. Okrem ostatných klasík G.A. Romera (Dawn of the Dead, Day of the Dead, Land of the Dead, Diary of the Dead, Survival of the Dead) sa na plátne vyskytli úspešné filmy ako Return of the Living Dead (1985), Braindead (1992), 28 Days Later (2002), Shaun of the Dead (2004), Zombieland (2009), Dead Snow (2009), či World War Z (2013).

I napriek filmom, komiksom a literatúre, je jedným z najväčších zombie fenoménov seriál The Walking Dead, ktorý sa pripravuje už na svoju ôsmu sériu.

Viacerí kritici však považujú zombie subžáner ako už niekoľkokrát vypratý a neponúkajúci nové elementy, ktoré by tento subžáner koncepčne oživili.

Práve o to sa bude snažiť zaujímavý hororový film It Stains the Sands Red od Colina Minihana a Stuarta Ortiza, ktorí stoja za filmami Grave Encounters (2011), Grave Encounters 2 (2012) a Extraterestrial (2014).

Spoločne sa vo svojom novom projekte zahrávajú so stereotypom pomalých živých mŕtvych z ktorých možno opadá akýsi element intenzívneho strachu. V It Stains the Sands Red budeme sledovať príbeh Molly, ktorá sa ocitne vo víre zombie apokalypsy. Spolu s (okrem iného) kamarátom Nickom sa rozhodnú pre útek, no po krátkom čase svojim autom zapadnú do piesku a ocitnú sa úplne sami v púštiach neďaleko Las Vegas. Teda, aspoň si mysleli, že sú sami.

Všimnú si, že ich prenasleduje jeden vytrvalý zombie. Molly zostane po nečakanom incidente úplne sama a živá smrť jej nedá pokoj. I keď si dokáže vytvoriť náskok, predsa len je medzi nimi jeden rozdiel. Zombie nepotrebuje spánok a oddych.

Unavená Molly na pokraji svojich síl sa ocitne v situácii z ktorej niet úniku. Púšť je obrovská, prázdna a s ľudskou pomocou v nedohľadne. Keď už začne rezignovať a veriť v aspoň minimálnu šancu na prežitie zoči voči prenasledovateľovi, okolo nej sa zhromaždí veľká masa živej mŕtvolnosti.

Dej v It Stains the Sands Red je však aj jednou veľkou metaforou a skrýva v hororovom žánri ojedinelú hĺbku. Aj vďaka tomu si zo svojej festivalovej púte film odniesol skvelé hodnotenia, recenzie a cenu z Midnight X-Treme festivalu.

Vo filme si zahrali Brittany Allen, Juan Riedinger, Merwin Mondesir, Kristopher Higgins, Andrew Supanz, Michael Filipowich, Nico David, Dylan Playfair.

Film vyjde 28. júla na webe a 26. septembra na DVD.

Trailer:

Zábery z filmu:

Plagát: