Preskočiť na obsah

Očakávaná Suspiria v hypnotickom traileri

Mama sa o vás postará.

Keď v roku 1977 vyšla Suspiria, režisér Dario Argento už kráčal po svojej ceste slávy. Dokázal to so svojimi filmami The Bird with the Crystal Plumage (1970) alebo Deep Red (1975). No bola to práve šialená Suspiria, pre ktorú je doteraz považovaný za génia. Argento bol majster žánru giallo, no v roku 1977 si vytvoril vlastný subžáner.

Suspiria je príbeh o mladej Američanke, ktorá príde študovať do prestížnej nemeckej tanečnej akadémie. Akadémie, ktorá v sebe skrýva tajomné, hrôzostrašné a krvavé tajomstvá. Temný príbeh vyrozprávaný v sýtych farbách technicoloru, zabalený do nezabudnuteľnej kinematografie a cez repráky hrajúcej hudby od kapely Goblin (ktorou sa inšpiroval John Carpenter), je tak svojský a štýlový, že je takmer nemožné ho napodobniť.

I napriek tomu sa prvý pokus o remake Suspirie uskutočnil v roku 2008. Na režisérsku stoličku si mal sadnúť David Gordon Green (Halloween, 2018). Bohužiaľ, problémy s financovaním zapríčinili predčasný koniec. Až v roku 2015 prišiel druhý a posledný pokus. Režisér Luca Guadagnino oznámil jeho nový projekt s názvom Suspiria.

Dario Argento natočil film, ktorý je rozprávkovou nočnou morou a nezabudnuteľným zážitkom. Keď sa dozvedel, že sa chystá remake, nebol zrovna nadšený. Totožný film s tým jeho by bol len kópiu. Prerábka s inou atmosférou by zas nebola Suspiria. Pravda, takto pyšne by sa o svojich filmových deťoch vyjadril asi každý, no v tomto prípade to dáva zmysel. Suspiria je dielo, v ktorom do seba zapadli všetky drobné dieliky skladačky. Snažiť sa napodobniť film so statusom ikony je naozaj odvážne.

Pre Lucu film Suspiria znamenal vždy príliš veľa na to, aby svoj remake nazval skutočnou „prerábkou„. Sám sa vyjadril, že pôjde o podobný príbeh, no s úplne inou atmosférou. Vraj sa film vydá inými cestami. Tak, aby nebol kópiou a tak, aby nepošpinil meno originálu. Ukázať šialenú silu materstva, taký bol plán. Nečudo, veď originálna Suspiria je prvým dielom tzv. Materinskej trilógie. Suspiriu dopĺňajú filmy Inferno (1980) a The Mother of Tears (2007).

Do novej Suspirie sa mu podarilo získať zvučné mená ako Tilda Swinton, Dakota Johnson, Chloë Grace Moretz, Mia Goth či Jessica Harper, ktorá stvárnila postavu Suzy Bannion v pôvodnom filme. Scenár napísal David Kajganich.

Luca Guadagnino a štúdio Amazon Studios na CinemaCone ukázali pár scén. Boli brutálne, odporné, krvavé, groteskné a stále štýlovo zladené s každým elementom v danej scéne.

Luca Guadagnino a Amazon Studios skúsili vzdať poctu ikonickému tvorcovi a legendárnemu filmu. Nová Suspiria je iná, svojská a robená s láskou. Vidieť to aj v samotnom traileri. Tak si ho užite.

Suspiria vyjde 2.11.2018.

Trailer:

Zábery z filmu:

Plagát: