Nové Kukuričné deti a úder Stephena Kinga

Kukuričné deti sú…späť?

V Horormagórii sa snažíme objektívne oslavovať každý jeden príchod hororového filmu a len naozaj, naozaj zriedkavo vyjadríme skepticizmus alebo znechutenie či už nad trailerom alebo nad samotnou originalitou filmu. Výraznejšie sme sa zahryzli do krku Hellraisera ešte minulý rok a teraz to budeme musieť urobiť znovu. Prečo to spomíname? Pretože oba filmy majú rovnakého menovateľa – Dimension Films.

Či už sa bavíme o Dimension Films ako o „samostatnej jednotke“ (súčasť The Weinstein Company) alebo produkčnej spoločnosti kedysi pod slávnym Miramaxom, ako hororoví fanúšikovia máme čomu ďakovať. Či už ide o filmovú sériu Scream, Scary Movie, Hellraiser, do roku 2015 aj Halloween, spoločnosť Dimension Films mala prsty vo viacerých klasikách, minimálne vo forme vlastnenia práv. Apollo 18, 1408, Dark Skies, The Amityville Horror (2005), Black Christmas (2006), Dimension Films sa ako produkčná a distribučná spoločnosť snažila udržiavať legendárne tituly a zároveň produkovať vlastné filmy. V roku 2008 vznikol dokonca label Dimension Extreme pre podporu nezávislého hororu. Nič teda nie je čiernobiele, no Dimension Films má aj svoju temnejšiu stránku.

Aby si Dimension Films mohla udržať práva k viacerým filmovým sériám, musí produkovať filmy v istom časovom úseku. Najtragickejšie si to odniesla séria Hellraiser v roku 2011, od čoho sa dištancoval aj autor knižnej predlohy Clive Barker. V tomto roku vyjde Hellraiser: Judgment a to z rovnakého dôvodu- udržanie si práv.

Rovnaká je aj súvislosť s Kukuričnými deťmi resp. so sériou Children of the Corn. Ak neviete, tak Children of the Corn (Kukuričné deti) je ako séria založená na originálnej poviedke s rovnomenným názvom od Stephena Kinga. Kingova poviedka vyšla pôvodne v časopise Penthouse v roku 1977 a v roku 1978 ako súčasť zbierky Night Shift. V roku 1984 vyšla prvá filmová adaptácia, ktorá si rýchlo získala kultový status. Aj samotný King bol spokojný. S čím King spokojný už nebol, sú všetky ostatné filmy zo série. V roku 2018 ich bude dokopy 10.

Predsa len, poviedka Kukuričné deti je klasický King. Drobné mestečko Gatlin v Nebraske je domovom detského kultu, ktorý vyvraždil všetkých dospelých a každý člen po dovŕšení 19. roku života skončí mŕtvy. Kukuričné deti jednoducho nemusia dospelých. Vyprodukovať z tohto námetu 10 filmov priemernej kvality je Božia robota, no stratiť práva k produkcii filmových diel s menom Stephen King nacapeným na reklamných materiáloch nikto nechce a na kvalitu nikto nedbá. Posledný film Children of the Corn: Genesis z roku 2011 má na Rotten Tomatoes hodnotenie len 10%.

Tu však prichádza menší problém. Stephen King v roku 2016 oficiálne vypovedal licenčné práva pre svoje literárne diela The Dead Zone, Cujo, Creepshow, Children of the Corn, Cat’s Eye a Firestarter. Všetky tretie strany ako Dimension Films (resp. The Weinstein Company) prídu o práva na produkciu a US distribúciu filmov. Nie je žiadna náhoda, že i nová adaptácia románu Firestarter (Podpaľačka) vyjde (zrejme) ešte tento rok. Rovnako nie je náhoda, že i Kukuričné deti (Children of the Corn) prichádzajú s novým filmom. V septembri tohto roku totiž táto „výpoveď“ licenčných práv nadobudne platnosť a Stephen King sa stane jediným vlastníkom práv.

Aby sme boli fér, o novom filme Children of the Corn: Runaway sa šuškalo už v roku 2016, no ako sme už spomínali, tohtoročný dátum premiéry nie je žiadnou náhodou, ale kalkulovaným ťahom k zarobeniu drobných, kým sa dá a k prípadnému vyjednávaniu The Weinstein Company so Stephenom Kingom. Nejdeme sa tváriť, že rozumieme US právu a už vôbec nevieme, aké špecifické podmienky medzi oboma stranami vznikli počas akvizície práv, no tipujeme, že S. King tak skoro práva minimálne k Children of the Corn nepredá… a čo vieme garantovať s určitosťou je to, že ak sa tak stane, nebude to nový deal s Dimension Films resp. s The Weinstein Company.

Aby sme však napísali niečo o desiatom pokračovaní s názvom Children of the Corn: Runaway, film bude o Ruth, ktorej sa podarí utiecť pred detským vražedným kultom a stráviť 10 rokov v relatívnom pokoji so svojim synom. Kult však neodpúšťa a po Ruth si prídu milučké detičky.

O réžiu sa postaral John Gulager a o scenár Joel Soisson. Vo filme si zahrali Marci Miller, Blaine Maye, Lynn Andrews III, JR Hatchett, Jake Ryan Scott, Sara Moore, Gavin Taylor, Mary Kathryn Bryant, Corbin Tyler, Skylar Gardner, Cacky Poarch, Jillyan Blundell a iní.

Children of the Corn: Runaway vyjde 13. marca tohto roku.

Samozrejme, týmto článkom nechceme tvrdiť, že Children of the Corn: Runaway bude s istotou hrozný film. Išlo nám skôr o vykreslenie dôvodov, pre ktoré film vlastne vzniknúť musel.

Trailer:

Zábery z filmu:

Blu-ray covert: