Nové informácie o druhej časti hororu To (It)

Nové detaily o druhom filme To (It).

Ak ste čítali našu recenziu filmu To, tak dobre viete, že i napriek pomerne pozitívnemu hodnoteniu (7.4/10), sme mali mnoho výhrad voči tejto veľmi úspešnej filmovej adaptácii. Áno, naozaj veľmi úspešnej. Film To (It) počas víkendu zarobil $117.1 mil. v USA + $125 mil. vo zvyšku sveta. Ide o historicky najväčší víkendový zisk v Box Office pre hororový film. Preskočil aj Spider-Man: Homecoming.

Už od prvých začiatkov pre-produkcie v roku 2009 bolo jasné, že nová filmová adaptácia bude mať dve časti (kapitoly). Prvú, ktorá sa bude sústrediť na hrdinov klubu Smoliarov v detskom veku v rokoch 1988-1989 (oproti 50. rokom 20. storočia v románe) a druhú, ktorá bude mapovať príbeh dospelých hrdinov, ich návrat do mesta Derry a to všetko v súčastnosti.

Našimi najväčšími výhradami boli nedostatočné adaptovanie komplexnejšieho príbehu detí a spracovanie Pennywisa/To. Rozhodne nechceme naše kritické pasáže kopírovať priamo z recenzie, kto chce, môže si ju prečítať TU. No pripomenieme, že sa nám nepáčil nedostatočný priestor postáv Mikea, Bena, Stana a bitkárov.

Podľa informácií, ktoré sprostredkovali režisér Andrés Muschietti a producentka-manželka Barbara v rozhovore pre magazín EW, dostanú deti ešte viac priestoru. I napriek tomu, že pôjde primárne o príbeh dospelákov bojujúcich s To presne 27 rokov neskôr, návraty do detskej minulosti budú integrálne s adekvátnou minutážou a viacerými ikonickými scénami.

Nielenže detskí hrdinovia dostanú viac priestoru, ale aj nami vytknuté odignorovanie viacerých pasáži dostane svoju nápravu. Muschietti využije známy zhorený dom a jeho dymové výpary na spôsobenie „halucinácií“, vďaka ktorých klub Smoliarov čiastočne zistí pôvod entity To. A. Muschietti už má pripravenú scénu, v ktorej deti uvidia dopad mohutného ohňa na zem. Nepáčilo sa nám, že Pennywisova mimodimenzionálna veľkosť zostala v prvom filme absolútne mimo deja, je tak fajn, že pokračovanie zostane verné knižnej predlohe a svojou adaptáciou divákom odprezentuje „kreatúru“ To presne tak, ako si to Kingova fantázia zaslúži.

Veľmi pozitívnou správou je aj to, že postava dospelého Mikea dostane omnoho dôležitejšiu rolu. Samozrejme, v knižnej predlohe bol Mike v dospelosti taktiež veľmi dôležitý, no v druhej časti filmu To (It) sa z neho stane osoba s veľmi temnou dušou. 27 rokov strávil priam fanatickým zbieraním informácií o entite To a ako ju úspešne poraziť. Mike bude užívateľ psychotropných drôg, ktoré mu umožnia spoznať pravdu o Pennywisovi a spôsob, ako ho poraziť.

Je to celkom odvážny krok, nakoľko prvý film bol oproti románu značne scenzúrovaný. Je príjemné vidieť, že sa Muschietti nebál nahradiť v knihe zastaralý „indiánsko-obradný“ koncept niečim temnejším.

V recenzii sme taktiež lamentovali nad tým, že tzv. rituál Chüd sa nedočkal ani len zmienky, pritom o jeho existencii sa hrdinovia dozvedeli už počas detstva. Tento rituál súvisí s praxou využitia sily myšlienok a viery, čo je spôsob, ako ublížiť Pennywisovi, či ho dokonca zničiť. Prakticky ide o akýsi súboj imaginácie. A. Muschietti tento rituál potvrdil pre druhý film a okrem jeho dôležitosti v dospelosti, sa ho divák po správnosti dočká aj v detskom flashbacku (možno aj Korytnačky). Na správne využitie rituálu Chüd príde Mike na svojej drogovej ceste.

Čo sa týka ďalších postáv, osud Stana je spečatený. Čitatelia už vopred vedeli, že Stana čaká tragický koniec. A. Muschietti sa rozhodol osud tejto postavy nezmeniť.

V recenzii sme polemizovali nad tým, že ak druhá kapitola filmu To (It) bude schopná využiť chýbajúce prvky z prvého filmu a divákom ponúknuť presnejšiu podobu románu, ako dvojdielna adaptácia sa môže stať skutočne plnohodnotným filmovým spracovaním jedného z najkultovejších hororových literárnych diel vôbec.

Všetko nasvedčuje tomu, že A. Muschietti si viaceré knižné elementy šetril pre druhý diel. Tešíme sa na To: Kapitola II. Film vyjde pravdepodobne nabudúci rok.

To je z nových informácií všetko. Na internete kolujú rôzne teórie o dospelých hercoch, no do špekulácií zachádzať nechceme.

2 komentáre

  1. […] Fanúšikovia oboznámení s literárnou predlohou S. Kinga vedia, ako príbeh Smoliarov a entity To bude pokračovať a akým spôsobom sa ukončí, no to nič nemení na príjemnom vzrušení pri čakaní na pokračovanie, ktoré vyjde 6. septembra na budúci rok. Viacero informácií o detailoch deja už poznáme od minulého septembra. Pripomenúť si ich môžete v našom článku. […]

  2. […] Fanúšikovia oboznámení s literárnou predlohou S. Kinga vedia, ako príbeh Smoliarov a entity To bude pokračovať a akým spôsobom sa ukončí, no to nič nemení na príjemnom vzrušení pri čakaní na pokračovanie, ktoré vyjde 6. septembra na budúci rok. Viacero informácií o detailoch deja už poznáme od minulého septembra. Pripomenúť si ich môžete v našom článku. […]

Comments are closed.