Noc živých mŕtvych čaká znovuzrodenie

Noc živých mŕtvych sa vracia.

Film Noc živých mŕtvych (Night of the Living Dead) z roku 1968 je ikonický horor od rovnako ikonického režiséra Georga Romera. Ide o prvý zo šiestich tzv. Romerových mŕtvych filmov a v danej dobe redefinoval hororový žáner. Okrem toho sa považuje za film, ktorý priniesol známy termín „zombie“ k novému významu resp. k úplne inej forme. Slovo „zombie“ sa síce vo filme ani raz nevyskytlo, no kanibalistické ľudské monštrá sa odvtedy inak ani nenazývajú. Sám Romero bol z toho prekvapený, nakoľko svoje pomaly kráčajúce mŕtvoly nepovažoval za zombíkov, keďže ich vtedy vnímal cez postavy z klasického filmu White Zombie (1932).

Noc živých mŕtvych však patrí aj medzi filmy, ktoré každý miluje analyzovať. Už od vydania v roku 1968 v ňom videli kritici a nadšenci rôzne politické a sociálne témy. Išlo napríklad o znázornenie Studenej vojny, vojny vo Vietname, kritiku rasizmu v USA či o kritiku vládnych agentúr a médií. George Romero priznal, že nakoľko išlo o rok 1968, chcel filmom zachytiť stav americkej spoločnosti. Tak či onak, Noc živých mŕtvych patrí medzi prvé filmy, v ktorých si jednu z hlavných postáv zahral Afroameričan. Bena tu totiž stvárnil Duane Jones. Romero odmietal tvrdenie, že ho obsadil účelovo. Podľa vlastných slov sa na Bena proste hodil a farbu pleti neriešil.

Režisér a scenárista Roger Conners čoskoro prinesie novú Noc živých mŕtvych s podtitulom Znovuzrodenie (Night of the Living Dead: Rebirth). Podľa Connersa nepôjde o prerábku, ale o prerozprávanie známeho príbehu zasadeného do súčastnosti. Conners sľubuje riešenie spoločenských a politických tém z originálneho filmu, no pridá doň problémy náboženského vplyvu a homofóbie.

Detaily ohľadom všetkých postáv zatiaľ nie sú známe, vie sa však, že Barbra sa vo filme neobjaví. Príbeh bude o dvoch bratoch a ich každoročnej návšteve hrobu, ktorá sa zmení na holý boj o život odohrávajúci sa na farmárskom statku. V ňom sa ocitnú zabarikádovaní rôzni ôsmi ľudia. No ako aj v originále, skutočným nebezpečenstvom nebudú živí mŕtvi, ale oni samotní.

Night of the Living Dead: Rebirth z produkcie Rising Pulse Productions, Mouse Nest Productions a TLS Film Productions ešte nemá presný dátum vydania. Vo filme si zahrali Aswan Harris, Roger Conners a Alvin Hudson.

Teaser trailer:

Zábery z filmu:

Plagát:

One comment

Comments are closed.